Contemporary Istanbul,her sene sadece 3 gün süren ve bu yüzden aşırı kalabalıklar içinde gezilmek zorunda kalınan bir sanat fuarı. Lütfi Kırdar gibi büyük bir kongre merkezinde yapılıyor ve 3 kata yayılıyor olmasına rağmen her sene Zincirlikuyu metrobüs durağında mıyız, sanatsal bir aktivite içinde miyiz anlamakta güçlük çekiyorum. Şikayet ederek başladım belki ama güzellikler etkisini geride bırakırken akılda hep olumsuzluklar kalıyor, insan mizacı böyle…

dsc_5629_72295

Contemporary Istanbul’un en sevdiğim yanı, farklı yaşam tarzı ve düşünce yapısından birçok insanı sanat çatısı altında topluyor olması. Kim bilir belki Instagram’a birkaç fotoğraf daha fazla koyabilmek için gelenler çoğunluktadır ama öyle ya da böyle fazlasıyla kozmopolit bir kalabalıktan söz ediyorum ki bu ülkemizde bilindiği üzere kolay rastlanan bir tablo değil.

Bu sene fuarı gezmeye yeni medya yerleştirmelerinin  sergilendiği Plug-In bölümüyle başladık. Işık ve birtakım yansıma yerleştirmelerinin bulunduğu bu bölümde çalışmaların büyük çoğunluğu oldukça dikkat çekiciydi. Plug-In; çoğu henüz isim yapmamış, sanat camiasına yeni giriş yapan genç sanatçıların metaforlarını son teknoloji ve ışık oyunlarıyla sergilendiği bir alan.

contemporary_istanbul_80038

Üst kata, yani aslen fuarın giriş katı olan kısma geldiğimizdeyse az önce bahsini geçirdiğim yoğun kalabalık bizi karşıladı. Açıkçası bu kadar dolu dolu bir etkinliğin 3 gün sürmesi gerçekten “yazık” dedirtiyor, zira fuarı ziyaret eden kimle konuştuysam birçok eseri görme fırsatı bile bulamamışlar. Ayrıca ilk 2 kattan (hangi katları gezdiyseniz) sonra bırakın eserleri inceleyip, anlamlandırmayı; insan, kendinde yürüyecek gücü bulamıyor. Hal böyle olunca kısa süreli olmasının verdiği bu kalabalık ve koşturmaca fuardan alınan keyfi düşürüyor bana kalırsa.

kissing-coppers-large_91577

Kissing Coppers, Banksy, 2005 | Lazarides

Fuardan en çok ilgimi çeken Londra’dan Lazarides Gallery oldu. Galeriye ait bölmedeki neredeyse her eser nezdimde oldukça başarlıydı ve yetkili Victoria Al-Dim de sorusu olanlara karşı oldukça ilgiliydi. Miaz Brothers’ın netliğe başkaldırı niteliğindeki air-brush’lı eserlerinin üzerine baskı olmadığı anlaşılsın diye sprey boya damlaları bırakılmıştı.Ayrıca dünyanın en ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin polisleri iğneleyen çalışması ve geçtiğimiz sene Balat’taki eski binaların üzerine yerleştirdiği Wrinkles projesiyle tanıdığımız JR’a ait işler de Lazarides sayesinde görebildiklerimiz arasındaydı.

ahmet-gu-nes-tekin_encounter-kostantiniyye-series-3_150x150x25_mix-media_2015_15018

Encounter Konstantinniye Series 3, Ahmet Güneştekin, 2015 | Marlborough Gallery

Katılımcılar Ahmet Güneştekin’in boyutlu tabloları ve heykeli andıran çalışmalarıyla da fazlasıyla ilgilendi. Bir Türk sanatçı için gösterilen ilgi büyüktü ve bu sevindirici bir durum tabii.

Mike Dargas’ın aşırı gerçekçi resmi, Ling Jian’ın Golden Ribbon isimli Çinli Mona Lisa olarak anılan tablosu, Carole Feuerman’ın gerçeküstü canlı heykelleri gözlemlediğim kadarıyla en çok ilgi görenler arasındaydı. Ayrıca beklemediğim bir anda karşıma çıkan Miro ve Picasso eserleri de beni oldukça memnun etti.

ling-jian_77576

Golden Ribbon, Ling Jian, 2015 | MERKUR

Uzun lafın kısası Contemporary Istanbul, fazla değerli bir etkinlik ama biraz hızlı tüketiliyor. Dileğim o ki bundan sonraki senelerde daha uzun sürelere yayılır ve biz de şimdiye nazaran çok daha keyif alarak katılırız.

Tüm fotoğraflar Contemporary Istanbul websitesinden alınmıştır.
http://contemporaryistanbul.com/

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN