Durduk yere altüst eden filmler vardır, o kadar dengeli bir şekilde parçalanmaya başlar ki karakterlerinin dünyası, siz de onlar gibi yavaş yavaş çökersiniz. Sonlara doğru akan gözyaşlarınıza hıçkırıklarınız eşlikçi olur ve “çemberin kırıldığını” hissedebilirsiniz, hikayeye dahil olmuşsunuzdur adeta. Son zamanlarda bu tarz filmlere beklemediğim zamanlarda rastlıyorum, bunlar benim kaçırılmaması gereken filmlerimi oluşturuyor. Bu yüzden haftanın filmini “The Broken Circle Breakdown” yapmanızı şiddetle öneriyorum.

_MG_5080

Amerika’ya hayran alkolik kovboy Didier ve dövmeci Elise’in yolları bir şekilde kesişir ve sahip oldukları o büyük aşkı evlilikle taçlandırırlar. Didier, minik country müzik grubuna dahil olan eşi Elise ile hızlı ve plansız olmanın yanında “keyifli” bir hayat sürerken hiç hayal etmediği bir hamilelik haberi alarak şoka uğrar. Aslında tüm hikaye bu şoktan sonra başlar, sevimli bir kız çocuğu çiftin hayatını güzel bir değişime sürüklerken bu yolun sonundaki uçurumu hiç hissettirmemekte bir süre oldukça başarılı olur.

BrokenCircleBreakdown-Photo1

Önceden sahip oldukları huzur dolu anlar ve kızları için vermekte oldukları acı mücadele arasında gidip gelen filmin dengesi tıpkı hayat gibi bir akış içinde ilerliyor. İçinde bulunduğumuz çemberi, döngüyü temsilen bir gülümsüyor, bir kızıyor ve en nihayetinde kırılıyoruz; fakat tüm bunların nerdeyse eşit olması sonucu, parçalanmıyoruz. Sonlara doğru gücü kalmayan karakterlerin olumlu hisleri azalırken çatlamaları hissediyoruz, battığını kabullenemeyen Didier’in çırpınışları ile yaralanmaya başlayan Elise kendi içindeki çürükleri de katınca tüm bunlara dayanamayacak noktaya geliyor.

vodka_lemon_061

Filmde yaraların nasıl sarılamayacak noktaya doğru sürüklendiğini izliyoruz, onların kırılan kalpleri de bize batıyor. Kendini acındırmadan batışları ile gerçekçi bir şekilde kırılan çemberimiz sayesinde yönetmen Felix Van Groeningen’e hayran oluyoruz. Yerleştirilen müzikler ise hem film ile hem de filmden ayrı şekilde dinlerken sizi büyülüyor. Harika bir kurgu, güzel oyuncular, tadında dokundurmalar ile izlenilesi bir film duruyor karşımıza. Siz de geç kalmadan The Broken Circle Breakdown’u haftanın filmi yapmalısınız.