dandin 1

Karaköy’de Karabatak’ın başlattığı butik kahve dükkanı furyası hızla şehrin hatta ülkenin dört bir yanına yayılırken Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak (bir sokak için epeyce uzun bir isim, bence de) her geçen gün yeni bir mekana merhaba diyor.Sokağın son sakini Dandin Bakery. Uzun zamandır o güzelim kıynaşmış su yeşili kapısından içeri kaçamak bakışlar atıp acayip güzel bir mekan için geri saydığımızı düşünüyordum.

Açılışıyla birlikte blogger’ların instagram’da çeşit çeşit fotoğraf paylaşması bir oldu. Zira o iç mekan dekorasyonuna deklanşör tutan hiçbir parmak karşı koyamaz. Yüksek tavanlı, bembeyaz duvarlı, su yeşili kapıları olan Dandin Bakery’nin içeride kullandığı mobilyalarda da su yeşili detaylar var, hafif İskandinav tarzı desek yanlış olmaz. Oldukça sade dekore edilmesine rağmen sokaktan geçen herkesin dikkatini çekecek diye düşünüyorum.

dandin2

Mekan, açılıştan önce düğün, doğum günü yemekleri gibi özel etkinlikler için misafirlerini ağırlamaya başlamış. Mekan bu etkinlikleri düzenlemeye hala devam ediyor.

dandin4

Bu haftasonu sonunda Dandin’i bizzat deneyimledim. Dandin Bakery’ye gidip sahibi Esra’nın kendi yaptığı o güzelim tatlı-tuzlu pastaların tadına bakmadan mekandan kesinlikle ayrılamazsınız. Dünya mutfağından birçok tatlı sunulmakta ve hepsi cidden kelime anlamıyla harika görünüyor. Ben hangisini yiyeceğimi şaşırdım açıkçası ama gözlemlediğim kadarıyla muzlu rulo pastaları oldukça hip (en sade görünen pasta o bu arada). Sadece bazı pastaların fiyatları bana yüksek geldi. Yemek yemek isteyecekler de menüde unutulmamış. Sokaktaki diğer mekanlar gibi kahve üzerine bir işletme olmadığından aromalı kahvelere menüde rastlamak mümkün değil ancak yine de birçok seçenek mevcut.

dandin6

Son olarak sahibi Esra’nın ve çalışanların tavırları acayip samimi. Herkesle özel olarak ilgileniyorlar ve her zaman güleryüzlüler. Sırf güzel ağırlama için bile yol düşürebilir.

Dandin Bakery Adres: Kemankeş Mah. Kılıç Ali Paşa Mescidi Sok. No:17/A Karaköy, Beyoğlu / İstanbul

noir pit1

Bahsedeceğim bir mekan da Şişhane’de yer alan Noir Pit Coffee Co. Fransızca kara anlamına gelen “noir” ve İngilizce durak anlamına gelen “pit” kelimelerinin birleşimiyle kahve durağı anlamına gelen Noir Pit ismi ortaya çıkmış.

noir pit2

Noir Pit, dışarıdan bakıldığında oldukça lüks, pahalı duran ancak lezzetli seçenekleri ve fiyatlarıyla yüz güldüren bir mekan. Kahveleri organik ve Fair Trade esasına uygun. Mekan self servis usulüyle çalışıyor. İç ve dış alanı mevcut. Üst katındaki küçük bölüm sohbet etmek için oldukça ideal. Çalışanlar oldukça güleryüzlü ve hızlı. Noir Pit’ten mug ve termos satın alabilmeniz de mümkün.

noir pit3

Yiyecek ve içeceklere bakacak olursak; kahvenin her çeşidi ve birçok çay bulunmakta. Börekler, tuzlu ve tatlı kurabiyeler, cheesecakeler ve limonlu merengue…şahsen tavsiye ediyorum.

noir pit5

Ancak tercihinizi tuzlulardan yana kullanacaksanız dereotlu-peynirli poğaçaları fiyat olarak diğerlerine göre daha uygun ve oldukça doyurucu.

Taksim’e yolu düşüp de farklı bir mekan deneyimlemek isteyenler mutlaka Noir Pit’e gitmeli.

Noir Pit Adres: Asmalımescit Mah. Meşrutiyet Cad. No 109/A, Beyoğlu / İstanbul