Son iki senedir her ilkbaharda bir hafta sonu Trakya’ya gidiyorum. Şehirde hava yeni yeni ısınırken, İstanbul’dan Trakya’ya giden yollar sapsarı kanola tarlalarıyla kaplanmış oluyor çoktan. Yolun kendisi ne kadar güzel ise, yolun sonunda vardığım yer de o kadar güzel oluyor. 2018’de Tekirdağ Barbare Bağ Evi ile başlayan geleneğim, 2019’da Edirne Dessera Bağ Evi çıkartması ile devam etti. 2020’de ise rotayı Kıyıköy ve İğneada’ya çevirmek istiyorum, yol üstünde bir bağ evi molası ise olmazsa olmaz… Şimdilik 2020 baharını beklerken, 2019’un unutulmazlarından olan Vino Dessera’daki şarap tadım günümüzden notlar gelsin.

Yol Boyu Kanola Tarlaları
Yol Boyu Kanola Tarlaları | Fotoğraf: Eliçe Kılıç

Konum

Dessera Bağ Evi, Kırklareli’nin Ahmetçe Köyü’nde yer alıyor. Biz Kırklareli’nin meşhur köftecisi Birtat Köftecisi’nde karnımızı doyurup üstüne enfes bir hayrabolu yedikten sonra oldukça keyifli bir şekilde yolumuza devam ettik ve şehir merkezinden arabayla 15-20 dakikalık bir yolun ardından Dessera’ya ulaştık.

Üzüm Bağlarına Karşı, Dessera Bağ Evi
Üzüm Bağlarına Karşı, Dessera Bağ Evi | Fotoğraf: Eliçe Kılıç

Şarap tadım menüsü kişi başı 9 çeşit şarap ve peynir tabağı içeriyor. Alexandra Muscat, Entrika Blush, Entrika White, Cabernet Sauvignon & Merlot, Shiraz, Öküzgözü, Xavier, Merlot ve Entrika Red sırasıyla tattığımız şarap çeşitleri. İsterseniz bağ evinin restoran kısmında kahvaltı, öğlen ve akşam yemekleri de mevcut. Biz tüm günü açık havada geçirdik, etrafta bolca yürüdük, güneşlendik ve canlı caz müzik dinledik. Kısaca hiçbir şey yapmamanın tadını çıkardık ve bunu çok özlemişim!

Dessera Bağ Evi'nde Şarap Tadımı
Dessera Bağ Evi’nde Şarap Tadımı | Fotoğraf: Eliçe Kılıç

Genellikle bağ evleri, ziyaretçilerine mahzen turları düzenleyip üzümden şaraba olan yolculukların hikayesini anlatıyorlar. Biz Vino Dessera’da mahzen turuna denk gelmedik ama gün batımı saatinde bağ evinden bir grup toplanıp gün batımını güzelce izleyebileceğimiz bir yere yürüdük kadehlerimizle. Görüş alanımda sadece doğanın olduğu o gün batımı benim için unutulmazlardan biri oldu.

Hava karardıktan sonra soğuk da bastırınca ayrılma vakti geldi. Vino Dessera’dan eve iki şişe şarap aldık; Cabernet Sauvignon ve Entrika White. İstanbul’da, yanıbaşımızdaki bu bağ evlerinin güzel şaraplarını kolaylıkla bulamamak üzücü. Bu bile Trakya’ya bir şarap günü düzenlemek için bir sebep olabilir. Çoğu bağ evi gibi Vino Dessera da misafirlerine konaklama seçeneği sunuyor, aklınızda bulunsun.

Kapak fotoğrafı: Instagram / dessera_bag_evi

İlginizi çekebilir: Cansın Arda’dan Güney İzmir Bağ Rotası