Netflix ve Amazon Prime Video’nun ardından, Disney+ / Disney Plus da Türkiye’de yayın hayatına başladı. MARVEL, Star Wars, Pixar, Disney Animation Studios, FX, National Geographic gibi evrenleri ve kanalları bir araya getiren platform, tüm bu markaların gişe rekorları kıran güncel ve nostaljik filmlerini evlerimize taşımanın yanı sıra, orijinal yapımlarıyla da dikkat çekiyor. Disney+ dizi önerileri ve Disney+’ta bulabileceğiniz sürükleyici diziler arasından seçtiklerimiz bu yazıda!

Disney+ Dizi Önerileri / Disney Plus Dizi Önerileri

Star Wars Evreni Dizileri

The Mandalorian

youtube play youtube play

Disney+’ın ilk orijinal Star Wars yapımı, 12 Kasım 2019‘da yayına başlayan The Mandalorian dizisi… Game of Thrones ve Narcos gibi dizilerle tanınan Pedro Pascal‘in Mandalorian zırhı içinde maceradan maceraya koştuğu dizi samuray filmleri ve western filmlere öykünen bir tarza sahip. MARVEL filmlerinden tanıdığımız yönetmen ve oyuncu Jon Favreau‘nun yapımcılığını üstlendiği The Mandalorian, ilk iki sezonuyla hem hayranlardan hem de eleştirmenlerden tam not aldı. Hayatımıza ve popüler kültüre Baby Yoda‘yı sokmasıyla da uzun süre gündemde kalmayı başardı.

IMDb Puanı: 8.7/10

Obi-Wan Kenobi

youtube play youtube play

1999-2005 yılları arasında izlediğimiz Star Wars Prequel Üçlemesi’nin ana karakterlerinden Obi-Wan Kenobi ve ona hayat veren yetenekli, karizmatik oyuncu Ewan McGregor geri döndü! Jedi Ustası Obi-Wan Kenobi, Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith filminin yıllar sonrasında, kaçırılan genç Leia’yı kurtarmak için savaşıyor. Hayden Christensen da dizi için Star Wars evrenine geri dönenlerden…

IMDb Puanı: 7.1/10

Andor

youtube play youtube play

Star Wars Evreni dizileri arasında en yenisi, Ağustos 2022’de yayınlanmaya başlayacak olan Andor. Dizi, kendisi de halihazırda bir prequel olan Rogue One: A Star Wars Story‘nin öncesinde yaşananları konu alıyor ve Diego Luna‘yı Cassian Andor rolüne geri döndürüyor. Orijinal Star Wars üçlemesinin hemen öncesinde geçen olaylarda büyük bir rolü olan Cassian Andor’un nasıl yetenekli bir asiye dönüştüğünü görmek ve Star Wars evreninde yeni kahramanlarla tanışmak için kaçırmayın!

IMDb

MARVEL Dizileri

WandaVision

youtube play youtube play

MARVEL Sinema Evreni dizileri arasında ilki olan WandaVision, seride ilk kez Avengers: Age of Ultron filminde tanıdığımız Wanda Maximoff, namıdiğer Scarlet Witch ve ilk kez Iron Man filmlerinde sesten ibaret JARVIS olarak tanıdığımız, ardından Avengers: Age of Ultron filminde somutlaşan Vision’ı bir Amerikan rüyasında bir araya getiriyor. Her bir bölümü farklı dönemlerin sit-com’larından ilham alan oldukça orijinal fikirle yola çıkan bu dokuz bölümlük mini-dizi, Wanda’nın Avengers: Endgame sonrasında kaybettiği Vision’ı canlandırmak ve birlikte mutlu bir aile olmak için kurguladığı mikro-evrende geçiyor. Elizabeth Olsen‘ın oyunculuğuyla parladığı, prodüksiyon tasarımıyla çığır açan dizi, MCU dizileri için mükemmel bir başlangıç. Bu diziyle birlikte, MCU filmleri ve dizilerinin iç içe geçmeye başladığını, MCU filmlerini izlemek için artık sadece serinin filmlerini değil, Disney+ dizilerini de takip etmek gerekeceğini de hatırlatalım.

IMDb Puanı: 7.9/10

The Falcon and the Winter Soldier

youtube play youtube play

Captain America filmlerinin iki önemli karakteri, Anthony Mackie‘nin canlandırdığı Sam Wilson, namıdiğer Falcon ve Sebastian Stan‘in canlandırdığı Bucky Barnes, namıdiğer Winter Soldier, altı bölümlük bu mini-dizide bir araya geliyor. Avengers: Endgame‘in hemen sonrasında geçen dizide ikili, kendilerini sabırlarını ve yeteneklerini test edecekleri, dünya çapında bir maceranın içinde buluyorlar.

IMDb Puanı: 7.2/10

Loki

youtube play youtube play

İskandinav mitolojisinde ve tabii ki MCU’nun Thor serisinde kötülük ve kurnazlık tanrısı olarak bilinen Loki’nin maceraları, Disney+’ın birden fazla sezona sahip olacağı açıklanan ilk dizisine dönüştü. MCU’nun çoklu evren dönemine bir hazırlık niteliğindeki dizide rolüne geri dönen Tom Hiddleston‘ın canlandırdığı Loki, Avengers: Endgame‘in hemen sonrasında geçen dizide zamandaki bir kırılmadan dolayı iki alternatif versiyona bölününce, varlığının silinmesi ve hatayı kendisi düzeltmesi arasında bir seçim yapmaya zorlanıyor. Dizide Hiddleston’a Owen Wilson, Jonathan Majors ve Gugu Mbatha-Raw gibi tanınmış isimler eşlik ediyor.

IMDb Puanı: 8.2/10

Hawkeye

youtube play youtube play

Disney+ mini-dizilerinden Hawkeye, adı üzerinde, MCU’da Jeremy Renner‘ın canlandırdığı Hawkeye karakterine odaklanıyor. Hawkeye, tüm aksiyonuna ve MARVEL formüllerine rağmen, bir Christmas dizisi olarak aile kavramı ve Christmas ruhu etrafında şekilleniyor. Avengers: Endgame‘in sonrasında Hawkeye, Noel’de ailesinin yanında olabilmek için zamana karşı yarışırken, en az kendisi kadar yetenekli bir savaşçı olmaya aday genç kadın Kate Bishop’la (Hailee Steinfeld) işbirliği yaparak düşmanlarına karşı savaşıyor.

IMDb Puanı: 7.5/10

Moon Knight

youtube play youtube play

Çoklu kişilik bozukluğuna sahip bir paralı asker, MCU’nun mini-dizilerinden bir diğerinin odağında. Altı bölümlük mini-dizi Moon Knight‘ta, Oscar Isaac‘in canlandırdığı Marc Spector ya da Steven Grant ya da Jake Lockley ya da Moon Knight ya da Mr. Knight, Eski Mısır tanrılarının ve farklı alter-egoların karıştığı gizemli bir maceradan kendini kurtarmaya çalışıyor – bol bol kendisiyle çatışarak.

IMDb Puanı: 7.4/10

What If…?

youtube play youtube play

“Ya farklı olsaydı?” diye sorduğunuz, kafanızda geçmişteki ufak detayları değiştirip, öyle olsaydı bugünkü hayatınızın nasıl olacağını kurduğunuz çok olur mu? İşte What If…, her bölümünde MARVEL Sinema Evreni’ndeki önemli anlara ve detaylara bu gibi sorular yönelterek sonuçlarını düşünen bir animasyon dizi. Thor tek çocuk olsaydı, ilk Avenger Captain Carter olsaydı, Ultron kazansaydı ne olurdu gibi soruları ve MCU’da boy göstermiş tüm ünlü isimleri konuk eden seslendirme kadrosuyla What If… bir solukta tüketeceğiniz bir ihtimaller silsilesi.

IMDb Puanı: 7.4/10

Diğer Disney+ Dizileri

Kaçış

youtube play youtube play

Disney+ dizileri arasında Türkçe orijinal yapımlar da var ve platformun Türkiye macerası sürdükçe bunlar arasına farklı türlerde, ünlü yüzlerle, yenileri eklenecek. İlk Disney+ orijinal Türkçe dizisi olan Kaçış, sınır ötesine gizlice geçen ve bir baskın sonucu radikal terör örgütünün eline düşen bir grup gazetecinin kaçış hikayesini anlatıyor. Başrolünde dizinin hikayesini de kaleme alan Engin Akyürek‘in yer aldığı dizi, Orta Doğu’da yaşanan insanlık dramlarına da farklı bir bakış açısı sunuyor.

IMDb Puanı: 6.1/10

High School Musical: The Musical: The Series

youtube play youtube play

East High School’a geri dönmeye hazır mısınız? Hayatımıza Zac Efron ve Vanessa Hudgens’ı sokan, bir nesli basketbola ve müzikallere özendiren High School Musical serisinin izinden giden, mockumentary türünde çekilmiş bu upuzun isimli dizi, en eğlenceli Disney+ dizileri arasında. Dizi, klasik High School Musical müzikalini bir okul prodüksiyonu olarak sahnelemek isteyen lise öğrencilerinin başından geçenleri konu alıyor. Disney Channel günlerini hatırlamak isteyenler için birebir!

IMDb Puanı: 7.1/10

FX Dizileri

Disney+ orijinal dizileri olmasalar da, Türkiye’de sadece Disney+’ta bulabileceğiniz yapımlar arasında birçok başarılı FX dizisi de var:

youtube play youtube play
  • Ryan Murphy’nin korku antolojisi American Horror Story ve yeni, kısa versiyonu American Horror Stories,
  • Donald Glover, namıdiğer Childish Gambino’nun aykırı ve sürreal komedisi Atlanta,
  • Pamela Adlon’un bir yandan Hollywood’da tutunmaya çalışırken bir yandan üç çocuğunun farklı sorunlarıyla uğraşmaya çalışan orta yaşlı bir kadını canlandırdığı yarı-otobiyografik komedisi Better Things,
  • Üniversiteyi terk ederek sağlık endüstrisinde devrim yaratma iddialı bir teknoloji şirketi olan Theranos’u kuran Elizabeth Holmes’un gerçek hikayesini anlatan mini-dizi The Dropout,
  • Popüler tarihin efsaneleşmiş rekabetlerine odaklanan antoloji dizi Feud,
  • New York’taki bir apartman kompleksindeki gerçek cinayeti araştıran üç komşunun dostluğuna ve podcast’ine odaklanan gizemli komedi Only Murders in the Building,
  • Pamela Anderson ve Tommy Lee’nin sansasyonel ilişkisine odaklanan mini-dizi Pam & Tommy,
  • Taika Waititi’nin yaratıcısı olduğu ve Amerikan yerlisi bir grup gencin büyüme hikayesi Reservation Dogs
  • Ve yine Taika Waititi’nin yaratıcısı olduğu, mockumentary tarzında çekilen vampir komedisi What We Do in the Shadows.