Son zamanların en popüler seyahat rotası, Doğu Ekspresi ile Kars… Yakın zamanda bu deneyimi yaşamış 10 gezgine akıllarında kalanları ve yola çıkacaklara önerilerini sorduk.

İşte yakın zamanda Doğu Ekspresi’yle seyahat etmiş, Kars’ın ve Doğu Anadolu’nun güzelliklerini keşfetmiş 5 gezginden öneriler…

Yazının ikinci bölümüne buradan ulaşabilir, Kars’ı daha yakından tanımak için Yücel’in “Karlı Kars…” ve Tuba’nın “Karlar Şehri: Kars” yazılarını okuyabilir, Doğu Ekspresi’ne alternatif kış seyahati için önerileri için Kış Tatili: Türkiye’den, Karın Tadını Çıkaracağınız 10 Öneri listemize göz atabilirsiniz.

***

Deniz Yılmaz Akman | denizyilmazakman.wordpress.com / @photostorming

Doğu Ekspresi’yle nereden, ne zaman yola çıktın? Seyahatin detaylarından biraz bahsedebilir misin?

Doğu Ekspresi ile iki kez yolculuk yaptım. Birincisi Ocak 2017’de Ankara-Kars, ikincisi ise Aralık 2017’de Ankara-Bağıştaş arasındaydı. İlkinde karlar altındaki Kars’ı gezdik; Türkiye içinde yapmış olduğum en güzel seyahatler arasındaydı. Şehir, atmosferi, mimarisi, tarihi ve insanlarıyla beni gerçekten büyüledi. Bağıştaş’a ise Kemaliye ve Divriği’yi gezmek için gittim. Sisler altında karşıladı buralar beni; Karanlık Kanyon ve Taşyol’dan çok etkilendim. Doğu Ekspresi ise başlı başına bir maceraydı. Dolunayda yola çıktığımızdan gece bile çok net gördük etrafı. Köy manzaraları, dağlar, şelaleler, tüneller pencereden izlediğimiz film kareleri gibiydi. Dört kuşetli bölümde gittiğimiz için gayet rahat ve komforluydu. Yaşadığım anları ve hissetiklerimi fotoğraflarla ya da sözcüklerle anlatmak çok güç. Herkes en az bir kere bu yolculuğu deneyimlemeli.

Kristal Lokantası

Önce yolda, sonra Kars’ta en çok hoşuna giden deneyimleri ve lezzet noktalarını bize anlatabilir misin?

Doğu Ekspresiyle giderken beni en çok etkileyen şey karlar altındaki manzaraları izlemekti. Bir de hazırladığımız playlist eşliğinde hiç durmadan yol almak, tren raylarının sesi eşliğinde uykuya dalmak… Kars’ta ise ara sokaklarda gezerek Rus mimarilerini incelemek, yerlilerle sohbet etmek ve en unutulmaz an olarak Ani Harabeleri’nde gün doğumunu görmek inanılmaz etkileyiciydi. Gökyüzünde aynı anda dolunayı ve güneşi gördük; “mihrimah” anlarına tanıklık ettik. Erzurum durağına gelince söylediğimiz Cağ Kebabı çok lezzetliydi. Kars’ta ise Kristal Lokantası’nda yediğimiz meşhur Kars yemeği; Piti, Kaz Evi’nde yediğimiz kaz eti, Kamer Restoran’da yediğimiz Priyoşhi (Rus Böreği) ve Hangel (bir çeşit mantı) ve Karsak’tan aldığımız Gravyer, Kars kaşarı peynirleri çok lezzetliydi.

Bu yolculuğa çıkmayı planlayanlara tavsiyeler verebilir misin?

Tavsiyelerim şöyle: Doğu Ekspresi yolculuğuna çıkacaklar, bu yolculuğu dolunay zamanına denk getirmeliler. Böylelikle gece de manzaraları rahatlıkla izleyebilirler. Ayrıca tren için yanlarına atıştırmalık, içecek ve en önemlisi bir playlist-hoparlör almalılar. Çıldır Gölü’nde ata binerlerse, Tekin amcadan türkü söylemesini rica etmeliler. :) Bir de günü birlik geziler için Kars Taksi’den Kadir ile iletişime geçebilirler. Hatta gölün durumu uygunsa, buz üstünde drift yapmak da hiç fena macera değil!

Ezgi Çoban | yerimdeduramiyorum.com@yerimdeduramiyorum

Doğu Ekspresi’yle nereden, ne zaman yola çıktın? Seyahatin detaylarından biraz bahsedebilir misin?

Doğu Ekspresi’yle yola 21 Aralık tarihinde çıktım. TCDD’nin açıklamasına göre 17 Aralık’ta Ankara Merkez Gar’daki çalışmaların sona ermesi planlanıyordu fakat çalışmalar tamamlanmadığı için yolculuğa Kırıkkale’nin Irmak ilçesinden başladık. Irmak’a ulaşım her 10 dakikada bir kalkan servislerle yapılıyor. Bu hizmet aldığınız biletin içerisinde yer alıyor. Normalde 18:00’da hareket etmesi beklenen tren bu çalışmalar sebebiyle 19:20’de hareket ediyor. Biletinizde kalkış noktası Ankara yazsa da kontrol etmekte fayda var diye düşünüyorum. Bu yolculuktan önce birçok Avrupa şehrinde tren yolculuğu yapmıştım. İlk uzun tren yolculuğu deneyimim Balkanlar’da Sırbistan ve Karadağ arasındaydı. Tren oldukça konforsuz olmasına rağmen, manzaraları çok sevmiştim. Doğu Ekspresi gerek konfor gerek manzaralarıyla benim için özel yolcuklar arasında yerini aldı. Trende giderken, şehirlerin değişmesiyle beraber iklim de değişiyor. Güneşli bir günden, karla kaplı topraklara yolculuk ediyorsunuz. Yol bana kalırsa terapi niteliğinde. Zaman zaman kettle kaynar bakışlarımız kitlenir ya, ben Doğu Ekspresi yolculuğunu biraz buna benzettim :)

Trende benim yolculuk yaptığım günde 10 vagon vardı; 5’i yataksız, 2+1 koltuk düzenindeki pulman vagon, 3’ü örtülü kuşetli, 2’si de yataklı vagondu. Biz 2 kişilik yataklı vagonda yer bulamadığımız için 4 kişilik örtülü kuşetli odada yolculuk yapmayı tercih ettik. Bence trendeki en güzel odalar da bu vagonda, karşılıklı oturmanıza olanak sağlayan bir düzeni var. Bazı kişiler trenin temizliğinden, rahatlığından endişe duyuyorlar ama trenin oldukça temiz ve rahat olduğunu söyleyebilirim gönül rahatlığıyla.

Önce yolda, sonra Kars’ta en çok hoşuna giden deneyimleri ve lezzet noktalarını bize anlatabilir misin?

Yolda en çok hoşuma giden deneyimim tren şefi abiyle sohbetimiz neticesinde, bize jeneratör ve kargo bölümlerini gezdirmesi oldu. Bu yolculuğu yapan birçok kişi gördüm ama trendeki görevlilerle bu kadar yakın olanlara denk gelmedim. Beraber oturup bize trende çalışmanın nasıl bir deneyim olduğundan bahsettiler. Bunun yanında yolculuk yaparken farklı şehirlerden gelen insanlarla tanışma olanağı buldum.

Kars’ta en sevdiğim lezzet noktası kesinlikle Hanımeli Restoran oldu. Yemeklerin lezzeti, çalışanların samimiyeti ve ortamın sıcaklığı düşüncelerimi etkiledi. Beni en çok şaşırtan durak Craft Coffee no:74 oldu. Burası üçüncü dalga bir kahveci. Kars’ta muadili yok. İstanbul’daki birçok kafeden de güzel diyebilirim. Hatta bu kafenin olduğu sokak gizli bir hipster cenneti. Yolda giderken ”Dur bunu da fotoğraflamalıyım” şeklinde tepkilerimiz bitmek bilmemişti. Kars’a giden herkesin Ani Harabeleri‘ni mutlaka ziyaret etmesini tavsiye edeceğim. Hiçliğin ortasında insan kendini çok ufak hissediyor. 4. YY’da yerleşimin başladığı bir yer olduğunu düşününce, çok çok özel bir yer bence.

Bu yolculuğa çıkmayı planlayanlara tavsiyeler verebilir misin?

Ben bu yolculuğa Perşembe gününden Pazar gününe kadar vakit ayırmıştım. Şu an bu seyahati tekrar gerçekleştirecek olsam kesinlikle 1-2 gün daha eklerdim. Ani, Çıldır ve Kars merkezin yanında Sarıkamış’a ve Boğatepe Köyü’ne de gidebilmek isterdim.
Kars’ta bir gelenek olan aşık atışmasına gitmenizi öneririm. Bu deneyimi yerinde yaşayabilmek gerekli diye düşünüyorum. Aşık atışması geceleri Kaz Evi ve Hanımeli’nde yapılıyor, yer bulabilmek için rezervasyon yaptırmak şart. Kars’a kışın gidecekseniz yanınıza kat kat giyebileceğiniz kadar polar, içlik gibi kalın kıyafetler almanızı öneririm, Kars gerçekten soğuk bir şehir. Soğuk sebebiyle elektronik aletlerinizin bataryalarının bir anda boşalması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Telefon, kamera gibi aletleri kılıfta ya da vücut ısınıza yakın bir yerde taşımanızda fayda olabilir.

Pınar Durak Aksoy | pinaraksoy.com@pinardrk

Doğu Ekspresi’yle nereden, ne zaman yola çıktın? Seyahatin detaylarından biraz bahsedebilir misin?

Geçen sene Ocak ayında başladı yolculuğumuz. Öncesinde başka planlar yaparken Doğu Ekpsresi’ni gördüğüm an bilet bakmaya başladık. Geçen sene bu kadar bilinmese de bilet bulmak yine de oldukça zordu. Sürekli takipteydik, gece yarıları uyanıp bakıyorduk. Neyse ki biz şanslıydık, istediğimiz tarihe bulabilmiştik. Tüm yolculuğu trenle yapmak istediğimiz için İstanbul’dan Ankara’ya gitmek için de hızlı treni kullandık. Ankara’da sevdiklerimizle görüşme fırsatı yaratıp 2 gece burada kaldık. 24 Ocak ise heyecanla beklediğimiz yolculuğa çıkma vaktiydi. Ankara eski tren garının önünden Irmak istasyonuna gitmek için otobüse bindik ve normalde belki uflaya puflaya gideceğimiz yolu çok istediğin bir şeye kavuşmanın mutluluğuyla güle oynaya tamamladık. Kompartımana eşyaları attığımız gibi tren hareket edene kadar dışarı çıktık çünkü bu eski görünümlü güzel treni bir daha dışından görme fırsatımız olmayacaktı. Lokomotife doğru koştururken makinistlerin el etmesi ile yanlarına gittik. Ufak sohbetimiz pek bitmesin istesek de saat yaklaşınca kompartımanımıza döndük. 23,5 saat boyunca bize ev olacak odamıza yerleştik. Söyleyince insanı ilk başta şaşırtan bu 23,5 saat nasıl geçiyor hiç anlamıyorsunuz bile. Akşam yedi buçuk gibi kalkan Doğu Ekspresi’nin yemekli vagonu hayallerimdeki gibi olsaydı mutlaka yemek yemeden binin derdim trene. Ama bu durumda seçim sizin.

Önce yolda, sonra Kars’ta en çok hoşuna giden deneyimleri ve lezzet noktalarını bize anlatabilir misin?

Gece trenin hafif sarsıntısıyla ara ara uyanıp, hafif aralık gözler ile camdan bazen simsiyah bir örtüyü bazen gece lambaları ile loş bir aydınlığı görmek, sabah gün doğmadan uyanıp şahane manzaralarla günü karşılamak, yol boyu değişen iklime şahit olmak, yolun kıvrıldığı noktalarda trenin önden yavaş yavaş gidişini seyretmek…Bence trenin en güzel anları. Tren Erzurum’a yaklaşırken neredeyse tüm vagonun cağ kebabı siparişi vermesi de gelenek olmuş durumda. Çoğunluk Gel Gör Kebap’tan sipariş verirken biz tesadüfen Koç Cağ Kebap’ı aramıştık. Yolun sonunda Kars ise bize verilmiş bir hediye gibiydi çünkü onu bu kadar seveceğimi hiç düşünmemiştim. Kars’ta hiç asfalt görmedik, her yer bembeyazdı. Tanıştığımız insanların sıcaklığıyla ısındık. Kars deyince Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü de gelecektir muhakkak akla. İkisi de tek kişilik dev kadro gibiler aslında. O kadar güzeller. Ani’de kurulmuş medeniyete, kanyonun öbür tarafındaki Ermenistan’a bakarken hayran olmamak, Çıldır’da donmuş gölü çevreleyen dağlar arasında küçücük hissedip, Tekin Abi’nin şarkılarıyla gülümsememek elde değil. Atalay’ın Yeri’nde kızarmış sarı balık ısınırken iyi gidiyor. Bunların yanında Kars merkez de dönüp dolaşıp seni kucaklayan mahallen gibi oluyor. Biz merkezde hiç sıkılmadan 3,5 gün geçirdik. Yemek için tavsiye edebileceğim yerler; Kars Kaz Evi, Ocakbaşı Restoran, Hanımeli Restoran, tatlı molası içinse eski bir Rus binasında yer alan Kılıçoğlu Pastanesi’ni önerebilirim. Tatmadan dönülmemesi gerekenler ise kaz eti, evelik çorbası, piti, hangel ve umaç helvası. Her gün yemekten bıkmadığımız menü. Kars gravyeri ve kaşarından ayrıca bahsetme ihtiyacı duydum zira hak ediyorlar. Merkezde dolaşırken sıkça peynir tekerlerini göreceksiniz. İçerde 2 saat geçirdiğim Büyük Zavotlar’ı peynir alışverişi için rahatlıkla öneririm.

Bu yolculuğa çıkmayı planlayanlara tavsiyeler verebilir misin?

Doğu Ekspresi için yanınıza yemek ve atıştırmak için bir şeyler almanızı öneririm. En sevdiğiniz kitap ve güzel müzik de ara ara size eşlik etse fena olmaz. Tuvalet kağıdı, kağıt havlu, ıslak mendil ve çöp poşeti de kurtarıcı olabilir. Benim gibi içiniz rahat etsin derseniz yastık kılıfı da iyi bir seçenek. Akşam odadaki rahatsız edici florasanı kapamayı, bol bol dışarıyı izlemeyi unutmayın. Kars Kalesi’nden şehre bakın ve yollarda yürürken yukarıyı kontrol etmeyi unutmayın, her an bir sarkıt düşebilir.

Ege Tütüncü | egetutuncu.com / @egetutuncu

Doğu Ekspresi’yle nereden, ne zaman yola çıktın? Seyahatin detaylarından biraz bahsedebilir misin?

Doğu Ekspresi ile Ankara Gar’ından yola çıktım fakat tren Ankara’dan kalkmıyor. Ankara – Kırıkkale arasında süren ray çalışmaları sebebiyle 45 dk uzaklıktaki Irmak Gar’ından kalkıyor. Tren saatinde Ankara Gar’ına gidiyorsunuz, kapıda bekleyen otobüsler sizi Irmak Garı’na ulaştırıyor. Geçen seneden beri deneyimlemek istediğim bir seyahatti bu aslında! Zor da olsa her gün kontrol ederek tesadüfen bilet buldum ve kendimi trende buldum. Seyahat keyifli başlıyor. Gece olduğu için dışarıyı izleyemiyorsunuz, o yüzden odama yerleştikten sonra trenin yemekli vagon bölümünde akşam yemeğimi yedim, sonrasında bilgisayardan işlerimi halledip uyudum. Gündoğumunda uyanmanızı öneririm ki güzel manzaraları yakalayabilesiniz. Sabah 9 gibi tren Erzincan tarafında oluyor ve asıl manzara buradan sonra başlıyor. Özellikle fotoğraf ve video çekmeye meraklıysanız sizi harika manzaralar bekliyor olacak. Tren klişesi olarak Erzurum’a yaklaşırken, Erzurum Garı’na cağ kebabı isteniyor. Vagon görevlisi herkesin kapısını tek tek çalıp paraları toplayıp garda siparişleri teslim alıyor fakat siz uğraşmak istemezseniz telefonla arayıp kendiniz de isteyebilirsiniz. (Ben öyle yaptım). Erzurum’da başlayan kar manzalarıyla birlikte yaklaşık 3.5.-4 saat sonra Kars’a varıyorsunuz.

Önce yolda, sonra Kars’ta en çok hoşuna giden deneyimleri ve lezzet noktalarını bize anlatabilir misin?

Yolda en çok hoşuma giden şey, ülkemizin aslında ne kadar güzel olduğunu fark etmem oldu. Genellikle Doğu tarafı diye bu şehirlere biraz önyargılı yaklaşabiliyoruz. Bu alandaki turizmi geliştirebilirsek yerli turisti daha fazla bu bölgeye çekebiliriz diye düşünüyorum çünkü hem tren yolculuğu hem Kars şehri inanılmaz büyüleyici. Kars’ın meşhur yemeklerinden biri piti ve kaz ve tabii kars gravyeri almadan dönmeyin. Şehre 40 yıl hakim olan Ruslar arkalarında inanılmaz bir mimari bırakmış. Gerek belediye binası olsun, gerek valilik olsun, gerek ismini bilmediğim sıradan binalar olsun, gerçekten büyüleyici yapılar. Akşamları özel sarı ve turuncu renkteki aydınlatmalarıyla şehir çok farklı bir havaya bürünüyor. Şehrin insanı da gerçekten çok sıcak ve samimi! Tabii büyüleyici başka bir yer olan Ani Harabeleri’ni de görmeden dönmeyin.

Bu yolculuğa çıkmayı planlayanlara tavsiyeler verebilir misin?

Bu yolculuğa çıkmayı planlıyorsanız tavsiyem mutlaka ama mutlaka çok kalın giysiler giymeniz. Hem Kars hem 40 km uzaklıkta, Ermenistan Sınır’ında bulunan Ani Harabeleri bölgesi özellikle bu zamanlarda fazlaca soğuk. Trendeki yemek hoşunuza gitmeyebilir (benim gitti, bir sıkıntı yaşamadım), o sebeple yanınıza sandviç, içecek depolamanızda fayda var. 2 veya daha fazla kişi olucaksanız da odada 1 adet priz olduğu için mutlaka 3’lü priz almanız şarjların bitmemesi açısından yararınıza olur.

Halil Kara | @gezengineer

Ani Harabeleri

Doğu Ekspresi’yle nereden, ne zaman yola çıktın? Seyahatin detaylarından biraz bahsedebilir misin?

01 Ocak 2018 Pazartesi günü saat 08:00’de Kars-Kırıkkale (Irmak) rotasında eşimle Doğu Ekspresi deneyimi yaşadık. Daha sonra otobüsle Ankara, uçakla da Ankara-İstanbul devamımız oldu. Bizim beraber ilk tren yolculuğumuz ve yeni yılın ilk seyahati olduğundan ayrıca farklı ve özel bir yeri oldu.

Önce yolda, sonra Kars’ta en çok hoşuna giden deneyimleri ve lezzet noktalarını bize anlatabilir misin?

Kars deneyimleri saymakla bitmez fakat bizim en çok beğendiklerimiz;
_Ani Harabeleri: Böyle muhteşem bir Antik Kent’e halen harabe dediğimize inanabiliyor musunuz?
_Çıldır Gölü: Sarı (sazan) balığı lezzeti mutlaka denenmeli, Çıldır gölünde buz üzerinde dans edilmelidir. :)
_Sarıkamış: Dünyada benzeri yalnızca Alp Dağları’nda görülen ‘kristal kar’, Sarıkamış Kayak Merkezi’nde tecrübe edilmelidir.
_Kars Kalesi: Bir şehiri keşfetmek için bizce en yüksek tepesinden seyredilmelidir. Burası da bize bu imkanı doyasıya sundu.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Bu yolculuğa çıkmayı planlayanlara tavsiyeler verebilir misin?

_Tren yolculuğu kış ve ilkbahar sezonu olmak üzere iki mevsimde de tecrübe edilmeli ki biz Mayıs’ta diğer yöne aynı yolculuğu planlıyoruz.

_Kars mutfağından Kaz eti, piti, umaç helvası, revan köfte, reyhan şerbeti, evelik çorbası tadılmalı.

_Tüm bölgeleri gezmek için mutlaka araba kiralanmalı, kar lastiği olduğundan problem olmayacaktır. Korkmaya gerek yok :)

_Gün ışığından doyasıya yararlanmak için gün doğumu ile beraber kalkılmalı; hava erken karardığından akşam erken yatılabilir.

 

Yazının ikinci bölümüne buradan ulaşabilir, Kars’ı daha yakından tanımak için Yücel’in “Karlı Kars…” ve Tuba’nın “Karlar Şehri: Kars” yazılarını okuyabilir, Doğu Ekspresi’ne alternatif kış seyahati için önerileri için Kış Tatili: Türkiye’den, Karın Tadını Çıkaracağınız 10 Öneri listemize göz atabilirsiniz.

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN