Son zamanların en popüler seyahat rotası, Doğu Ekspresi ile Kars… Yakın zamanda bu deneyimi yaşamış 10 gezgine akıllarında kalanları ve yola çıkacaklara önerilerini sorduk.

Yakın zamanda Doğu Ekspresi’yle seyahat etmiş, Kars’ın ve Doğu Anadolu’nun güzelliklerini keşfedenlerin önerilerini bir araya getirdiğimiz yazının ilk bölümüne geçtiğimiz günlerde burada yer vermiştik, bu ikinci bölümde 5 gezgin daha önerilerini paylaştı:

Yazının ilk bölümünü buraya tıklayabilir, Kars’ı daha yakından tanımak için Yücel’in “Karlı Kars…” ve Tuba’nın “Karlar Şehri: Kars” yazılarını okuyabilir, Doğu Ekspresi’ne alternatif kış seyahati için önerileri için Kış Tatili: Türkiye’den, Karın Tadını Çıkaracağınız 10 Öneri listemize göz atabilirsiniz.

***

OitheBlog | oitheblog.com / @oitheblog

Doğu Ekspresi’yle nereden, ne zaman yola çıktınız? Seyahatin detaylarından biraz bahsedebilir misiniz?

Biz madem bir işi yapıyoruz, tam yapalım diyerek Ankara’dan yola çıktık ve 24 saatten biraz daha uzun bir süre trende geçti. Doğu Ekpsresi’nin olabilecek en rahat yolculuk olduğunu söylemek pek doğru olmaz, biz yataklı olanlarda kalmış olmamıza rağmen bol bol söylendik doğrusu. Yataklar kesinlikle rahatsız değil ama, odanın küçük olması ve yolculuğun sonlarına doğru ortaya çıkmaya başlayan hijyen problemini görmezden gelmek mümkün değil. Neticede Divriği’den itibaren gördüğünüz manzaralar ve tren yolculuğunun verdiği hisle bir noktada “iyi ki yapmışım” diyorsunuz tabii. Özetle pişman değiliz, yine olsa yine yaparız!

Önce yolda, sonra Kars’ta en çok hoşunuza giden deneyimleri ve lezzet noktalarını bize anlatabilir misiniz?

Yolda en çok hoşumuza giden şey tahmin edeceğiniz üzere manzaralar oldu. Bir de arkadaşlarla grup halinde gidince ayrı bir eğlencesi oluyor tabii. Kars gezisi boyunca herkes “kaz eti yiyin” dedi durdu ama, o pek de bizim olayımız değildi. Kars’ta yediğimiz favori yemeğimiz kesinlikle Hangel! Favori restoranımız ise Hanımeli Restoran oldu. Salaş görüntüsüne bakıp da rezervasyona gerek yok diye düşünmeyin, zira özellikle hafta sonu gidecek olursanız rezervasyonsuz yer bulma ihtimaliniz bayağı düşük. Bunun dışında bizi şaşırtan ve adeta Berlin terk olan iki yeri de eklemeden geçmeyelim, Brothers Milk Bar ve Craft Coffee!

Bu yolculuğa çıkmayı planlayanlara tavsiyeler verebilir misiniz?

En önemlisi Doğu Ekspresi konusunda beklentileri çok yüksek tutmamak. Öyle abartıldığı gibi müthiş konforlu, acayip sorunsuz bir yolculuk olmadığı kesin. Bunları bilerek gittiğiniz zaman kesinlikle daha mutlu oluyorsunuz. İkincisi bizce Kars’a ulaştığınızda mutlaka araba kiralamalısınız, zira Çıldır Gölü’ne gitmeden ve Ani Harabeleri’ni dolaşmadan bu gezi tamamlanmış sayılmaz. Üçüncü önerimiz sizin elinizde değil, ancak yine de denk getirmeye çalışın diye söylüyoruz, mümkünse Kars’a karlı bir dönemde gidin. Yukarıda söz ettiğimiz gezilecek yerlerin yanı sıra Kars şehir merkezindeki Rus döneminden kalma binaları ve sokakları karlar altında görmek emin olun çok daha etkileyici. Karın bu kadar yakıştığı bir şehir daha görmemiştik desek yeridir.

 

Güray Karaayak | @g7rayk

Doğu Ekspresi’yle nereden, ne zaman yola çıktın? Seyahatin detaylarından biraz bahsedebilir misin?

Hayallerini hafta sonlarına sıkıştırmış milyonlarca beyaz yakalıdan biri olarak üç günlük  hızlandırılmış bir gezi planlamıştım. 23 Aralık Cumartesi uçakla Kars’a geldim ilk olarak. Şehir merkezi için yarım gün gayet yeterli bir süre. Kars merkezde gezilebilecek yerler yürüme mesafesinde. Gezimin esas amacı fotoğraf çekmek olduğu için hava kararmadan hızlıca turumu tamamlamaya çalıştım. Kars’tan tren sabah 08.00’de kalktığından ve yolculuğun başında uykulu olmamak adına Kars’taki akşamımda çok bir plan yapmadım. Zaten hava karardıktan sonra sıcaklık baya düşüyor ve sokaklarda kimse olmuyor genellikle. Ama yine de sosyal hayat devam ediyor.  Ertesi gün ise dediğim gibi erkenden trene yol aldım. Sabahın körü olduğu için tüm ihtiyaçlarım için alışverişimi bir gün öncesinden yapmıştım. Trene geçtiğinizde ise sizi oldukça güleryüzlü çalışanlar karşılıyor. Gerçekten çok cana yakınlar ve ilgililer. Tren harekete geçtiğinde de zaten hipnotize olmuş gibi pencereye kitleniyorsunuz. Sarıkamış civarında inanılmaz bir kar yağışı vardı. Bu yüzden nispeten biraz daha yavaş yol aldık. Gezinin en güzel görüntüleri buradandı. El değmemişliğiyle İnanılmaz bir doğa vardı. Zaten yolculuğun tamamı bir belgesel programı gibi, Anadolu coğrafyasının farklı hallerini görme şansınız oluyor. Yol boyunca Fırat ve Kızılırmak nehirleri sizin en güzel yol arkadaşlarınız oluyor. Öğlene doğru Erzurum’a varış ve artık bir ritüel haline gelmiş cağ kebabı yeme zamanı. Sonrasında sırasıyla Erzincan ve Sivas’a doğru yol alınılıyor ve zaten bu süre içerisinde hava kararıyor. Sonrasında kompartıman ve tren içi serbest zaman :)

Ertesi gün ise sabah 08.00 gibi Kırıkkale’ye vardık. Öncesinde hava aydınlanırken erken kalkmanızı öneririm, bir beyaz yakalı için pazartesi sabahına Anadolu’nun ortasında uyanıp, Kızılırmak’ı izlemek paha biçilemez. Göz alabildiğine sarı bozkır ve tepesi karlı dağların ardında yükselen güneşi izleyince iyi ki bu seyahate çıkmışım dedim. Ekspresin son durağı geçici olarak Kırıkkale Irmak. Sonrasında ise Ankara Garı’na otobüsle götürüyorlar. Bu durum belki tüm gezinin en can sıkıcı durumu olabilir. İstanbul’dan katılanlar için henüz gezi bitmiş değil, Ankara Garı’ndan hızlı trenle 4 saatte İstanbul’a vardım. Tam iş çıkış saatleriydi ve Pendik’ten sonra 3 saatte evime varabildim. Yani Ankara’dan İstanbul’a 4, İstanbul’dan İstanbul’a 3 saat. 25 saat değil de 3 saat çok koyuyor adama. Gerçek hayata hoş geldin diyordu İstanbul.

Önce yolda, sonra Kars’ta en çok hoşuna giden deneyimleri ve lezzet noktalarını bize anlatabilir misin?

Kars Kaz Evi hemen Kars Kalesi’nden aşağıya doğru indiğinizde karşınıza çıkıyor. Kesinlikle tavsiye ederim. Uzun süren gezinin ardından yorgunluğunuzu güzel bir yemekle atabilirsiniz. Onun haricinde şehrin meşhur gravyeri ve kaşarından almadan sakın dönmeyin. Trendeyse artık neredeyse trenle özdeşleşmiş çağ kebabı söyleme modasını es geçmeyin. Hatta trendeki görevliler de bunun bilincinde olup, tek tek odaları dolaşıp istasyona varmadan birkaç dakika önce hatırlatma geçiyor.  Bu sipariş verme modasından dolayı mıdır tam bilmiyorum ama eskisi gibi yemekli vagonda yemek çeşitleri olmuyor sanırsam. Doyurucu olmayan tostlar var sadece. O yüzden tüm ihtiyaçlarınızı önceden almanız gerekiyor.

Bu yolculuğa çıkmayı planlayanlara tavsiyeler verebilir misin?

_Kars gezisi için Piri uygulamasını tavsiye ederim. Bilmeyenler için, Maximum Kart’ın geliştirdiği, uzman rehberlerin seslendirdiği interaktif bir seyahat uygulaması. Ali Canip Olgunlu’nun verdiği ilginç bilgilerle gezi daha güzel hale geliyor. İçindeki tur rotası sayesinde de gitmeden önce nereleri gezeceğim diye dert etmenize gerek kalmıyor. Normalde ücretli bir uygulama ama Maximum Kart’ı olanlara ücretsiz. 

_Çıldır Gölü ve Ani Harabelerini mutlaka gezin. Ben gezmediğim için çok pişmanım. Her birine bir gün ayrılabilir.

_Kars’ın havasından bahsetmeye gerek yok galiba, gerçi ben çok şanslı bir zamanda gitmişim, hava eksilerde değildi ama yine de önleminizi almanız önemli. Kendinizi unutun ama termal içlik almayı unutmayın.

_Kars kaşarı ve gravyeri almadan dönmeyin. Eğer benim gibi yolculuğa Kars’tan başlayacaksanız trende Kars’tan alacağınız peynirlerle şarap güzel gidecektir.

_İçki dışında çay-kahve de içmek isterseniz küçük su ısıtıcılarından almanızı tavsiye ederim. Gerçi arada çay-kahve için servis geziyor ya da yemekli vagondan alabiliyorsunuz ama çok pahalı bir şey değil, kompartımandan ayrılmadan istediğiniz zaman yapmak açısından oldukça kullanışlı.

_Yol boyunca geçen sürenin hemen hemen tamamında internet ya hiç çekmiyor ya da çok az çekiyor. Yerleşim yerlerine yaklaştığınızda birkaç dakikalık çekmeye başlıyor sadece. Doğu Ekspresi’nin bence en güzel deneyimi bu. Gün içinde sanki bir uzvumuzmuş gibi elimizden düşürmediğimiz telefonları bırakıp anı yaşamak açısından sanki TCDD’nin yolculuğun keyfini arttırmak için bilerek yaptığı bir güzellik gibi. Yol boyunca internetin çekmemesinin tek kötü tarafı ise eğer müziğinizi Spotify’dan dinliyorsanız çekmediğinden dinleyemeyeceksiniz. Bunun için de mutlaka gitmeden güzel bir liste yapın ve çevrimdışı kaydedin. Sadece bu gezide değil, yaptığım tüm gezilerde genelde yeni çıkmış, ilk defa dinleyeceğim bir albümü gezinin soundtrack albümü yaparım. Yıllar sonra albümdeki bir şarkıyı dinlediğinizde direkt gezdiğiniz o yerler, ve hissettikleriniz aklına geliyor. Benim bu gezimin soundtracki de Vega’nın Delinin Yıldızı albümü oldu.

_Çok uzun yolculuk olduğundan canınızın bir noktadan sonra sıkılma ihtimali çok fazla. Müzik, kitap, fotoğraf çekmek, trende tur atmak dışında benim tavsiyem telefonunuza ya da varsa tabletinize dizi indirin. Ben yolculuğum gecesinde Netflix’den Dark’ı izledim.Yine tabi internet çekmediği için önceden indirmiştim. Dizi gerçekten çok iyi, trende de güzel gidiyor. Hatta dizideki gerilim tren raylarından gelen sesle beraber daha da artıyor, izlerken tırsmadım değil.

_Yola Ankara’dan başlıyorsanız Kars’a varmadan, eğer önceden de izlemediyseniz Reha Erdem’in Kosmos’unu tavsiye ederim. Kars’ta çekilen filmde gezip göreceğiniz yerler için ön gösterim gibi düşünebilirsiniz.Kentin ruhunu çok güzel yansıtan bir film, görüntü yönetmeni Florent Herry’nin muhteşem çekimlerinin sizi havaya sokacağı kesin. Hatta filmi izledikten sonra Kosmos gibi bir kahveye girip “aşk istiyorum, bir bardak da çay lütfen” de deme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Genel olarak herkesin mutlaka hayatında bir defa deneyimlemesi gereken bir yolculuk. Şu aralar çok popüler herkes gitmek istediğinden bilet bulmak zor ama yakında bu ilgi söner, istediğiniz zamana bilet bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

 

Yavuztan İnam | @yavuztan7

Doğu Ekspresi’yle nereden, ne zaman yola çıktın? Seyahatin detaylarından biraz bahsedebilir misin?

Biz Doğu Ekspresi’ne Kars’tan Ankara’ya dönerken bindik. Gidiş için baktığımızda bilet bulamamıştık. İstanbul’dan Kars’a uçakla gittik. -ki o da kesinlikle oldukça büyüleyici bir yolculuk. Doğru Ekspresi’nde zamanın nasıl geçtiğini asla anlamıyorsunuz, yanımda 3 kitap getirmiştim ve en fazla 20 sayfa okuyabildim. Manzara zaten inanılmaz. Bir de 8 kişi seyahat ettiğimiz için biz çok eğlendik. Zaten daha yolculuğun yarısına gelmeden bir sonraki tren yolculuğunu planlamaya başlamıştık.

Önce yolda, sonra Kars’ta en çok hoşuna giden deneyimleri ve lezzet noktalarını bize anlatabilir misin?

Doğu Ekspresi yolunda en çok Erzincan ve çevresi ilgimi çekti. Bana İzlanda’ya yaptığım yolculuğu hatırlattı adeta. Zaten ülkemiz cennet gibi, her türlü güzelliği barındırıyor.

Kars şehir merkezi oldukça küçük. Her yere yürüyerek rahatça gidiliyor. Şehre baktığınızda en güzel yapıların Ruslara ait olduğunu görüyorsunuz. Geniş caddeler de onların eseri. Biz de hepsini yıkıp, şehrin dokusuna uymayan, çirkin çirkin binalar dikmeye çalışıyoruz. Kars’ta en meşhur yemeklerden biri kaz eti. Kars Kaz Evi’ne ve ya Hanımeli Kars Mutfağı’na bakabilirsiniz. Bunların dışında Güneş Lokantası ve Tadım Döner uğrayabileceğiniz diğer noktalar. Kars’a kadar gelip Duduş tatlısı yemeden dönmeyin. Bunun için Pasha Cafe’ye uğramanız gerekiyor. Biz o kadar beğendik ki, tren yolculuğumuz için yanımızda da götürdük.

Ayrıca Kars’a kadar gelip peynir almadan dönmek olmaz. Karşınıza bin bir çeşit peynir çıkarıyorlar, karar vermesi zor oluyor. Biz alışverişimizi şehir merkezinde bulunan Aydar Ticaret’ten yaptık. Size de şiddetle tavsiye ediyorum.

Ani ve Çıldır Gölü benim için mükemmel geçti. Aynı tren yolculuğu gibi yolda inanılmaz manzaralar görüyorsunuz. Biz fazla kişi olduğumuz için buraları minibüs kiralayarak gezdik. Bunun dışında taksi ve araba kiralama yöntemine de başvurulabiliyor. Ani’ye giriş 8 TL. Müze kartınız varsa onunla giriş yapabilirsiniz. Ani, zamanında bölgenin en büyük yerleşim yerlerinden biriymiş. Benim en çok ilgimi çeken kısmı, Ermenistan sınırında bulunan manzara oldu. Gönül isterdi ki sınırlar, önyargılar olmadan yürüyerek yolumuza Ermenistan’dan devam edebilelim. Çıldır Gölü ise biz gelmeden 2-3 gün önce donmuş. Bize de keyfini çıkartmak kaldı. Atalay’ın Yeri’nde sarı sazan yemeyi unutmayın. Biraz fazla kılçıklı olduğu için yemesi zor ama bir o kadar da lezzetli bir balık.

Bu yolculuğa çıkmayı planlayanlara tavsiyeler verebilir misin?

Yolculuk gerçekten çok keyifli. 24 saat sürüyor olması gözünüzü asla korkutmamalı. Hele ki yanınızda sevdiğiniz, beraber eğlendiğiniz insanlar varsa 24 saat, 24 dakika gibi geçiyor. Yanınıza abur cubur ve eğer isterseniz alkol alabilirsiniz. Birden fazla elektronik aletiniz varsa 3lü priz getirebilirsiniz. Hoparlör getirip bizim yaptığımız gibi koridorda müzik çalabilirsiniz. Kondüktörler her konuda size yardımcı oluyorlar. Bizim Cemal abimiz vardı, onunla yolculuk çok keyifliydi. Eğer güzel bir dille isterseniz trende her şey mümkün!

 

Rana Kelleci | theartsyblog.com / @ranakelleci

Doğu Ekspresi’yle nereden, ne zaman yola çıktın? Seyahatin detaylarından biraz bahsedebilir misin?

Doğu Ekspresi için bir cuma sabahı önce hızlı trenle (YHT) İstanbul’dan Ankara’ya gittim. Doğu Ekspresi akşam 6’da hareket ettiği için aradaki 3-4 saatte Ankara tren garından yürüme mesafesinde olan CerModern sanat müzesini gezerek vakit geçirdim. Trende iki kişilik yataklı vagonda kaldık, normalde 4 kişilik olan örtülü kuşetli vagonu alsaydık (herkes 2 kişilik bilet alıyor böylece vagonda tanımadığınız birinin yanınıza gelme olanağı kalmıyor) daha ferah giderdik. Biletleri ise tüm biletler tükenmiş olduğu halde arada yer açıldı mı diye kontrol ederken denk gelip alabildik.

Önce yolda, sonra Kars’ta en çok hoşuna giden deneyimleri ve lezzet noktalarını bize anlatabilir misin?

Yolda: artık herkesin öğrendiği üzere, Erzurum istasyonuna gelmeden arayıp cağ kebabı sipariş etmek gibi bir gelenek oldu. Gelene kadar doğal olarak soğuduğu için lezzet şöleniydi diyemem ama denenecek bir şey elbette. Kars’ta Hanımeli Restoran‘da kaz eti ve Pasha Cafe’de duduş tatlısını önerebilirim. Kaz eti buraya has bir lezzet olduğu için, duduşu ise çok hafif bir tatlı olduğu için.

Bu yolculuğa çıkmayı planlayanlara tavsiyeler verebilir misin?

_Sanırım ilk tavsiyem yolculukla ilgili bloglardan ve sosyal medyadan gereğinden fazla bilgi sahibi olmaya çalışmamak özellikle de fotoğraflara fazla bakmamak olur. Kanaatimce başka insanların deneyimini izledikten sonra kendi deneyiminiz pek de size has olmuyor.

_Gitmeden önce ya da sonra Kars’ın mimarisi ile ilgili araştırma yapmak. Bu konuda virtualani.org sitesini öneririm.

_Her yolculuk için geçerli bir tavsiyeyi bunun için de verebilirim; insanlara ve her türlü farklılığa açık bir ruh halinde olmak. Seyahati her zaman bambaşka seviyeye taşır.

 

Eray Çilingir | @lambanincini

Doğu Ekspresi’yle nereden, ne zaman yola çıktın? Seyahatin detaylarından biraz bahsedebilir misin?

Kars – Doğu Ekspresi seyahatine 22 Aralık 2017’de çıktım. İlk önce Ankara’da 1 gece konakladım, bu arada Ankara’yı dolaştım. Anıtkabir, ilk meclis, Ankara Kalesi, Kızılay ve Tunalı Hilmi’yi daha önce defalarca görmeme rağmen tekrar gördüm. 22 Aralık akşamı 17.00’de TCDD otobüslerle bizi Irmak İstasyonu’na taşıdı (Ankara Garı’na ulaşan Başkentray dolayısı ile yolda bakım var ve kapalı) ve tek başıma çıktığım seyahat böylece başladı.

Önce yolda, sonra Kars’ta en çok hoşuna giden deneyimleri ve lezzet noktalarını bize anlatabilir misin?

Tren, Irmak İstasyonu’ndan 19.20’de kalktığı için hava karanlık, bu yüzden de manzarayı unutun. Ama tren içinde genç üniversiteli gruplar vardı ve çok eğlenceliydiler. Her kompartıman ışıl ışıl süslenmişti. Trende yemekli vagon mevcut. Yataklı vagonda kaldım ve odamda buzdolabı, priz, terlik, havlu, lavabo, her şey hazırdı. Uyumak sorun olmuyor. Tren’in en güzel detayı gün doğumu. Sabah 06.30’da kalktım ve kahvaltılık birşeyler hazırlayıp (Ankara’dan almıştım ama trende de mevcut) otantik bir müzik açıp gün doğumunu izledim. Zaten bundan sonra gün batımına kadar pencerenizde sadece manzara, elinizde de fotoğraf makinası olacaktır.

Kars beklenilenin aksine beni ters köşe yaptı. Öyle ki gece 23.00 – 00.00’da bile sokaklar canlı ve hareketliydi. Eğlence mekanı oldukça fazla. Yeme içme mekanı daha da fazla. Bir de gece yarısı muhafazakar hanımların bile dışarıda dolaşması, restoranda ben şarabımı yudumlarken yan masada muhafazakar bir ailenin yemek yemesi, çok yabancı turist olması beni çok şaşırttı. Kimse kimseye karışmıyor. Çok etnik kökenin bir arada yaşadığı Kars’ta büfeye girdiğimde 50 yaşlarda abinin kafa sallayarak Cem Karaca dinlemesinden tutun, restoranlarda Chopin çaldığını duydu bu kulaklar. Malakanlar muhteşem bir iz bırakmışlar.

Kars’ta tabii ki kaz eti çok revaçta. Kendim de aşçı olduğumdan her lezzete açığımdır. Kaz Evi ve Han-ı Hanedan‘da kaz etini ve kaz suyunda pişmiş bulguru tadabilirsiniz. Her yerde bulabileceğiniz evelik çorbası, uğmaç helvası ve hangel de tadılabilir. Ama benim merak ettiğim sadece Hanımeli lokantasının yaptığı ve Ermeni yemeği olan, 16 çeşit ot ve baharat ile yapılan Revan köftesiydi. Süryani şarabı ile muhteşemdi. Ayrıca genelde tatsız bir balık olan sazanın çıldır gölünde çıkanı çok farklıydı. Sarı balık da denilen sazan türünü Atalay’ın yerinde tadabilirsiniz. Kars’ta yeme içme gayet uygun fiyatlı. Tren’de Erzurum istasyonunda insanlar önceden cag kebabı sipariş etmişler. Ben sipariş etmedim, yerinde yemeyi tercih ederim, buz gibi paket benim ilgimi çekmedi.

Kars’ta tamamen Doğu Bloğu ülkelerindeki şehirler gibi kocaman caddeleri, Rus yapıları, birçok tarihi kilise, cami, hamam ve Kars Kalesi gezilecek yerler. Çıldır Gölü donunca çok turist çeken bir göl ama etrafında hiçbir şey yok!

Ve Ani… Sırf Ani için tekrar ve bahar ayında gideceğim. Muhteşem bir yer. Olağanüstü. Gezmek için en az 4 saat gerekiyor. Anadolu’da Türk’lerin, bizzat Alpaslan’ın izleriyle donatılmış bu toprakların ilk camisi, inanılmaz resimlerle süslü kiliseleri… Ani anlatılmaz, hayal gücünüz kuvvetliyse çıkmak istemeyeceksiniz.

Bu yolculuğa çıkmayı planlayanlara tavsiyeler verebilir misin?

Hem kışın hem yazın yapılmalı bu seyahat. 4-5 kişi gezilecekse mutlaka araba kiralanmalı. Otel ile irtibat kurulup turları var mı öğrenmeli. Revan köftesi ve kaz tadılmalı. Ani mutlaka görülmeli ve hayal kurulmalı. Ve dönerken uçakla dönülecekse ekstra bagaj hakkı alınmalı çünkü Kars gravyeri, eski kaşar ve özellikle bal yanınızda taşınmalı. :)

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?