Yazarı tanımanın ve diline aşina olmanın kitapları daha anlaşılır kıldığını ve okumayı da zevkli hale getirdiğini düşünüyorum. Özellikle Rus edebiyatı ya da Fransız edebiyatı için bunun gerekli olduğuna da inanıyorum. Bu yazıyı yazmamın sebebi çevremde herkesin Dostoyevski’yi ismen çok iyi tanıdığını, birkaç kitabını okuduğunu fakat onu çok sevmediklerini, kitaplarını karışık bulduklarını ya da dilinin ağır olduğunu söylemeleri. Bunun sebebi, genelde çok ağır kitaplardan başlamaları bence. “Hangileri bu ağır kitaplar?” derseniz; Budala, Suç ve Ceza, Ecinniler ve Karamazov Kardeşler’i sayabilirim. Bence okumaya doğru yerden başlamak size yeniden Dostoyevski ve Rus klasiklerini sevdirebilir.

Dostoyevski
Dostoyevski | Fotoğraf: imdb

Dostoyevski Kitapları

İnsancıklar

Yazarın ilk kitabı olan İnsancıklar, aynı zamanda kendisini meşhur eden eser sayılıyor. Büyük bir kısmı mektuplardan oluşan kitabın “acıma” duygusu etrafında şekillendiğini söyleyebilirim. Yalın ve sade anlatımıyla başlangıç için ideal bir kitap.

Kitabı satın almak için tıklayın.

Beyaz Geceler

Beyaz Geceler, Dostoyevski‘nin ilk romanlarından biri. Hatta “romans” olarak değerlendirilen naif bir aşk öyküsü de diyebiliriz. Dostoyevski gibi dünyanın en büyük yazarının içinde bol aşk ve hüzün barındıran bir “gençlik romanı” yazdığını düşünün… İşte tam öyle bir kitap. Dostoyevski eserlerini okumaya başlamak için ideal çünkü çok akıcı ve yazarın üslubunun ilk nüvelerini barındırıyor.

Kitabı satın almak için tıklayın.

Kumarbaz

Kumarbaz kitabının hikayesi oldukça ilginç ve şaşırtıcı. Suç ve Ceza’dan sonra şöhreti tavan yapan Dostoyevski, aldığı çoğu parayı kumara ve erken yaşta ölen erkek kardeşinin ailesi için harcarmış. Ancak kitaptan sonra eline toplu bir para geçtiğini düşünmeyin; kitabın yazım sürecinin başında bir avans alıp, ortasına geldiğinde de kalan parayı alarak da kitabın parasını tamamlıyormuş. Bu yüzden ömrünün son yılları hariç (bu da eşi sayesinde) refah bir hayatı olmamış Dostoyevski’nin. Kumarbaz kitabınıysa yaptığı anlaşma gereği 1 ay içinde tamamlamış ancak ne yazacağına karar veremeyen Dostoyevski, bir süre sonra kumar tutkusunu aşk ile harmanlamış ortaya bu roman çıkmış. Romanda öyle baskın bir aşk hikayesi olmasa da kısa sürede bitirip sevebileceğiniz bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Kitabı satın almak için tıklayın.

Öteki

Freud’un yazılarında yer verdiği, bir şizofrenin bu kadar iyi anlatılabileceğine şaşırdığını söylediği Dostoyevski kitabı Öteki… Yazarın ikinci eseri olan Öteki, psikolojik gerilim türüne örnek ve Yeraltından Notlar’ın önsözü sayılabilir nitelikte bir kitap.

Kitabı satın almak için tıklayın.

Yeraltından Notlar

Dostoyevski’nin baba romanlarına geçmeden önce mutlaka Yeraltından Notlar romanını okumanızı tavsiye ederim. Çünkü bu roman aslında sonraki romanlarında sık sık göreceğimiz “bunalımlı kentli insan” tipinin bir özeti niteliğinde. Bu romandaki bunalımlı genç Suç ve Ceza’da karşımıza Raskolnikov olarak çıkıyor. Yazarın üslubuna aşinalık ve Dostoyevski hakkında fikir edinmek için mutlaka bu kitabı okumalısınız.

Kitabı satın almak için tıklayın.

Dostoyevski’yi daha yakından tanımak isteyenlere Edward Hallett Carr’dan Dostoyevski biyografisinin ve edebi eleştirilerinin bulunduğu “Dostoyevski” kitabını da önerebilirim.

Kapak fotoğrafı: Instagram / @mirasimizkitap

İlginizi çekebilir: BiblioMagger’dan Kitap Önerileri