Bugün, insanlar vakit ayıramıyorlar. Birbirlerine, ailelerine, sanata, bakıma, kitaba… Vakit ayırabildikleri şeyler internetin sınırsız dünyası ile sınırlanmış durumda maalesef. Gidemedikleri gösterileri Youtube’dan izlemekle, kaçırdıkları sergilerin reklamlarını görmekle ve her ne vakitlerini çalıyorsa onunla meşguller. İşte bu yüzden sık görmedikleri arkadaşlarıyla buluşmaya, ailelerini ziyaret etmeye ve tiyatroya gitmeye vakitleri yok.

Bunu eleştirmek için burada değilim. Burada olma nedenim, eğer vakit bulursanız tiyatroya gidin demek. Hatta özel olarak son gittiğim oyundan “Dövüş Gecesi”nden bahsetmek istiyorum.

DOVUS GECESI

‘Dövüş Gecesi’. Maçka G-Mall’un içindeki dot tiyatro’da izleyebileceğiniz oyun, daha önceki tiyatro deneyimlerinizden biraz fazlasını sunuyor size. Orjinal konsepti Alexander Devriendt tarafından tasarlanan oyun, seyircinin aktif katılımı ile ilerliyor. Kurgusal bir oylamanın canlandırıldığı oyunda ben seyirci olarak oy verme alışkanlıklarımı ve sistemi sorguladım. Oyundan çıktığımda, hatta birkaç gün sonrasında bile kafamda hala sorular vardı.

DOVUS GECESI

Size uzun uzun oyunun tamamını anlatıp heyecanını kaçırmak istemiyorum. Ama çok keyifli vakit geçireceğiniz, bol bol gülüp şaşıracağınız bir oyun sizi bekliyor. Salona girerken alacağınız küçük cihazla oyun sırasında size sorulan seçenekli sorulara yanıtlar verecek ve yanıtlarınızın sonucunu inceleme fırsatı bulacaksınız. 

DOVUS GECESI

Son zamanlardaki seçimlere dair düşüneceğiniz bir oyun ‘Dövüş Gecesi’. Beklenen sonuç göz göre göre gelse de, seyircinin hiçbir şey yapamaması gerçek hayatın küçük bir yansıması gibi.

Oyunun broşüründe yer alan tanıtım yazısını da paylaşmak isterim: “Dövüş Gecesi, seyircinin oylarıyla yol alan ve yön değiştiren bir ‘demokratik sistem simülasyonu’. Modern seçim sisteminin çetrefilli yapısını ve tuzaklarını keşfetmeye çalışan oyun, ‘neye göre oy veririz?’, ‘bizi belli bir adaya oy vermeye iten şey nedir?’, ‘seçmen ve adaylar arasındaki ilişkinin derininde ne yatar?’ gibi seçim sürecine dair kritik sorulara cevap arıyor. Oyun, seçmenin ‘çoğunluk’ ve ‘azınlık’ fikirleriyle olan ilişkisini kurcalarken, çoğunluğun kurmaya meyilli olduğu tahakküme dair de söz söylüyor.”

DOVUS GECESI

Eğer önümüzdeki birkaç ay içinde sadece bir etkinliğe vakit ayırabilecekseniz, size önerim bu oyunu görün. Sadece eğlenmeyip kendinize bir şeyler katabilir, düşünebilir, kendinizi geliştirebilirsiniz.

Vaktiniz olmadığına inanmadığımı belirtmek zorundayım. Hadi vakit yaratın!

DOVUS GECESI

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN