İrlanda’daki 10 bini aşkın pubın büyük bir çoğunluğu haliyle ülkenin en kalabalık kenti, başkent Dublin’de. Dublin, her biri kendi kişiliğine ve tarihine sahip o pubları için bile görülmeye değer. Her sokakta karşınıza çıkacak, müdavimlerine ve ziyaretçilerine sıcak ve samimi bir ortamın yanı sıra birçok hikaye de vadeden en iyi Dublin publarını gelin birlikte keşfedelim.

Dublin’deki En İyi Publar

Dublin’de pub kültürü denince akla gelen pub’lardan bazıları…

Brazen Head

Brazen
Brazen Head

Fotoğraf: ucl.ac.uk

Eski bir pub mı arıyorum dediniz? Daha eskisi yok; İstanbul’un fethinden 255 yıl önce, 1198 yılında kapılarını açmış olan Brazen Head, Dublin’deki en eski pub. Bugünkü bina 1754’te atlı arabalar için bir han olarak inşa edilmiş. Pubda haftanın belli gecelerinde düzenlenen hikaye anlatımı etkinliklerine de katılabiliyorsunuz. İşinde uzman hikaye anlatıcıları, İrlanda halk hikayelerinden ve İrlanda tarihinden ilginç bir seçkiyi, tam da pub kültürüne yakışan bir sürükleyicilikle, yer yer hayal gücünün sınırlarını zorlayarak ve geleneksel İrlanda müzikleri eşliğinde anlatıyor. Brazen Head’in restoranının ise İrlanda usulü yahnileriyle meşhur olduğunu hatırlatalım.

Adres: 20 Bridge Street Lower, Dublin 8 | Websitesi

Temple Bar

Dublin
Temple Bar

Bir pub düşünün ki, sadece bulunduğu sokağın değil, gece hayatının merkezlerinden biri haline gelmiş koca bir bölgenin adını taşısın. Temple Bar bölgesinin gözbebeği Temple Bar’dan bahsediyoruz. İrlanda’daki en geniş viski koleksiyonlarından ve menülerinden birine sahip olan Temple Bar, özellikle bu konudaki uzmanlığıyla dikkat çekiyor. Pub’ın tarihi 17. yüzyıla, Sir William Temple’ın Trinity College dekanı olarak atanmasına, sonrasında oğullarının geliştireceği bu bölgeye yerleşmesine kadar uzanıyor. Temple Bar, ikonik kırmızı cephesiyle hemen tanınabiliyor.

Temple Bar bölgesinde ziyaret edebileceğiniz diğer publara gelince; adını trajik bir yangından sonra bedeninin parçaları halk tarafından kapışılan bir gösteri hayvanından alan The Elephant, logosundaki Türk kellesiyle dikkat çeken The Turks Head, büyüleyici atmosferiyle Bernard Show, biranın ön planda olduğu Porterhouse ve pub atmosferini yazları terasa da taşıyan çokkatlı Fitzsimons.

Adres: 47-48 Temple Bar, Dublin 2 |Websitesi  Instagram

The Palace Bar

pub – the palace – dublinpubs.com
The Palace Bar

Fotoğraf: dublinpubs.com

Dublin’in en önemli özelliği, pub kültürü kadar publarının da köklü bir tarihi olması. Şehirdeki birçok pub, Kraliçe Viktorya döneminden kalma ve bulundukları binaların mimarileri ve dekorasyonları da bu özelliklerini yansıtıyor. The Palace Bar, şehirdeki en önemli Viktorya dönemi publarından biri, 1832’de kurulmuş. Pub’ın menüsünde çok özel ve değerli viskiler bulunuyor. The Irish Times gazetesinin ofisinin birkaç dakika uzaklıkta olması, The Palace’ın 1940’lardan beri en çok gazeteciler tarafından tercih edilmesinin başlıca nedeni. Vitraylı camları, pirinç, ahşap ve seramik ağırlıklı dekorasyonuyla sohbeti ve lezzetiyle sizi mutlu edeceği kadar gözünüze de hitap eden bu pub eğer ki çok kalabalıksa, üst katında gizli bir bar alanı daha bulunduğunu da ekleyelim. 

Adres: 21 Fleet Street, Dublin 2 | Websitesi

 

The Bernard Shaw

pub kültürü – dublin – bernard shaw
The Bernard Shaw

Fotoğraf: seda.college

Adını İrlandalı oyun yazarı Bernard Shaw‘dan alan bu pub, The Irish Spirit‘i size en iyi şekilde tattıracak pub belki de… Atmosferiyle dünyanın en hareketli şehirlerinin, alternatif mekanlarını anımsatan The Bernard Shaw, dışarıdan göründüğünden çok daha büyük bir mekan ve aynı zamanda bir kafe ve sergi alanı. Haftanın altı günü canlı müzik ve (kafesindeki leziz seçenekler dışında tabii) sürekli pizzası var. Yanındaki duvarında ve cephesinde The Irish Spirit’in vazgeçilmez bir parçası olan grafitilerle karşılaşacağınız, içinde geçireceğiniz birkaç saatte Dublin’in en cool insanlarıyla tanışacağınız ve içkinizi bahçesindeki iki katlı otobüsün koltuklarında yudumlayabileceğiniz bu pub, şehrin en eski pubı değil belki ama, size sunacağı deneyimle en akılda kalıcılarından olacağı kesin!

Adres: 11-12 Richamond Street South, Saint Kevin’s, Dublin 2 | Websitesi

 

The Stag’s Head

pub – stags head – foursquare.com:claiton
The Stag’s Head

Fotoğraf: foursquare. com / @Claiton

Tarihi 1770’lere uzanan The Stag’s Head, adını pub duvarlarına asılmış bir erkek geyik başından alıyor. Yıllarca Trinity College öğrencilerinin, yazarlar ve oyuncular başta olmak üzere sanatçıların uğrak yeri olan mekanın içi  tamamen Viktoryen tarzda döşenmiş ve yüzyıllardır aynı kalmış hissiyatı yaratıyor. (Öyle ki, açıldığından bu yana içeriye eklenen tek şeyin, mekan 2005’te uluslararası bir şirket tarafından satın alındığında eklenen televizyon olduğu söyleniyor.) Eski saatler, doldurulmuş hayvanlar, mozaikler ve daha fazlası içeride görüp saatlerce incelemek isteyeceğiniz detaylardan yalnızca birkaçı. The Stag’s Head, Educating Rita ve A Man of No Importance gibi filmlerde ve en güncel olarak Penny Dreadful dizisinde geniş yer buluyor. 

Adres: 1 Dame Court, Dublin 2 | Websitesi

Cassidy’s

pub – cassidys – cassidyclan.org
Cassidy’s

Fotoğraf: cassidyclan.org

Dublin’de en çok ziyaretçisi olan, en çok merak edilen publardan biri olmasına rağmen, yüzlerce yıllık bir tarihe sahip değil Cassidy’s, 1856’da kapılarını açmış. Listemizdeki diğer publarla kıyaslandığında size o kadar ilginç gelmeyebilir, Viktoryen tarzda bir dekorasyona ya da çok özel bir detaylara da sahip değil çünkü. Zamanında İrlanda’nın en eski ulusal gazetesi olan The Freeman’s Journal’ın kurulduğu ve bir süre yayınlandığı yer olarak biliniyor. Ama hayır, ününü buna da borçlu değil. Her şey, 1995 yılında, Bill Clinton’ın İrlanda ziyareti sırasında buraya uğramasıyla başlamış. Çünkü pub sahibi ve pub’ı bizzat işleten kişiler, Bill Clinton’ın kuzenleri!

Adres: 27 Westmoreland Street Dublin 2 | Websitesi