İçinde bulunduğumuz bu sosyal mesafeli dönemde, birçok etkinlik gibi Dünya Viski Günü de şartlara uyum sağlamak için şekil değiştiriyor. Viski severlerdenseniz, normalde en sevdiğiniz pub ya da barda dostlarınızla kutlayacağınız bu günü evinizde de şarkılarla, hikayelerle ve kokteyllerle kutlamak mümkün olacak. Üstelik Dublin’den, Bow Street Damıtımevi’nden canlı yayınla!

Dünya Viski Günü nedir?

dünya viski günü
Fotoğraf: Eoin Holland

2012 yılından beri her mayıs ayının üçüncü cumartesi günü, Dünya Viski Günü olarak kutlanıyor. İskoçya’daki Aberdeen Üniversitesi’nde eğitimine devam ederken, tutkunu olduğu viskiyi küresel bir kutlamaya dönüştürmek isteyen Blair Bowman‘ın projesi her yıl daha da büyüyor, daha çok ülkede muhabbetle kutlanıyor. 2017’de daha kurumsal bir kimlik benimseyen ve markalaşan Dünya Viski Günü, iki viski elçisi Aly Mathers ve Joe Kent‘in videoları, konuşmaları ve tadım etkinlikleriyle viski tutkusunu dünyaya tanıtıyor. Dünyanın farklı noktalarındaki mekanlar ya da bireysel katılımcılar, Dünya Viski Günü kutlamalarına ev sahipliği yapmak üzere websitesi üzerinden kayıt olabiliyor ve halka açık etkinlikler ya da kişisel partiler düzenleyebiliyorlar. 2014 yılında 250 binden fazla kişinin katıldığı kutlamalar, 2015’te Antarktika dahil tüm kıtalara sıçramış durumda!

Dünya Viski Günü Canlı Yayını

dünya viski günü

COVID-19 nedeniyle evlerimize kapandığımız ve sosyal hayatı bir süreliğine askıya aldığımız bu dönemde ise, Dünya Viski Günü‘nü ne yazık ki kalabalık publarda dostlarımızla kutlamak mümkün olmayacak. Ama Jameson, bu yıl çok farklı şartlarda kutlanacak Dünya Viski Günü için, 16 Mayıs günü TSİ 22.00‘de herkesi şarkılar, hikayeler, kokteyller ve daha fazlası için YouTube kanalındaki çok özel bir yayına davet ediyor. Herkesin evinin konforundan izleyebileceği ve dilerse bir kadeh viskiyle eşlik edebileceği program, Dublin’deki Bow Street Damıtımevi‘nden canlı olarak yayınlanacak. Müzikle başlayacak programda önce İrlandalı sevilen sanatçıların şarkılarını , ardından yıllardır Jameson’ın fıçıcılığını üstlenen Killian O’Mahony‘nin anılarını dinleyebileceksiniz. Son olarak ise viski kokteylleri eşliğinde bir mini-dünya turu sizi bekliyor; İrlanda, ABD ve Kenya’dan üç kokteyl tarifi öğrenmeye hazır olun!

youtube play youtube play

Jameson Bow Street Damıtımevi

Sadece viski tutkunları için değil, Dublin’i ziyaret eden herkes için önemli bir turistik atraksiyon olan Bow Street Damıtımevi, Dünya Viski Günü’ndeki Jameson yayınına ev sahipliği yapmanın yanında Jameson ve İrlanda viskileri için tarihi bir önem taşıyor. Gelin, bu damıtımevini biraz tanıyalım:

jameson bow street distillery

Dublin’deki Bow Street’te 1780 yılında faaliyete başlayan Bow Street Damıtımevi, 1780’de John Jameson devraldıktan sonra “şehir içinde şehir” olarak adlandırılan dev bir tesise dönüşmüş. Kendi demircilik, kereste ve fıçı atölyeleri bulunan ve onlarca demirci, marangoz, mühendis, boyacı ve fıçıcının çalıştığı bu tesis, yeraltındaki dev mahzenleri, üretim için su sağlayan iki kuyusu ve büyük kazanlarıyla İrlanda viskisi üretimini gözlemlemek için en doğru mekan. Jameson’ın asıl üretimi 1970’lerde Dublin’in dışındaki New Midleton Damıtımevi’ne taşındıktan sonra bu tarihi ve önemli mekan, viski üretimi hakkında bilgi edinmek ve çeşit çeşit viskiyi tatmak isteyen ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Bow Street Damıtımevi’nin 2018 yılında World Travel Awards’ta “World’s Leading Distillery Tour” ödülünü aldığını ve 2017 yılında yapılan bakım sonrası tekrar açıldıktan sonra bir sene içerisinde 350.000 ziyaretçi alarak dünyanın en çok ziyaretçi alan damıtımevi olduğunu söylemekte fayda var.

jameson bow street distillery

İçinde bulunduğumuz şartlarda Dublin’i ziyaret etmek ve Bow Street Damıtımevi‘nin özel viski üretimi ve viski tadım turlarına katılmak ne yazık ki mümkün değil. Şimdilik buna en yakın deneyim, 16 Mayıs’taki canlı yayınla kendimizi orada hissetmek ve damıtımevinin barında hazırlanacak kokteyllerin tariflerini not ederek evimizde uygulamak olacak.