Girona şehrinde her biri kendi alanında uzman üç kardeşin işlettiği restoran, geçen yıl dünyanın en iyi restoranı seçildi. Bu yıl tekrar eski yerini aldı; ikinci sırada… ‘Yemek’ kavramını başka bir boyuta taşıyorlar ve bundan daha iyisi ne olabilir düşünemiyorum.

Konum

Roca1

Yaşamak için  yemek yiyen kitleden olsam bile iyi yemeğe herkes gibi ben de hayır demem. El Celler de Can Roca’da yenilen yemek daha çok midenize  sürreal bir sergi  yutmuşsunuz hissi veriyor ya da aldığınız lezzet ve haz sayesinde bunun harici yediklerimiz başka bir türden herhalde diyorsunuz.

tres-estrelles

Kopenhag’daki Noma’yı geçen yıl tahtından ederek dünyanın en iyi restoranı seçildi. Üstelik 2010’da ilk onda bulunan bu restoran çok hızlı adımlarla bu başarıyı el etti. İspanyol/Katalan kültürüne hayran biri olarak damak tatları benim için yabancı, bu başarı benim için şaşırtıcı değil. Tahmin edebileceğiniz gibi yer bulmak o kadar kolay olmuyor. Şanslıysanız 6 ay içerisinde rezervasyon kapma şansınız var. Restoran Barselona’dan yaklaşık iki saat uzaklıktaki Girona şehrinde yer alıyor. Başta da belirttiğim gibi üç kardeş beraber işletiyorlar, aralarında güzel bir işleyişi olan iş bölümü var. Gerçek bir ekip başarısı… Joan Roca en büyük ağabey mutafakta yemeklerden sorumlu, Josep Roca someliye (şarap garsonu) ve en küçük kardeş tablo gibi olan tatlılardan sorumlu şef.

El_Celler_de_Can_Roca_serving_display

Aslına bakarsanız menüdeki her şey geleneksel tatlardan oluşuyor ancak süpriz bir sunumla karşımıza çıkıyor. Gelen ilk tadımlar iştah açıyor ve menüyü tamamladığınızda yenilen onca yemeğe rağmen asla rahatsız hissetmiyorsunuz. Her şeyin ölçüsü tam ayarlanmış, bu yüzden sanat eseri gibi. Sunumu güzel, renkli, aromalı sentezler sunuyorlar.

6937431622_2003b19536_z

Dil balığını narenciye meyveleri, çam fıstığı, bergamot otu gibi değişik karışımlarla yiyorsunuz. Aslında karışım demek yanlış olur. Lezzet ve doku olarak birbirini bütünleyen malzemeler kullanılıyor, son dokunuşlar da  aromatik kontrastı ve yemekteki ilginç boyutu yaratıyor. Yemeklerdeki birçok lezzeti bir arada nasıl sunduklarını merak ettim; cevabı malzemeleri tütsüleyerek, distile ederek yani toz haline getirerek kullanıyor olmalarıymış, bir nevi sihirbazlık.

Tatlılar Türk damak tadına uygun, sütlü tatlıların ağırlıkta olduğu menüde Jordi’nin en meşhur tatlısı Havana purosu! Tatlı aynen puro şeklinde; içerisi aromatik, distile edilmiş tütün ve çikolata!

Menü, sunum, ambiyans her şey güzel; bir de ekstradan zengin şarap kavları var. Normalde gördüklerimden biraz daha farklı; geldikleri bölgelere göre ayrılmış ve her bölgenin kendine ait özelliklerini sunuyorlar; toprağı görme şansını veriyorlar böylelikle farklılıkların sebebini anlamış oluyorsunuz. Her bölgenin kendine ait müziği çalıyor,resim ve videolarla tanıtım yapıyorlar.

Celler-de-Can-Roca-10002576

Sistemli çalışma düzenlerini ve yaşattıkları deneyimi gördükten sonra bundan daha iyisiyle karşılaşabileceğini düşünmüyor insan. Farkında olmadan geçirilen 4-5 saat sonunda El Celler de Can Roca deneyimini yaşamaktan dolayı mutlu olmama şansınız yok.

El Caller de Can Roca Adres: Calle Can Sunyer, 48 Girona / İspanya – +34 972 22 21 57