Akıllı telefonlar ilk çıktığında ne kadar çok soru işaretimiz olduğunu hatırlıyor musunuz? Evimize ilk defa internet bağlandığında, Bluetooth, akıllı televizyonlar… Şimdilerde gözümüz kapalı kullandığımız pek çok teknoloji ürününe karşı hayranlıkla karışık bir merak ve bir sürü soru işaretiyle doluyduk. Bugün, onlarsız nasıl yaşadığımızı hayal meyal hatırlıyoruz. Bundan çok değil, en fazla on sene sonra ise aynı duyguları elektrikli otomobiller için yaşayacağız. Otomobilde elektriğin gücünü kullanmamayı tercih etmek, nostaljik bir tutum olarak kalacak muhtemelen.

Bu yüzden bir sonraki aracımızın elektrikli olacağı gerçeğinden yola çıkarak kafamızda uçuşan tüm soruları masaya yatıralım diye düşündük. Yeni Nissan X-Trail modelinde ilk defa kullanılan e-POWER teknolojisinden aldığımız ilhamla, bir Elektrikli Otomobil 101 Dosyası hazırlamaya karar verdik.

Okumanız bittiğinde, elektrik çağınız başlayacak. Rotamız gelecek, başlayalım!

Tamamen Elektrikli, Hibrit… e-POWER!

Elektrikli otomobiller başlangıçta ikiye ayrılıyordu: Hibrit elektrikli ve tamamen elektrikli olarak. Ta ki Nissan e-POWER teknolojisini üretene kadar…

Hibrit elektrikli otomobilde hem yanmalı hem de elektrikli motor bulunur. Otomobile bağlı olarak, her iki motor da birbirinden bağımsız olabilir veya birlikte de çalışabilir. Hibrit modellerin şarj edilmeye  ihtiyacı yoktur. Araç, her frenlemede elektrik üretir. Yani diğer bir deyişle hibrit araçlar kendi kendini şarj eder. “O zaman herkes neden hibrit almıyor?” dediğinizi duyar gibiyiz. Kullanıcı deneyimlerine göre yüksek sürat ve yol tutuşu açısından hibrit modeller isteneni karşılayamayabiliyor. Dur-kalk teknolojisinin sıkça hissedilmesi de başka bir etken.

Tamamen elektrikli modellerde ise elektrikli otomobil, motoru çalıştırmak için yakıtın yanmasına ihtiyaç duymadan bataryadan aldığı elektriği kullanır. Alternatif akım yöntemini kullanan AC tipi şarj üniteleri ile şarj edilirler. Hemen hemen tüm benzin istasyonlarında, dinlenme tesislerinde, otoparklarda hatta evinizde veya size ait alanlarda şarj etmek mümkün olsa da, yolda şarjsız kalma kaygısı ve şarj ünitesi bulamama endişesi devreye girebiliyor.

Yeni Nissan X-Trail, “üçüncü yol mümkün” diyerek, hibrit ve tamamen elektrikli araçlar konusunda oluşabilecek tüm sorulara nokta koyan bir teknoloji geliştirmiş: e-POWER!

X-Trail, şarj kablosuyla şarj edilmiyor ama Hibrit de değil! “Bunu ilk defa duyuyorum” dediğinizi biliyoruz. Çünkü, şu anda Nissan dışında piyasada bulunmayan bir teknolojiden bahsediyoruz.

Peki bu nasıl olabildi?

e-POWER teknolojisi, benzinli bir jeneratör ile şarj edilen batarya ve elektrik motorunun gücünü tekerleklere aktaran sessiz ve dinamik bir devrim.

Hibrit motorların aksine tamamen elektrikli sürüş sunarken kablo ile şarj edilmeye ihtiyaç duymuyor. Kısacası dışardan şarj edilmeye ihtiyaç duymayan, %100 elektrikli sürüş gerçek oldu.

Geniş, Sessiz, Aile Dostu.

Elektrikli otomobiller hayatımıza girdiğinden beri, tam olarak karşılanamayan talepler vardı.

Öncelikle “aile dostu” olması mesela. Bir hobinin ötesine geçecek hacim, sürüş keyfinin eski aracımızı aratmaması, eğlence imkanlarıyla donatılmış olması ve tabii ki sessizlik. En az bunlar kadar önemlisi, aile boyu çıkılan yolculuklarda, dikkatimizi azalan batarya göstergesine değil yola vermek.

Yeni Nissan X-Trail, ilk olma alışkanlığına “Aile dostu crossover” mottosuyla bu konuda da ara vermemiş gibi görünüyor. 5 veya 7 koltuk seçeneği, ön ve arka USB bağlantılarıyla herkesin alanı korunmuş.  Aynı zamanda, sürücü koltuğuna oturduğumuz anda bize destek olmak için harekete geçen güvenlik sistemleri bulunuyor. Eğlenceye gelince, 12.3” Dijital Gösterge Paneli, 12.3” Dokunmatik Multimedya Ekranı ve 10.8” Head-up Display ile uzun yolları ve trafik saatlerini düşünmemize hiç gerek kalmıyor. Yüksek çözünürlüklü dokunmatik dijital ekran, sezgisel navigasyon; gelişmiş haritalar, canlı trafik bilgileri ve daha fazlasıyla yollar artık çok daha keyifli olacak.

Uzun yol demişken, bir kere bile şarj etmeyeceğimiz kısmına tekrar tekrar sevinelim mi?

Daha Güçlü, Daha Yeni.

Bu noktada sizi e-4ORCE AWD ile tanıştırmamız gerekiyor. e-POWER’ın daha güçlü ve gücü daha stabil şekilde yola aktarabilen dört tekerlekten çekişli versiyonu e-4ORCE AWD, her yol koşulunda elektrikli sürüşü mümkün kılarak geleneksel hibrit motorların ötesinde bir performans sunuyor. Bu model için rahatlıkla denge uzmanı diyebiliriz.  e-4ORCE AWD mükemmele yakın ağırlık dağılımı ile dengeli bir sürüş sözü veriyor. Hızlanma, frenleme ve viraj manevralarından etkilenmeden dengeli bir yolculuk yapmanıza olanak sağlıyor.

Tamamen elektrikli ve hibrit otomobiller zaten son teknolojinin ürünüdür diye düşünüyorduk.

Oysa Nissan, tamamen elektrikli ve hibrit modellerin ikisini de “geleneksel” kategorisine yerleştirdi. Bir düşünün, hiç hibrit modellere “geleneksel” diyeceğimiz aklımıza gelir miydi?

En Önemli Force İle Yola.

Kaygısız, endişesiz, dünyaya sağladığımız faydadan emin bir şekilde kemerlerimizi bağlayabiliriz. Tabii ki en önemli gücümüz olan ailemizi de yanımıza alarak. Çünkü maceralar, ailece yaşandıkça güzel. Ailenin en küçük üyelerinin ilerde “Biz bu maceraları yaşarken dünyaya zarar vermedik.” diyebileceği nice yollara!

Hayalinizdeki X-Trail’e ulaşmak için tıklayın.