Animasyon denince akla ilk gelen şirketlerden olan Pixar, dört temel elementten oluşan karakterlerin bir arada yaşadığı yeni bir dünya yaratıyor. Yakın zamanda vizyona giren Elemental, Element City’de yolları kesişen su elementinden Deniz ve Ateş elementinden Alev’in aşkını konu alıyor.

elemental-2
Elemental | Fotoğraf: IMDB

Ünlü rock/metal grubu Evanescence’ın Türkiye’de konser vereceği duyurulduğunda atılan efsane bir tweet vardı, “Gelmeyin biz artık bankacı olduk, dinlemiyoruz sizi” diye. Küçüklüğünde Ateş ve Su oynamış, CNBC-e’de Avatar: The Last Airbender izlemiş bir yetişkin olarak Elemental izlemeye gittiğimde, salonda yanında çocuğu olmayan tek kişi olmak bende de benzer bir his yarattı. Toy Story veya Finding Nemo ile büyüyenler şimdi bankacıydı, Pixar animasyonunu sinemada izlemek için tek motivasyonu çocuklarıydı.

Peki ben neden oradaydım, çocukluğum elementlerle ilgili işlerle geçtiği için mi? Hayır tabii ki, fragmandan etkilendiğimden ve bu konuyu Pixar’ın nasıl işleyeceğini merak ettiğimden. Konumuz “ateş ve suyun imkansız aşkı” gibi bir klişe olabilir ama fragmanı izleyip de bu konunun işlendiği şehirden ve sakinlerinden etkilenmemek çok zor bence.

elemental-element-city
Element City | Fotoğraf: Mama’s Geeky

Karakterlerimiz Alev (Ember) ve Deniz’in (Wade) tanışacağı Element City, dört elementin mensuplarının bir arada yaşadığı bir şehir. Tabii her bir element, diğerine tehlike oluşturabiliyor. O yüzden ateş elementi sakinleri çoğunlukla Ateş Mahallesi’ne yerleşmiş, dışarı çok çıkmıyor – çıkarlarsa da şemsiye taşımayı ihmal etmiyorlar. Babasının dükkanı Fireplace’ten pek de uzaklaşmayan öfkeli kızımız Alev, dükkandaki bir su kaçağı sonucu ağlak Deniz’le karşılaşıyor ve hikaye esas o anda başlıyor.

elemental-3
Elemental | Fotoğraf: IMDB

Animasyon kalitesi yine harika. Aslında gerçeğe yakın olmaya çalışan klasik Pixar stilinden bir uzaklaşma mevcut. Özellikle ateş elementi karakterleri bildiğimiz Pixar çizgisine göre çizilmemiş. Bu tercih, farklı bir dünya yaratıldığı için oldukça mantıklı tabii ama yine de bu kararda Spider-Verse etkisi var mı diye düşünmüyor değilim.

Pixar, müthiş bir dünya yaratmış. Elementlerin basit özelliklerinden yaratılan espriler çok güzel, şehir inanılmaz canlı. Film boyunca Elemental’ın açık dünya oyunu olsa da her yeri karış karış gezsem diye düşündüm. Dört farklı elementin çeşit çeşit özelliğiyle Element City’de yapılabilecek o kadar çok şey vardır ki.

Filmin en büyük sıkıntıyı yaşadığı nokta da burası oluyor aslında. Yaratılan dünya çok güzel, animasyon göz alıcı, her yaştan insana hitap eden şakalar serpiştirilmiş ama hikaye yıllardır izlediğimiz klişelere saplanmadan duramıyor. Elemental’ın özellikle ortalarında sıkılmaktan kendimi alıkoyamadım ve bu da bana başta bahsettiğim tweet’i hatırlattı: Pixar yeni film çıkarma artık, ben bankacı oldum.

Kapak Fotoğrafı: Variety

İlginizi çekebilir: Sine Magger’dan Pixar Filmleri