Primetime Emmy Ödülleri, dün gece Andy Samberg’in sunduğu törenle sahiplerini buldu. Bu yılın galibi son sezonu ile toplam 12 dalda ödül kazanarak rekor kıran Game of Thrones oldu!

Drama Dizileri

Son sezonu ile ekranlara veda eden Mad Men‘in beşinci kez En İyi Drama Dizisi ödülünü kazanacağı ve Breaking Bad gibi zaferle taçlandırılmış bir veda edeceği konuşulsa da, gecenin büyük ödülünün galibi yıllardır en beğenilen dizilerden olan Game of Thrones oldu. Mad Men‘in yıldızı Jon Hamm oldukça geç kalan ödülünün sahibi olurken, yeni dizilerden How to Get Away Murder‘ın yıldızı Viola Davis de gecenin kazananları arasındaydı.

Game-Of-Thrones-2015-Cast-Images

Komedi Dizileri

Komedi dizilerinde Modern Family‘nin beş yıldır süren haklı galibiyeti, dizinin altıncı yılında Veep‘in zaferi ile bozuldu. Julia Louis-Dreyfus’ın muhteşem komedi yeteneğini, yazar ekibininse politik taşlamadaki başarısını dördüncü sezonu ile devam ettiren dizi, komedi dizileri arasında öne çıkan yapım oldu. Dizinin oyuncularından Julia Louis -Dreyfus dördüncü kez, Tony Hale ile ikinci kez Emmy ile ödüllendirildi. Mom ile ikinci kez En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu seçilen Allison Janney ise altıncı Emmy ödülünü kazanarak tarih yazdı. Gecenin öne çıkan ikinci komedi dizisi ise Jeffrey Tambor’un trans bir babayı canlandırdığı, sezonun yenilerinden Transparent idi.

635616743110828919-veep

Mindizi ve Televizyon Filmleri

Yıllardır HBO’nun hakimiyetindeki bu kategorilerin büyük ödüllerinde gelenek yine bozulmadı ve Olive Kitteridge En İyi Minidizi seçildi. Yönetmen ve senaryo ödüllerinin yanı sıra, American Crime ile ödülü kucaklayan Regina King’in kazandığı En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dışındaki tüm oyunculuk ödülleri de gecenin yıldızı Olive Kitteridge‘ın oldu.

olive-kitteridge2-700×400

Gecenin en fazla ödül alan yapımı 6 ödülle minidizi Olive Kitteridge olsa da, geçtiğimiz hafta dağıtılan Creative Arts Emmy Ödülleri de değerlendirildiğinde bu yılın galibinin toplamda 12 ödül kazanan Game of Thrones olduğunu söylemek mümkün.

İşte bu yıl birden fazla Emmy kazanan diziler, televizyon filmleri ve minidiziler:

Game of Thrones (12)
Olive Kitteridge (8)
American Horror Story: Freak Show (5)
Transparent (5)
Veep (5)
Bessie (4)
Boardwalk Empire (2)
House of Cards (2)
Silicon Valley (2)

560×200