Disney prodüksiyonu bilimkurgu Tomorrowland filmini seyrettik! Bunu fırsat bilerek filmin başrol oyuncusu George Clooney’nin 2000’li yıllardaki en iyi performanslarını bir araya getirdik…

tomorrowland

Bir ütopya hikayesi olan Tomorrowland, farklı dönemlerde benzer deneyimler yaşayarak farklı bir dünya olan Tomorrowland ile tanışan iki kişinin kesişen hikayelerine yoğunlaşıyor. Farklı bir uzay-zamanda bulunan bu dünyayı kurtarmak için bir olan yetişkin Frank ve genç Casey’nin hikayesi, birçok Disney filmi gibi hem çocuklara hem yetişkinleri etkileyebiliyor. George Clooney ve Britt Robertson’un başrollerini paylaştığı filmde Hugh Laurie, Tim McGraw ve Kathryn Hahn gibi oyuncular da rol alıyor. Yönetmen koltuğundaki isim ise başarılı PIXAR animasyonları ile tanıdığımız ve daha sonra Mission: Impossible – Ghost Protocol ile aksiyon sinemasına adım atan Brad Bird.

george clooney – tomorrowland

Tomorrowland‘in başrollerinden birinde izlediğimiz George Clooney, 1961, Kentucky doğumlu. Kariyerine birçok oyuncu gibi televizyonda başlayan Clooney’i tüm dünya gibi yakından tanımamızı sağlayan televizyon yapımı ise 1994’ten 2009’a dek süren E.R. dizisi olmuştu. 90’larda dramadan aksiyona birçok türde filmde rol alan oyuncuyu, gelmiş geçmiş en kötü süper kahraman filmlerinden birinde, Joel Schumacher’in Batman’i olarak da izlemiştik.

2000’li yıllarda ise hem oyuncu hem de yönetmen olarak önemli yapımların parçası oldu George Clooney. İşte, Coen Kardeşler’den Alexander Payne’e birçok yönetmenle çalışan Clooney’nin 10 performansı:

En İyi George Clooney Filmleri

O Brother, Where Art Thou? | 2000, Joel Coen

Coen Kardeşler’den oldukça absürd bir film daha… Güney ABD’de, 1930′larda geçen filmde 3 hapishane kaçağının gizli bir hazinenin peşinden güney eyaletlerini turlamasını izliyoruz. George Clooney’nin başrolleri John Turturro ve Tim Blake Nelson ile paylaştığı filmin senaryosunda Coen Kardeşler Homeros’un “Odysseia” destanından esinlenmiş. İkilinin tüm filmografisinde olduğu gibi ansürd karakterleriyle dikkat çeken “O Brother, Where Art Thou?”da gözlere dikkat!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

The Perfect Storm | 2000, Wolfgang Petersen

2000’li yılların ilk büyük prodüksiyonlarından ve görsel efekt harikalarından olan ‘Kusursuz Fırtına’, birden fazla kasırganın kesişim kümesinde kısılı kalan bir balıkçı teknesindeki mürettebatın yaşam mücadelesini konu alıyordu. Mark Wahlberg, John C. Reilly, William Fichtner, John Hawkes ve Diane Lane gibi isimlerin rol aldığı filmde kaptan rolünde ise George Clooney’i izlemiştik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Solaris | 2002, Steven Soderbergh

Stanislaw Lem’in daha önce Andrei Tarkovski tarafından da sinemaya uyarlanmış romanı, 2002 yılında bir kez de Steven Soderbergh sinemasıyla buluşmuştu. Uzaydaki bir araştırma üssüne, mürettebatın akıbetini araştırmaya yollanan bir psikologun yaşadıklarını konu alan filmin hemen hemen tamamını tek başına omuzlayan isim George Clooney olmuştu. Ünlü oyuncunun, aynı yıl yönetmenlik kariyerine de adım attığını ve “Confessions of a Dangerous Mind” adlı filmi çektiğini de hatırlatalım.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Syriana | 2005, Stephen Gaghan

2005, George Clooney’nin yetenekli bir oyuncudan fazlası, başarılı bir yönetmen olduğunun kabul gördüğü yıl olmuştu. Clooney’nin yönetmenliğini, senaristliğini ve yardımcı oyunculuğunu üstlendiği “Good Night and Good Luck”, eleştirmenlerden tam not almıştı. Fakat konumuz Clooney’nin kısa bir rolde gözüktüğü bu filmdeki performansı değil. Oyuncu, aynı yıl başka bir filmdeki yardımcı rolü ile Oscar’a aday gösterilmiş ve ödüle kazanan isim olmuştu: Syriana. Petrol endüstrisinin ardındaki çıkar çatışmalarının, entrikaların ve rekabetin işlendiği bu politik gerilimde oyuncu, CIA ajanı Bob Barnes’ı canlandırıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Michael Clayton | 2007, Tony Gilroy

Gerek oyuncu gerekse yönetmen olarak politik gerilimlerle özdeşleşmeye başlayan George Clooney, 2007 yılında kariyerinin en önemli karakterlerinden biri olan Michael Clayton’ı canlandırmıştı. Filme adını veren bu karakter, bir hukuk firmasının “düzeltici”siydi. Milyar dolarlık bir kimya endüstrisi davasının kilit avukatlarından birinin geçirdiği sinir krizinin ardından gerçeklerin açığa çıkmasını engellemekle görevli olan adamın hikayesinde Clooney’e Tom Wilkinson, Tilda Swinton ve Sydney Pollack eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Up in the Air | 2009, Jason Reitman

Hem kapitalist sistemi eleştiren, hem şehirli, kurumsal dünya insanının yalnızlığını anlayan hem de X ve Y kuşakları arasındaki farkı iyi inceleyen bir film olarak Up in the Air, Juno ve Thank You foe Smoking filmleriyle tanıdığımız Jason Reitman’ın üçüncü filmiydi. Tüm iş hayatı havaalanları, uçaklar ve otellerde geçen, insanları işinden kovmak için ABD’yi gezmekle görevli Ryan Bingham’ın hikayesi; Clooney’nin hem dramatik hem de mizahi yönden güçlü bir karakter canlandırdığı filmlerdendi. Oyuncuya filmde Vera Farmiga, Anna Kendrick ve Jason Bateman eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

The American | 2011, Anton Corbijn

George Clooney’nin oyunculuk kariyerindeki en önemli yıllardan biri üç filmde rol aldığı ve bunlardan birini yönettiği 2011 olmuştu. Bunlardan ilki Anton Corbijn imzalı The American’dı. Son görevi için İtalya’daki küçük bir kasabada saklanan, kimliğini gizlemeye çalışan ve hazırlanan bir tetikçiyi canlandıran Clooney, başrolleri Irina Björklund ile paylaşmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

The Ides of March | 2011, George Clooney

George Clooney’nin yönetmen koltuğunda da oturduğu The Ides of March, genç ve idealist bir iletişimci olan Stephen Meyers’ın bir seçim kampanyasında görev almasıyla başının belaya girmesini konu alıyordu. Seçimde yarışan vali adayını George Clooney canlandırırken, film Ryan Gosling, Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti, Evan Rachel Wood, Marisa Tomei ve Jeffrey Wright gibi yıldız oyunculardan oluşan kadrosuyla dikkat çekiyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

The Descendants | 2011, Alexander Payne

Amerikan bağımsız sinemasının en sevilen yönetmenlerinden Alexander Payne’in 2011’deki filmi Hawaiili Matt King’in trajikomik hikayesini anlatıyordu. Bir yandan akrabalarıyla içinde yer aldığı miras kavgası, bir yanda karısını kısa süre önce bir kazada kaybetmiş olması, diğer yanda bu kayıpla başa çıkmaya çalışırken karısının onu uzun süredir aldatmakta olduğunu öğrenmiş olması… Tüm bunlarla mücadele ederken bir yandan da yas tutan iki kızı ile bağını koparmamaya çalışan bu adamı George Clooney canlandırıyor, ona kızları rolünde Shailene Woodley ve Amara Miller eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Gravity | 2013, Alfonso Cuarón

2013’ün görsel efekt harikası dev prodüksiyonu Gravity’i oyunculuk anlamında Sandra Bullock hemen hemen tek başına sırtlanmış olsa da, ikinci ve son oyuncusu da George Clooney idi. Bir uzay istasyonundaki görevleri sırasında yaşanan kaza sonucu uzayda, boşlukta, oksijensiz ve hareket halinde mahsur kalan iki astronottan biri olan George Clooney de tıpkı başrol oyuncusu Sandra Bullock gibi sadece kafası, mimikleri ve ses tonuyla harikalar yaratıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri