Plaklar üretildikleri dönemin ruhunu taşırlar. Bu yüzden sadece eserin icracısının değil, onun etkilendiği dünyanın da bir ürünüdürler. Bilerek ya da bilmeyerek, gönül birliğiyle üretilen müzikal eserler, kolektif bir çabanın ürünüdür. Dolayısıyla siz, sevgili gece yürüyenler, üretseniz de dinleseniz de mutlaka bu işin içindesiniz! Bu yazımda sizinle en iyi pikap modellerini paylaşmak istedim…

Elinizdeki plağı pikaba koyduğunuzda geçmişe ait yaşanmış ne varsa, bir solucan deliğinden geçip yaşadığınız anın bir parçası olur. Bu sebeple, bu değerli zaman kapsüllerini yok etmemek adına seçeceğiniz pikaba özen göstermelisiniz. Kol, iğne ve ayarlarıyla muntazam bir pikap olduğuna, satıcısının işin ehli olduğuna inanmalısınız. Çünkü bildiğiniz üzere, önemli şeyler yanlış ellere geçtiklerinde korkunç birer silaha dönüşebilirler!

En İyi Pikap Modelleri

Pro-ject Carbon Debut

Pro-ject Carbon Debut

Bu işe ömrünü vakfeden, envai çeşit yarışmada kalitesi ödüllendirilmiş Pro-ject, Avusturya’nın bağrından kopup gelen ve zanaat anlamında fark yaratan bir marka. Enerji tüketimindeki eli sıkılığı ile fatura dostu olan Pro-ject, zanaatına saygı babında sizden de üretilen ürüne saygı göstermenizi, onun için birtakım fedakarlıklarda bulunmanızı istiyor. Kendisinin bu manuel tutumuna ayak uydurabilecek olanlar, “Ben kendi şarkımı kendim de değiştiririm, ne olacak!” diyenler, gönül rahatlığıyla bu fiyat/performans oranına sahip canım Avusturyalı’yı evlerinin en güzel köşelerinde ağırlayabilirler.

project-audio.com

Numark PT-01

Pro-ject Carbon Debut

33’lük, 45’lik, 78’lik… Dilediğiniz plağıdinleyebileceğiniz, dinledikten sonra harici cihazınıza kaydedebileceğiniz, ses sisteminizi bağlayıp “Kendin pişir, kendi ye DJ’liği” yapabileceğiniz bir pikap kendisi. Fiyatı son derece cazip olan Numark PT-01 USB Pikap eğer ki nostalji sevdalısı değilseniz- En azından bir nostalji kaseti serisi çıkaracak kadar bir iddianız yoksa- kendisi ile mevzuya hızlı bir giriş yapmanız için tüm şartları olgunlaştırmış durumda.

 

Thorens TD 190-2

Thorens TD 190-2

Çok da uçmak istemeyenlerin, şömine ve ayı postu içeren bir malikaneye sahip olmayanların, “Sülalem çok da rahat değil!” diyenlerin giriş seviyesi için hiç düşünmeden seçebileceği, fiyatı ile performansı ayrı telden çalmayan bir pikap kendisi. Türkiye’de yıllar yılı nostalji sevdalısı gönül insanlarının evini süsleyen Thorens’in bu pikabını 100 yılı aşkın süredir analog severlerin can dostu olan markaya güveninizin bir göstergesi olarak salonunuzun baş köşesine koyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Keşke Koleksiyonumda Olsaydı Diyeceğiniz En Değerli Plaklar 

 

Clear Audio Concept

Clear Audio Concept

Düşük bütçe ile sıfır bütçe arasında gelip giden pikap tercihlerinden sıyrılırsak, yolumuz tam olarak el yakmasa da yine de hafiften bir karıncalanmaya sebep olan ama bunu performansı ile unutturan Clear Audio Concept’e ulaşırız. Şasesine, platosuna, koluna, iğnesine zeval gelmeyesice bu pikaba öğrenci arkadaşlarımız epey bir örselenerek; çalışan arkadaşlarımızsa sarsan ama yıkmayan bir deprem hissiyatı eşliğinde sahip olabilirler. Değer mi? Hem o, bu paraya hem de siz, bu müzik keyfine değersiniz!

Audio Pure LP

Screen shot 2014-12-30 at 1.38.24 PM

Nostaljisini yaşamakla kalmayan, geçmiş zamanların güzelliklerini şimdiki zamanın nimetleriyle harmanlayan bu hali vakti yerinde, bütçe dostu pikabı kaçırmamanızı tavsiye ederim. Kendisi 33, 45, 75 rpm kayıtları çalıştırdığı gibi pikap için hayati önem taşıyan iğneyi de layığıyla muhafaza eden bir korumaya sahip. Ayrıca tüm plaklarınızı direkt olarak dijital kütüphaneye aktarıp bilgisayarınızda çalabilme imkanı da sağlıyor. Daha ne yapsın, en nihayetinde bir pikap kendisi, ona kaldıramayacağı yükler yüklemeyin!

İlginizi çekebilir: Pazar Gününüzü Keyifli Hale Getirecek 6 Plak Önerisi