Yolda olmayı, yolculuğa çıkmayı da film izlemek kadar seviyorsanız, bu filmler tam size göre! Sinemadaki yol filmleri ve yolculuk filmleri, hem farklı karakterlerin peşinden dünyanın farklı köşelerine sürüklüyor hem de sizi onların ruhani ya da kişisel yolculuklarının bir parçası yaparak ilham veriyor. Son yıllardaki başarılı yol filmleri ve yolculuk filmlerini bir araya getirdik.

En İyi Yol Filmleri | Little Miss Sunshine

En İyi Yol Filmleri

American Honey | 2016, Andrea Arnold

Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan genç kadın Star, eyalet eyalet ve kapı kapı dolaşarak dergi satışı yapan bir grup gencin ekibine dahil olarak yollara düşüyor. Yolda kendini tanıma, ekip ruhunun bir parçası olma, bol bol partileme ve aşkı bulma imkanı da olan Star’ın yolculuğu sadece şehirler arasında değil aynı zamanda yetişkinliğe doğru bir yolculuğa dönüşüyor. Andrea Arnold‘ın filmi hem Z kuşağını çok iyi analiz ediyor hem de genç yıldız Sasha Lane‘i keşfetmenizi sağlıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Wild | 2014, Jean-Marc Vallée

Dağılan evliliği ve annesinin ölümünden sonra Cheryl, kaybettiği umudunu yeniden bulmak, kendiyle baş başa kalmak ve yeniden başlamak için kendini ABD’nin tüm batı sahilini kat eden Pacific Crest Trail‘de tek başına yürümek üzere yollara vuruyor. Genç kadının azimle, kararlıca ve korkusuzca çıktığı yolculuk, doğaya ve topluma karşı bir meydan okumaya dönüşüyor. Tek başına, imkansız gözüken bir yolculuğa çıkan, Reese Witherspoon‘un canlandırdığı Cheryl Strayed‘in gerçek hikayesi size ilham verecek!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Nebraska | 2013, Alexander Payne

 Election, About Schmidt, Sideways ve The Descendants gibi filmleriyle Amerikan bağımsız sinemasının en sevilen yönetmenlerinden birine dönüşmüş olan Alexander Payne, bu kez siyah-beyaz ve kişisel bir yol hikayesi anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Moonrise Kingdom | 2012, Wes Anderson

Wes Anderson’ın New England’daki küçük bir adada geçen filmi, yazını geçirmek üzere bulunduğu izci kampından kaçan Sam ve onun planına uyarak evden kaçan Suzy’nin yolculuğunu – daha doğrusu kaçışını anlatıyor. Doğanın içinde, büyüklerden kaçarak kendilerini çocukluk aşkının güzel hislerine bırakıyorlar. Saf aşkı anlatan senaryosuyla Moonrise Kingdom, sizi çocukluğunuzdaki günlere ve ilk aşkınızla yaşadığınız anılarınıza götürecek. Bruce Willis, Edward Norton, Tilda Swinton gibi isimlerin de oynadığı bu filmi, keyiflenmek, günün stresinden uzaklaşmak için birebir.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

On the Road | 2012, Walter Salles

Yol hikayeleri dendiğinde akla gelen ilk edebi eserlerden biri, kuşkusuz Jack Kerouac‘ın romanı On the Road. Romanı sinemaya uyarlayan ve başrollere genç yıldızlar Sam Riley, Garrett Hedlund ve Kristen Stewart‘ı yerleştiren Walter Salles, genç yazar, özgür ruhlu çift ve yolculukları sırasında karşılaştıkları farklı insanlar aracılığıyla detaylı bir ABD portresi çiziyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.1/10

Due Date | 2010, Todd Phillips

Yol filmleri, tuhaf ikilerle çok daha eğlenceli bir hal almıyor mu sizce de? The Hangover serisiyle tanınan yönetmen Todd Phillips‘in bu komedisinde de tuhaf bir ikili ve bitmek bilmeyen bir yolculuk var. Çocuğunun doğumuna günler kala uçaktan atılan ve uçuş kara listesine alınan heyecanlı bir baba, doğuma kadar Atlanta’da Los Angeles’a gidebilmek için tek çareyi tanımadığı bir yabancının road trip teklifini kabul etmekte buluyor. Onun için sinir bozucu ve katlanması güç bir yolculuk bu – ama sizi çok güldüreceğini garanti ediyoruz! Due Date‘te Robert Downey Jr. ve Zach Galifianakis‘in komedi yeteneklerini sonuna kadar sergiliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

Eat Pray Love | 2010, Ryan Murphy

Liz Gilbert, aslında hayatında bir kadının isteyeceği her şeye sahiptir; kariyer, kendisini seven bir eş, yakın arkadaşlar… Ancak bunlar Liz’e yetmiyor, evliliğinin kötü gittiğini düşündüğü için eşinden ayrılıyor, her şeyi arkada bırakarak hayatının yönünü değiştirmeye karar veriyor. Julia Roberts’ın “kendisini bulmak” amacıyla tek başına dünyanın farklı yerlerini gezmeye karar veren Liz’i canlandırdığı Eat Pray Love, hayata ve rutine olan bakış açınızı değiştirecek keyifli, romantik bir yolculuk filmi. Peki Liz sonunda kendini bulabiliyor mu? Bu sorunun cevabı da filmin içerisinde bir yerlerde!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.8/10

Into the Wild  | 2007, Sean Penn

Emory Üniversitesi’ni dereceyle tamamlayan Christopher McCandless biriktirdiği tüm parayı bağışlıyor ve kendisine macera dolu yeni bir hayat kurmak için Alaska’ya gidiyor. Ailesini ve adı dahil sahip olduğu her şeyi arkada bırakan Christopher, macerası sırasında hayata bakışını değiştirecek karakterlerle tanışıyor, zorluklarla başa çıkıyor. Sean Penn’in yazıp yönettiği, Emile Hirsch’in başrolünde oynadığı Into The Wild, gerçek ve dahası doya doya yaşanmış bir hayatın hikayesi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

The Bucket List | 2007, Rob Reiner

Birbirinden çok farklı hayatları olan Carter ve Edward’ın ortak noktaları, ikisinin de ölümcül birer hastalıkla savaşmaları. Tedavi gördükleri hastanede tanışan ikili, ölmeden önce yapmak istediklerini bir liste haline getiriyor ve ileri yaşlarına ve hastalıklarına aldırmadan hayatlarının deneyimi olacak bir yolculuğa çıkıyorlar. Morgan Freeman ve Jack Nicholson’ın başrolleri paylaştığı bu eğlenceli film hayata olan bakışınızı değiştirecek!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Little Miss Sunshine | 2006, Jonathan Dayton & Valerie Farris

Little Miss Sunshine, Hoover ailesinin, ailenin en küçük bireyi olan Olive’i California’da bir güzellik yarışmasına götürmek için yola çıkmalarını ve bu yolda yaşadıklarını konu alıyor. Aynı evde yaşamalarına rağmen farklı karakterleri ve meşguliyetleri yüzünden birbirinden uzak olan aile bireylerinin, bu yolculuk sırasında yakınlaşmalarına, birbirlerini anlamalarına ve yaşadıkları farkındalıklara tanık oluyoruz. Sarı Volkswagen minibüsleri ile geçirdikleri birkaç maceralı günü izlerken bu ailenin her bir bireyini ayrı ayrı seveceksiniz. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Orijinal Senaryo Oscar ödülüne uzanan Little Miss Sunshine izleyebileceğiniz en eğlenceli yol filmleri arasında.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Diarios de motocicleta | 2004, Walter Salles

Latin Amerika yakın tarihinin en önemli politik ve devrimci figürlerinden Che Guevara‘nın gençliğinde motosikletle çıktığı yolculuğu konu alan bu filmde onu Gael García Bernal canlandırıyor. Kıtanın muazzam doğa ve insan manzaralarıyla fon oluşturduğu film, önemli fikirlerin nasıl ortaya çıktığını daha iyi kavramanızı sağlayacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

EuroTrip | 2004, Jeff Schaffer

Birçoğumuz üniversitedeyken Interrail yapmayı başarmış olmasa bile en azından hayal etmiştir… EuroTrip, yazın kız arkadaşı tarafından terk edildikten sonra Almanya’daki mektup arkadaşını ziyaret etmeye karar veren bir Amerikalı ve arkadaşlarının Berlin’e ulaşmaya çalışırken kendilerini Londra, Paris, Roma ve Prag’da eğlence ve bela dolu olayların içinde bulmasını anlatan bir komedi. Ciddiyetten uzak bir Hollywood gençlik komedisi olan Eurotrip’i biraz fazlaca gülmek ve gençliğinize dönmek istediğiniz bir gece seyredebilirsiniz!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

Sideways | 2004, Alexander Payne

Sideways’e En İyi Şarap Filmleri listemizde de yer vermiştik. Hem en başarılı şarap filmlerinden hem de en keyifli yol filmlerinden olan Sideways, karakter olarak birbirinden çok alakasız iki arkadaş olan Miles and Jack’in Kaliforniya’daki bağlara olan yolculuğunu anlatıyor. Bir hafta sonra evlenecek olan Jack, arkadaşı Miles ile beraber “bekarlığa veda” için birkaç günlük bir tatil yapmak istiyor ve şarap tutkunu olan ikili, macera ve romantizm dolu bir yolculuğa çıkıyorlar. Orada tanıştıkları Maya ve Stephanie, onların bu keyifli yolculuğuna neşe katıyor. Sideways, her açıdan izlenmesi gereken rahatlatıcı, eğlenceli bir yol filmi!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Y Tu Mamá También | 2001, Alfonso Cuarón

Sonraları Children of Men, Gravity ve Roma gibi başyapıtlara imza atacak Meksikalı yönetmen Alfonso Cuarón‘un yollarda geçen bu filmde, gençlik ateşiyle yanıp tutuşan Tenoch ve Julio, kendilerinden yaşça büyük bir kadını etkilemek için uydurdukları bir yolculuğa çıkıyorlar. Meksika’nın, aslında bir yalandan ibaret olan en güzel plajına doğru giderlerken, birbirlerini ve cinselliği daha yakından tanıyorlar, ilişkilerinin paspas altına süpürdükleri yalanları ve cam kırıklarını birer birer ortaya çıkarıyorlar. Gael García Bernal, Diego Luna ve Maribel Verdú‘nun rol aldığı bu yol filmi, kilometreler ilerledikçe bir büyüme hikayesine dönüşüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Im Juli. / In July | 2000, Fatih Akın

Fatih Akın’ın ilk filmlerinden Im Juli. / Temmuzda, Hamburglu Daniel’ın bitpazarından satın aldığı bir yüzük ve bir kehanetin peşinden arabayla Avrupa’yı kat edip İstanbul’a ulaşmaya çalışmasını konu alıyor. Hem sürükleyici bir yol filmi, hem romantik ve esprili bir komedi olan filmde Alman sinemasının sevilen oyuncusu Moritz Bleibtreu rol alıyor. Aşk ve yolculuğu, aynı zamanda Fatih Akın filmlerini seviyorsanız, 2000 yapımı Im Juli.‘yi kaçırmayın!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert | 1994, Stephan Elliott

Avustralya’nın çöllerini Priscilla adını verdikleri mor otobüsleriyle aşan iki drag queen ve bir trans kadın, renkli, canlı ve hayatın gerçekleriyle yüzleşen bir yolculuğa çıkıyorlar. Hugo Weaving, Guy Pearce ve Terence Stamp gibi Avustralyalı yıldızları bir araya getiren film, 1990’ların en iyi LGBTİ+ filmlerinden biri olmanın yanında etkileyici, Oscar ödüllü kostüm tasarımlarıyla da gözlerinizi kamaştıracak. Onların peşinden çölleri aşacak, (varsa) önyargılarınızı bir kenara atacaksınız.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Rain Man | 1988, Barry Levinson

Dustin Hoffman ve Tom Cruise’un başrollerinde oynadığı Rain Man, bencil bir otomobil satıcısı olan Charlie Babbitte ile sonradan kardeşi olduğunu öğrendiği Raymond arasında geçiyor. Senelerden beri görüşmediği babası vefat edince, 3 milyon dolarlık tüm mirasın ona kaldığını zanneden Charlie, babasının mal varlığını otizmli kardeşi Raymond’a bıraktığını duyunca çok sinirleniyor ve Raymond’ı yanına alarak, onu mirası kendisine vermesi için ikna etmeye çalışıyor. Ve bunu yaparken, babalarından kalan harika bir Buick ile uzun bir yolcuğa çıkıyorlar! Yolda birbirlerini tanıyorlar ve Charlie gün geçtikçe Raymond’ı daha çok sevmeye başlıyor. 1988 yapımı, sizi hem hüzünlendirecek hem de kahkaha attıracak bu Oscar ödüllü yol filminin her dakikasına hayran kalacaksınız!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri