enka-acikhava

Bu yıl 26 yaşına basan ENKA Kültür Sanat buluşmaları, 1 Temmuz Salı günü yaz sezonunu açıyor. Tüm sanatseverleri, İstinye Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu’nda ağırlayacak, yıldızların altında konser, tiyatro ve sinema ile yeniden “sanat uzun, hayat kısa” diyecekler.

Bu dopdolu programlarında bizleri bakın neler bekliyor:  

Önce ve Daima Tiyatro

selamun

Yaz sezonunda tiyatro alanında açılışı İstanbul Şehir Tiyatroları yapmıştı. Şimdi ise ENKA ile tiyatro performanslarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Programlarını tiyatro ile, hem de oldukça başarılı ve özgün bir oyunla başlatıyorlar. Sahneye ilk olarak Şahika Tekand’ın geliştirdiği performatif sahneleme ve oyunculuk yönteminin ilk özgün oyunu Gergedanlaşma çıkıyor. 7 Temmuz tarihinde ise Ankara Sanat Tiyatrosu’nu, Aziz Nesin’in aynı isimdeki öyküsünün uyarlanması olan Selamün Kavlen Karakolu ile izleyeceğiz. Tiyatro Kumpanyası da, 15 Temmuz Salı günü baba ve oğul iki önemli sanatçıyı Ahmet Say ve Fazıl Say’ı, Yücel Erten yönetmenliğinde 7000 Yıllık Halıya Ters Binen Hıncar oyunuyla bir araya getirecek. 1980 kuşağını daha yakından tanıyacağımız 3 Yapraklı Yonca oyunu ise Tiyatro Öteki Hayatlar grubu tarafından 21 Temmuz’da sergilenecek. Hem tiyatronun hem de yaz sezonunun kapanışı ise yine farklı bir performans ile 11 Ağustos tarihinde gerçekleşecek. Almanya-Türkiye – Yunanistan ortak yapımı Troyalı Kadınlar, önyargı, savaş gibi konuları kadın bakış açısından ele alacak ve tiyatroseverler de bu önemli tragdeyayı farklı bir yorumla izleme şansına sahip olacak.

Müziğin En Eğlenceli Hali: Konserler

fazil-say1

ENKA Kültür Sanat Buluşmaları’nın en eğlenceli bölümü olan konserler, 4 Temmuz tarihinde Yalın ile başlayacak. Hem yeni şarkılarını hem de Meleklerin Sözü Var gibi unutulmaz parçalarını söyleyecek olan Yalın ile romantik bir yaz konseri yaşayacağız. 10 Temmuz’da ise bizi Fazıl Say’ın piyano resitali bekliyor. ENKA’nın “daimi” sanatçısı Fazıl Say, bize kendi bestelerinin yanı sıra Mozart, Chopin, Beethoven gibi klasik müziğin ünlü bestecilerinden eserler dinletecek ve tabii ki bizi büyüleyecek. 22 Temmuz’da Teoman sahne alacak. Unutulmaz şarkılarını bu kez akustik yorumlayacak, sahnede kendine piyano, keman ve gitar eşlik edecek. Biz de uzun bir aradan sonra Teoman’ı sahnede büyük bir zevkle dinleyerek müziği ile hasret gidereceğiz. Son olarak da, 25 Temmuz Cuma günü Türk Halk Müziği şöleni yaşayacağız. Arif Sağ ve Erdal Erzincan, öğrencilerinden oluşan dünyanın ilk ve tek Bağlama Orkestrası ile ENKA sahnesinde bir araya gelecek. Türk Halk Müziği severler de Arif Sağ’ın usta yorumlarına, doğaçlamalarına ve orkestranın da başarılı performansına tanık olacak.

Yıldızların Altında Sinema

buyuk-budapeste-oteli_1284355

Büyüklerimizin büyük bir özlemle bahsettiği yazlık sinema geleneği, bu kez ENKA Kültür Sanat Buluşmaları’nda hayat buluyor. Bu yılın sinema sezonunda ödül alan, gişe rekorları kıran filmler, ENKA’da meraklılarına açık havada sinema keyfi yaşatıyor. Bu filmler arasında The Monuments Men (Hazine Avcıları), The Secret Life of Walter Mitty (Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı), American Hustle (Düzenbaz), Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli), Her (Aşk), Captain Phillips (Kaptan Phillips), Saving Mr. Banks (Mr.Banks) ve The Hobbit: The Desolation of Smaug yer alıyor.  Kısacası, yaz akşamında ‘yok böyle bir sinema keyfi’ demek istiyorsanız bu filmler kaçmaz!

Gördüğünüz gibi ENKA Kültür Sanat Buluşmaları, yazı dolu dolu geçirmemiz için her şeyi düşünmüş. Sahneye her açıdan hakim olacağımız açık hava tiyatrosunda birbirinden keyifli 20 etkinlik ile tiyatroya, müziğe ve sinemaya doyacağız. Bu durumda yapmamız gereken tek şey var: kültür ve sanata seyircisiz kalmamak ve tabi ki sınırlı sayıdaki biletlerden bir an önce edinmek.

2014 Temmuz-genel

Etkinliklerle ilgili detaylı bilgiye www.enkasanat.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Şimdiden iyi eğlenceler!