Tiyatro hayatın aynasıysa, ENKA Kültür Sanat, yeni sezonuyla insana ve yaşama dair ne varsa ayna tutmaya hazırlanıyor. Böylece, 4 Şubat-14 Nisan tarihleri arasında, sekiz oyun ve otuzu aşkın oyuncuyla tiyatroda “iyi karşılaşmalar” yaşayacağız.

Kel Şarkıcı
Kel Şarkıcı | Fotoğraf: Biletix

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ENKA Kültür Sanat, 4 Şubat Salı gününden itibaren üç ay boyunca tiyatroyu merkeze aldığı yeni dönemiyle biz oyun tutkunlarının yüzünü güldürecek. ENKA Oditoryumu’nda sanatta “#iyikarşılaşmalar” anlayışından hareketle, sevdiğimiz sanatçıları sahne üstünde görmeye, yeni oyun deneyimi yaşamaya ve hayatı sorgulamaya davetli olacağız. Bununla da yetinmeyip Dünya Tiyatro Günü’ne ithafen müzikle tiyatronun dansına da eşlik edeceğiz. O halde sözü fazla uzatmayalım, sahnede selam verme telaşındaki oyun ve performanslara gelin hep birlikte bakalım!

ENKA Yeni Sezon Oyunları

Hedda Gabler | Tiyatro Pangar | 4 Şubat

Hedda Gabler
Hedda Gabler | Fotoğraf: Tiyatro Pangar

Yazan: Henrik Ibsen

Yönetmen: Mehmet Birkiye

Oynayanlar: Demet Evgar, Tuğrul Tülek, Osman Karakoç, Yeşim Koçak, Tolga Çifçi, Nazan Diper, Merve Satılan

Norveçli yazar Henrik Ibsen’in kaleme aldığı, Patrick Marber’ın uyarladığı Hedda Gabler, Mehmet Birkiye’nin rejisi ve güçlü oyuncu kadrosuyla öne çıkıyor. “Can sıkıntısının tragedyası” olarak da tanımlanan oyun, Hedda Gabler’in gözünden insanın modern dünyadaki yaşam amacını ve bu amacın varlığını sorguluyor.

Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

LAL HAYAL | DasDas | 25 Şubat

Lal Hayal
Lal Hayal | Fotoğraf: uniqistanbul.com

Yazan: Sevilay Saral

Yönetmen: Ezel Akay, Aysel Yıldırım

Oynayanlar: Songül Öden

Bir Türkiye portresi çizen Lâl Hayal, farklı yaş ve sosyal statüden yedi kadının hikâyesini anlatıyor. Oyunda, birbirinden farklı yedi kadın; Elmas, Zümrüt, Safire, İnci, Mercan, Yeşim, Firuze’nin yolu, çözülmeye muhtaç polisiye bir hikâyenin geriliminde buluşuyor.        

Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.      

Vahşet Tanrısı | DasDas | 3 Mart

Vahşet Tanrısı | Fotoğraf: dasdas.com

Yazan: Yasmina Reza

Yönetmen: Celal Kadri Kınoğlu

Oynayanlar: Binnur Kaya, Güven Kıraç, Levent Ülgen, Tilbe Saran

Vahşet Tanrısı, günümüz ebeveynlerinin çocukları ve birbirileriyle yaşadığı sorunları yansıtan bir komedi! Yıllardır dünyanın dört bir yanında kapalı gişe sahnelenen oyun, Celal Kadri Kınoğlu rejisi ile sahneleniyor.

Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.   

Fotoğraf 51 | Craft Tiyatro | 10 Mart   

Fotoğraf 51
Fotoğraf 51 | Fotoğraf: tiyatrocraft.com

Yazan: Anna Ziegler

Yönetmen: Çağ Çalışkur

Oynayanlar: Funda Eryiğit, Cem Avnayim, Orçun Soytürk, Selahattin Paşalı, Bahadır Efe, Barış Arman, Korhan Soydan

Fotoğraf 51; DNA, x-ışınları, fosfatlar ve hırslı bir yarışın ortasında “yaşamın sırrını” bulmaya çalışan bir grup bilim insanını anlatıyor. Bunu yaparken de insanı kusurlu kılan özelliklerini, denklemin parçası haline getiriyor. Bilim ne kadar kesin değerler üzerine kurulu olsa da, onu yapan kişilerin seçimlerinden ve hatta aşklarından bağımsız düşünülemeyeceği gerçeğinin de altını çiziyor.

Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Çiğdem Erken’le Yıldız’ın Yıldızları, Çiğdem Erken ve Orkestrası | 24 Mart

Çiğdem Erken ve Orkestrası
Çiğdem Erken ve Orkestrası | Fotoğraf: ENKA Kültür Sanat

Konuk Sanatçılar: Demet Evgar, Engin Hepileri, Şebnem Sönmez, Selçuk Yöntem ve daha birçok ünlü isim…

Yıldız’ın Yıldızları, ENKA Sanat’ın her sene 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde bir kutlama klasiğine dönüşen konser dizisinin bir ayağını oluşturuyor. Piyanist ve besteci Çiğdem Erken yönetmenliğinde Türk tiyatro dünyasının ünlü isimlerini farklı şarkılarda bir araya getiren etkinlik bu kez, geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Türk tiyatrosu ve sinemasının duayen ismi Yıldız Kenter’e bir saygı duruşu niteliği taşıyor.

Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yüz Yılın Evi | Galata Perform | 31 Mart

Yüzyılın Evi
Yüzyılın Evi | Fotoğraf: Galata Perform

Yazan: Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin

Yöneten ve Oynayan: Yeşim Özsoy

Yarı otobiyografik, gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği Yüz Yılın Evi, sanatçı Yeşim Özsoy’un kendi kişisel tarihinden yola çıkarak oluşturduğu hikâyelerle sahnede video ve müzik ile birleşerek vücut buluyor. Özsoy’un 1919 doğumlu anneannesinin, 1959 senesinde yıkılmış olan eski konak ve içindeki yaşanmışlıkları ve 100 senelik tarih akışı da öznel bir bakış açısıyla sunuluyor.

Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaldırım Serçesi | Altıdan Sonra Tiyatro | 7 Nisan

Kaldırım Serçesi
Kaldırım Serçesi | Fotoğraf: Altıdan Sonra Tiyatro

Yazan: Başar Sabuncu

Yöneten: Yiğit Sertdemir

Oynayanlar: Tülay Günal, Levend Yılmaz, Aytek Şayan, Burcu Halaçoğlu, Can Deniz Erzaim, Ozan Erdönmez, Yeşim Sarı

Sadece sesiyle değil, hayata, müziğe ve aşka olan tutkusuyla da ölümsüzleşen Edith Piaf, yaşamı boyunca yoksulluk ve hastalıklarla boğuşmuş olsa da, hayatı müthiş bir tutku ve cesaretle kucaklayarak, giderek dünyayı sarsan bir efsaneye dönüştü. 1950’ler Fransa’sından 80’ler Türkiyesi’ne uzanan bu hayat yolu, usta oyuncu Tülay Günal’ın etkileyici yorumuyla sahneye taşınıyor.

Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Neyzen | Elf Yapım | 9 Nisan

Neyzen
Neyzen | Fotoğraf: biletix

Yazan: Tuncer Cücenoğlu

Yönetmen: Işıl Kasapoğlu

Oynayan: Burak Sergen

Türkiye’nin en büyük taşlama ustalarından olan Şair Neyzen Tevfik Kolaylı’nın yaşam öyküsü, Burak Sergen’in tek kişilik performansıyla sahneye taşınıyor. Ünlü şairin babasının sürgün edildiği Bodrum’da hayata gözlerini açışından, ney ile tanıştığı çocukluk yıllarına, baskı ve zulümlere karşı sesini yükselttiği gençlik yıllarından, dönemin tanınmış şair ve yazarlarıyla geçirdiği sürgün yıllarına kadar tüm hayatının öyküsü…

Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kel Şarkıcı | Artniyet |14 Nisan

Kel Şarkıcı
Kel Şarkıcı | Fotoğraf: Artniyet

Yazan: Eugene Ionesco

Yöneten: Kerem Kurdoğlu

Oynayanlar: Aslıhan Eraltan, Aydın Soysal, Aygen Tezcan, Aykut Altın, Hasan Uzma, Özden Dilek Karakışla

Kel Şarkıcı, absürt tiyatronun en önemli yazarı Eugène Ionesco tarafından 1950’de yazılıp 1957’de tekrar ele alınıp, bu tarihten günümüze kadar dünyanın her yerinde her dönemde oynanan bir oyun olarak bu sene de sahnedeki yerini alıyor. Oyun, temelde dilsel karşıtlıklar ve dilin iletişim kurulmasındaki yetersizliği üzerinde duruyor.

Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, ENKA Kültür Sanat, üç ay boyunca izlenilesi oyunlarla bizi buluşturmak için üzerine düşeni yapmış. O halde fazla bekletmeden hemen biz de üzerimize düşeni yerimizi getirelim ve sahnenin karşısında yerimizi alalım. Şimdiden herkese iyi seyirler!

ENKA Kültür Sanat’ın yeni dönemiyle ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: enkasanat.org

İlginizi çekebilir: ArtsyMagger’dan En İyi Tiyatro Oyunları 2019