Tırmanması zor bir zirve, macera tutkusu ile bir araya gelmiş büyük bir grup ve nefes kesici bir tırmanış filmi: Everest!

Everest: Soğuk Havalarda İzlenecek Film
Everest: Soğuk Havalarda İzlenecek Film

Everest, 8.848 metre ile dünyanın en yüksek zirvesi olma özelliği taşıyor. Kuşkusuz her dağcının hayatında bir kez olsun bu zirveye ulaşmak istemesi boşuna değil ve bu da bir sürü yaşanmış olayı beraberinde getiriyor.

1996 yılında bir grup dağcının Everest’e tırmanma yolunda yaşadıklarını anlatan filmin benzeri aslında daha önce de çekilmiş. Faciadan sağ olarak kurtulan John Krakauer yaşadıklarını kitap olarak yayınlamış ve bu kitap Into Thin Air: Death on Everest adı ile beyazperdeye uyarlanmış. Yıllar sonra yeniden çekilen Everest filmi ise birçok oyuncuyu bir araya getiriyor.

Everest
Everest: Soğuk Havalarda İzlenecek Film

İki büyük ekip olarak tırmanmaya hazırlanan grupların liderleri Rob (Jason Clarke) ve Scott ( Jake Gyllenhaal). Rob’un grubunda yer alan Doug’ın (John Hawkes) hikayesi oldukça dokunaklıydı. 3 yıldır Everest’e tırmanmaya çalışıp, her seferinde yarıda bırakmak zorunda kalmış. Kasabasındaki çocukların verdiği bayrağı tepeye dikip, onlara örnek olmak isteyen bir postacı aslında. Yasuko (Naoko Mori) ise daha önce 6 zirveye başarılı bir şekilde tırmanıp, 7. ve son zirvesinin de Everest olmasını isteyen maceracı bir dağcı. Rob’un karısı rolünde Keira Knightley’i, kampta koordinasyonu sağlayan Helen rolünde ise Emily Watson’ı izliyoruz.

Everest
Everest: Soğuk Havalarda İzlenecek Film

Zirveye ulaşma yolunda belli yüksekliklerde kurulan kamp alanları, ortaya çıkan aksilikler, oksijen yetersizliğinden nefes almanın zorlaştığı anları izlerken benim bile nefesim kesildi! Ancak filmde eksikler yok değil. Dağcıların hayat hikayelerine çok az değinen, diyalogların yüzeysel olduğu film görsel anlamda da büyük bir ihtişam yaratamamış. Yine de izledikten sonra maceracı ruhunuzun beslendiğini hissediyorsunuz.

Ek bilgi: 17 Mayıs 1995’te Everest’e tırmanan Nasuh Mahruki, bunu başaran ilk Türk dağcı ünvanına sahip. Everest’e tırmanan ilk Türk kadın dağcı ise 15 Mayıs 2006’daki tırmanışı ile Eylem Elif Maviş.

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri