Her yıl festival filmleri için bolca vakit ayırmaya çalışıyoruz. Bu sene farklı olarak içlerinden iki tanesi bana bu satırları yazdırıyor. Fırsat bulamayıp gidemeyenler için birer öneri.

“Room 237

Room237_00
Room 237

Stanley Kubrick dendiği zaman sanırım hepimizde aynı heyecan uyanıyor.

Daha tanışmamış genç sinema severler için ufak bir bilgilendirme: 1999 yılından ölmüş,  ABD’li, 200 IQ’ya sahip, entelektüel sembolizmi, mükemmelciliği ve ince ayrıntılarıyla tanınan bir yönetmen.

Room 237” ise Kubrick’i, nasıl film çektiğini, neyi gösterip aslında ne anlatmak istediğini, ona ait filmleri nasıl izlememiz gerektiğini anlatan bir belgesel. Yönetmenin, başrolünde Jack Nicholson’ın oynadığı “The Shining” filmi üzerinden, filmdeki semboller ve işaretlerle ilgili teoriler anlatılıyor.  Bu filmi sinemada izlemiş olan kişiler belgesel boyunca görünmeden, sadece anlatımlarıyla katkıda bulunuyor.

room 237
The Shining

İzlenilen bir film için, iyi/kötü gibi yorumlar yapmadan önce gerçekte ne anlatmak istediğini  ya da verdiği mesajı gerçekten anlayabildik mi gibi sorularla özeleştiri getirmeyi öğretecek bu belgesel farklı bi bakış açısı arayanlar için ideal. Bolca şaşırmaya, tesadüflere inanmamaya hazır olun.

IMDb Puanı: 7.0

theMagger’da Yasemin Dormen’den “Kubrick’in Dehası Üzerine: Room 237″ yazısı…

“The PaperBoy”

paperboy
The Paperboy

Zac Efron’un başrolünde oynadığı Paperboy, Lee Daniels yönetmenliğinde Pete Dexter ‘ın romanından uyarlanmış. Temposu sonlara doğru zirve yapan film, sıradan gazetecilerin, hapiste olduğu halde suçsuz olduğuna inandıkları  bir katil hakkında. Bu başlık altında kendi aile yaşantıları ana konuyu çok iyi destekliyor. İşin açıkcası soluksuz izlediğim bu film için “spoiler alert “sız yazı imkansız… Şunu söyleyebilirim: Film boyunca eşcinsellik, ırkçılık gibi konulara bir dizi gönderme var.

Bunların yanı sıra gazeteciliğin soğuk yüzü de vurgulardan biri. Buna en belirgin cümle ise sanırım “babamın beni haber yapacağını düşünmemiştim.” İdam mahkumu bir adamın hayatına karışan bu iki gazeteci, bir başkasının yoluna ne kadar karışabileceğimiz ya da o yolun nereye çıkacağı konusundaki etkilerimizi net bir şekilde gösteriyor.

paperboy
The Paperboy

Bırakalım her şey olacağına varsın…

Paperboy’un son yarım saattindeki gerilim ve sonlarında bütün salondan yükselen sesler !f için seçtiğim toplam 4 filmde “2de 2″ dedirtti.

IMDb Puanı: 5.8 (Benim puanım: 8.0)

Not: Diğer filmlere ise hafta sonu filmleri izledikten sonra yer vereceğim…