Bu sözleri benim gibi daha bir çok insandan duydum. Fiamma’nın basamaklarından çıkarken yaşanılan hissiyat bu: Solunuzda hemen farkedilen ismi, hafif bir İstanbul esintisi ve çok geçmeden sizi şok eden muhteşem Boğaz manzarası… Kapıdan geçip içeri girdiğinizde ise güzel ama aynı zamanda samimi bir yer burası dedirtiyor insana Fiamma…

FIAMMA (02)

Kısa süre önce Gezi Hotel Bosphorus’ta açılan Fiamma, İstanbul’un yakından tanıdığı, enerjisi ile mekanın her bir metrekaresine ışık saçan ünlü yemek ustası Vittorio Sindoni’ye emanet. Masanız önceden sizin için hazır burada… Oturmak istediğiniz yeri sanki önceden biliyor ekip ve sizi tam da içinizden geçen masaya yönlendiriyor, derinden bir oh çekiyorsunuz. Ama çok geçmeden mekandaki tüm masaların aynı derecede eşit olduğunu görüyorsunuz. Nereye oturursanız oturun, hepsi ferah, hepsi ayrı bir hikaye anlatıyor size.

FIAMMA (03)

İçeride biraz zaman geçirdikten ve detaylara alışmaya başladıktan sonra bu sıcaklıkta, dekorasyonun ve atmosferin önemli bir rol oynadığını anlıyorsunuz. Kullanılan malzemeler, ışıklandırma, çalışanlar, müzik ve leziz yemekler… Güzel bir yemek için birileri sizin için her şeyi düşünmüş.

FIAMMA 001 (2)

Akdeniz sıcaklığında şehirli ve modern bir tarz ve nefis lezzetli bir menü var karşınızda. Yemekten önce aldığımız bir kadeh şarapla iyice ısınıyoruz Fiamma’ya. Bundan sonra masamıza gelecek nefis Akdeniz ve İtalyan tatlarını beklemeye başlıyoruz. Tavsiyeleri aldık, seçimimizi yaptık; Izgara Kuşkonmaz ile yemek törenimiz başladı, araya giren Taze Enginar Salatası ile gözlerimiz parladı ve dahası… Kalamar Dolma ve Ispanak Puding… Ev yapımı Orecchiette’yi tatmadan olmaz, son olarak bir Lagos aldığımızda yemek keyfimiz amacına ulaşıyor. Ama henüz değil! Yine tavsiye ile tatlı merasiminde Ilık Hurma Puding’i tattırıyor bize Vittorio Sindoni. Muhteşem! Bildiğiniz bütün tatları unutturuyor, damakta iz bırakıyor. Bu yorum bana ait değil, buraya gelmeden önce sosyal medyadaki yorumlardan okumuştum Ilık Hurma Puding’in şöhretini, aynen katılıyorum.

Fiamma Kalamar Dolma

Fiamma’nın Taksim – Maçka bölgesinin yeni buluşma noktası olduğu konuşuluyor sıklıkla, sanırım öyle şu anda, aşina olduğunuz çok sayıda tanıdık yüzle karşılaşıyorsunuz. Şehirli ve rahat tarzın, müziğin, sohbetin ve lezzetin bir araya geldiği buluşma noktası olarak tanımlıyor kendini FIAMMA. Haksız da sayılmaz, tam da böyle bir yer. Başta söylediğim gibi kapıdan girdiğiniz anda yabancılık yaşamadan, mekanın bir üyesi oluyorsunuz hemen.

Fiamma Lagos

Unutmadan, Fiamma İtalyanca’da “alev” anlamına geliyor. İsimler önemlidir, insanları da şehirleri de mekanları da etkilerler. Belli ki Fiamma da sıcaklığını alev anlamına gelen isminden alıyor.

Ve dekorasyon…

Bakır ve ahşabın zarif dokunuşlarla harmanlandığını görüyorsunuz FIAMMA’da. Yine bakır detaylarla uyumlu iri ampuller dikkat çekici bir yalınlık sunuyor. Alevi temsilen ucu yanık kibritlerin poz verdiği Merve Hasman imzalı fotoğraf çerçeveleri ise bir duvarı boydan boya süslüyor. İstanbul’un sayılı noktalarından görülebilen nefes kesici Boğaz manzarası ise FIAMMA’nın gözalıcı dekorasyona doğal bir fon oluşturarak, yemeğe lezzet katıyor.

FIAMMA 001 (1)

Ve mutfak…

Mutfakta, Londra “Le Cordon Blue” mezunu ve çok sayıda Michelin yıldızlı mutfaklarda deneyim kazanan genç şef Erdal Kılıç var. Fiamma’nın menüsünde tattıklarımız haricinde; “Somon Gravlax”ı, “Izgara Bonfile”, ev yapımı nefis Ravioli ve yine ev yapımı makarnalarının yanı sıra; nefis pizzaları ile de çok seviliyor. FIAMMA tatlı menüsünden öne çıkan lezzetler arasında ise; Ilık Hurma Puding’ten sonra, Creme Brulee, Ilık Tart Tatin, Orman Meyveli Crumble, Chocolate Marquise ve olmazsa olmaz Tiramisu gibi çeşitler bulunuyor.

Fiamma Pizza

Şarap menüsü de çok zengin Fiamma’nın. Farklı ülkelerden zengin şarap seçkisi, şampanya ve Prosecco çeşitleri ile özel Bellini’si ve trendi yakından takip eden kokteylleri ile iddialı bir mekan burası.

Fiamma’ya, ister bir sabah kahvesi için, ister öğle yemeğinde hafif bir pizza veya salata için gidilebilir. İş çıkışı keyifli barında nefis kokteyller ve Dj Alain Silifkeli eşliğinde geceye hazırlık veya mükellef bir akşam yemeği için de tercih edebilirsiniz. Fiamma, özel etkinlikler ve partiler, buluşmalar için de kullanılabiliyor. İsteğe bağlı olarak canlı müzik ve DJ alternatifleri de sunuyor.

Fiamma Crême Brûl’ee

Fiamma Adres: Gezi Hotel Bosphorus, Mete Cad. No 34 Taksim, Beyoğlu / İstanbul – 0212 393 27 27