Dedik ki bu soğuk havalar yetmez, biz biraz da İskandinav havası isteriz. Moda’nın çok yeni şirin mi şirin yeni bir cafesi daha oldu: Fika Moda Cafe. Hadi hayırlı uğurlu olsun. Fika, İsveççe’de yaygın bir kullanımı olan “kahve molası” anlamına geliyor. Kendisi her ne kadar ülkemize İskandinav havaları getirse de içi sıcacık bir cafe. Girer girmez dikkat çeken bir sadeliği, beyazlığı var. Konum olarak Moda’nın en güzel sokaklarından birinde olan Fika, daha kapıdan içeri girdiğiniz anda sizi içine çeken bir yer. Avrupa Yakası’nda üç tane İskandinav cafesi varmış ama Anadolu Yakası’nın ilki olarak şimdiden göz bebeği olmaya aday. 

Konum

81829AAB-A492-4FEF-9501-114166FDD1BE
Fika Moda Cafe: Moda’da Bir İskandinav Esintisi

Size öncelikle Fika’nın sahibinden bahsetmek istiyorum. Esra, yaklaşık 12 yıl beyaz yakalılıktan sonra beğendiği İskandinav kültürünü, bir cafe açarak yansıtmak istemiş. Çok da iyi yapmış! Muhabbeti, sıcaklığı, misafirperverliği de ne kadar doğru bir karar verdiğini gözler önüne seriyor. Esra buradaki her şeyi kendi elleriyle yapıyor, hiçbir şeyi hazır almıyor.

74405912-9516-4BE1-BED3-F186AC58FC9E
Fika Moda Cafe: Moda’da Bir İskandinav Esintisi

İsveç tatlıları meşhur olan Fika’da özellikle haftasonları İsveç kahvesi içip, ev yapımı İsveç tatlılarından yiyebilirsiniz. “Semla” meşhur bir İsveç tatlısı, içinde badem ezmesi ve kaküle var. Finlandiyalılar da bu tatlıyı badem ezmesi yerine reçelle yapıyormuş. Esra, yakın zamanda aynı tatlıyı reçelle de deneyeceğini söylüyor. Yine ev yapımı tarçınlı rolları, brownieleri de denedik, onlar da Semla’yla kapışır düzeyde. Fika’nın şimdiden İskandinav müdavimleri olmuş bile!

Kahveleri de İsveç çekirdekli ve çok lezzetli. Hatta bu kahvelerin satışı da yapılıyor. Kahve sevenler için yeni tatlar sunan Fika, Moda mekanları arasında mutlaka uğranması gereken bir yer.

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den “Beyoğlu ve Nişantaşı’ndan Kahve Mekanları”

19F23D95-0552-433E-8212-52C15B404F5B
Fika Moda Cafe: Moda’da Bir İskandinav Esintisi

İlk girdiğiniz an duvarda karşınıza çıkan bisiklet resmi, sahibi Esra’nın eşiyle yapmış olduğu bisiklet turlarından esinlenilerek çizilmiş. Kopenhag’dan Oslo’ya, Milano’dan Münih’e, Londra’dan Edinburg’a aralarda kamp yapıp dinlenerek bisikletle dolaşmışlar. Esra, bu bisiklet tutkusunu da Fika’nın duvarına taşımış.

Kahvesi, tatlıları, sade ve beyaz konsepti, sıcacık muhabbetiyle bizden tam puan alan Fika Moda Cafe, adını daha çok duyuracak gibi. Yan apartmanlardan sabah pijama ve terlikle gelip kahve alıp evine dönenler oluyormuş, işte bu  kadar “evimiz” bir cafe Fika.

7E990E97-B5D0-4910-BD81-57F752C7DDE7
Fika Moda Cafe: Moda’da Bir İskandinav Esintisi

Fika Moda Cafe, Norvig konseptini sevenler için müdavimi olunacak, sevmeyenlere de kendini sevdirecek, iyice bir tanıtacak gibi duruyor. Kasım’da açılmasına rağmen kısa zamanda Modalıların evi olmuş. Biz de çok sevdik. İyi ki geldin Fika! Bu soğuk hava dalgalı konseptin ama sıcacık atmosferin ve sohbetin için teşekkür ederiz.

Instagram: @fikamoda

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den “Brekkie Breakfast Club: Moda’da Kruvasanın Doğru Adresi”