Thomas Vinterberg’in yönettiği “Jagten” (The Hunt) veya Türkçe adıyla “Onur Savaşı” filmini izleyerek yaptım. 2012 Cannes Film Festival’inde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan Mads Mikkelsen’in oynadığı film, ilk dakikalardan itibaren sizi etkisi altına almayı başarıyor. 

The Hunt

1998 yılında ilk defa Cannes Film Festivali’ne katılan Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg, Festen filmiyle özel jüri ödülü almış ve uluslararası üne kavuşmuştu. Vinterberg, 14 yıl sonra “Jagten” (The Hunt) filmiyle tekrar Cannes’dan ödül almayı başardı.

“Jagten” filminde yönetmen, çocukların uğradığı cinsel istismara başka bir bakış açısıyla dikkat çekmek istiyor. Küçük bir çocuk tarafından suçlanan masum bir adamın hikayesi “Onur Savaşı”. Başrolde en iyi James Bond filmi Casino Royale’den Le Chiffre rolüyle tanınan Mads Mikkelsen oynuyor.

The Hunt

Filmle ilgili fikir, ilk olarak Danimarkalı bir psikiyatristten çıkmış. Psikiyatrist tarafından Vinterberg’e yollanan yanlış çocuk istismarlarıyla ilgili dosyalar, yönetmeni bu filmi yapmaya teşvik etmiş. 8 yıl sonra dosyaları inceleyen Vinterberg, Tobias Lindholm ile beraber bu konuyla ilgili araştırmalara başlamış. Sonuç olarak yönetmenin tamamen kurgusal dediği bu film ortaya çıkmış.

Minik Klara’nın anaokulu öğretmeni Lucas’a duyduğu ilgi, onu yalan söylemeye teşvik eder. Söylediği yalanlar eşinden yeni ayrılmış ve kendine düzenli bir hayat kurmaya çalışan Lucas’ın hayatını kabusa çevirir. Küçük bir kasabada geçen hikaye izleyenleri harika doğa görüntüleriyle büyülerken, bir yandan da haksızlığa uğrayan Lucas’ın mücadelesinin içine sürüklüyor.

İyi seyirler!