Tiyatroyu, sahneleri, oyunları ve oyuncuları özlediyseniz sizlere harika bir haberimiz var. Fişekhane, Kasım ve Aralık’ta dopdolu bir tiyatro programıyla perdeyi açıyor ve 2021 sezonunu alkışlarla kapatıyor. Kültür-sanat, eğlence ve lezzeti üstün kalite anlayışıyla benzersiz bir boyuta taşıyan Fişekhane, Türk tiyatro sahnesinin birbirinden değerli isimlerini bizler için ağırlıyor.

Konum

Fişekhane’nin tiyatro, konser ve çağdaş sahne sanatları ve de dünyaca ünlü performanslara ev sahipliği yapan, tarihi atmosfere sahip geniş sahnesinde başrol tiyatronun! Fişekhane’de tarihi ambiyansın korunmasının yanı sıra farklı ihtiyaçlara göre şekillenebilen tiyatro salonunun 12,5 metreye varan yüksek tavanları ile ferah bir ortam sunduğunu da hatırlatalım.

Fişekhane Ana Sahne’de; Bir Delinin Hatıra Defteri – Erdal Beşikçioğlu, Küvetteki Gelinler, Acting, Unutmak, Cyrano de Bergerac, On Kişiydiler, Bir Garip Orhan Veli, Baba ve Miriam Yasta gibi unutulmaz oyunları izleyebilirsiniz. Hadi o zaman sizleri daha fazla heyecanlandırmadan Fişekhane Ana Sahne’de sergilenen oyunlara hep birlikte göz atalım ve ardından salonlarda buluşalım. Şimdiden iyi seyirler!

Bir Delinin Hatıra Defteri – Erdal Beşikçioğlu

Bir Delinin Hatıra Defteri – Erdal Beşikçioğlu

Baskıcı bir sistemde yaşayan ve aklını yitirmiş devlet memuru Poprişçin’i anlatan Gogol’un yazdığı Bir Delinin Hatıra Defteri’nde Poprişçin rolünde Erdal Beşikçioğlu’nu izliyoruz. Cem Emüler Işık’ın uyarladığı ve yönettiği bu oyunda dekor olarak sadece bir vinç, şemsiye, postal ve kova yer alıyor. Erdal Beşikçioğlu ise tek kişilik Poprişçin rolüyle adeta devleşiyor. Bir Delinin Hatıra Defteri, 17 Kasım Çarşamba ve 18 Kasım Perşembe günü Fişekhane Ana Sahne’de izleyiciyle buluşuyor.

Küvetteki Gelinler

Küvetteki Gelinler

Erdal Beşikçioğlu yönetmenliğindeki “Küvetteki Gelinler” oyunu, dikkatleri kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete çekmeyi hedefliyor. Hazal Türesan, Selin Zafertepe ve Naz Göktan’ın rolleriyle hayat verdiği bu oyunda, üç kadının aynı adam tarafından önce kandırılmaları sonra da hayatlarını kaybetmeleri sahneleniyor. Beth Graham, Charlie Thomlinson ve Daniela Vlaskalic’in yazdığı “The Drowning Girls” adlı oyundan Beliz Coşar’ın çevirisiyle Türkçeye kazandırılan “Küvetteki Gelinler”, 24 Kasım Çarşamba ve 25 Kasım Perşembe günü Fişekhane Ana Sahne’de izleyiciyle buluşuyor.

Acting

Acting

Xavier Durringer’in yazdığı Erdal ve Elvin Beşikçioğlu’nun birlikte yönettiği, Acting, insanoğlunun doğduğundan bu yana tek varlık sebebi, çıkmazı olan “varoluş” sorunsalına odaklanıyor. Dolandırıcı Gepetto, dilsiz Horace ve oyuncu-yönetmen Robert’in hapishanede bir araya gelmelerine odaklanan Acting’de sahnede Erdal Beşikçioğlu, Fatih Sönmez ve Ahmet Melih Yılmaz’ın etkileyici rollerine şahit oluyoruz. Acting, 2 Aralık Perşembe ve 3 Aralık Cuma günü Fişekhane Ana Sahne’de izleyiciyle buluşuyor.

Unutmak

Unutmak

Unutmak, Tom ve Viv çiftinin tanışmalarından son anlarına kadar beraber geçirdikleri hayatlarını sahneye taşıyor. Deniz Uğur ve Erdinç Gülener’in rol aldığı Unutmak, İngilizlerin son dönemdeki en başarılı genç yazarlarından biri olan Tristan Bernays tarafından yazıldı ve Taner Tunçay tarafından Türkçeye kazandırıldı. Ülkemizde ilk kez sahnelenecek oyunun yönetmen koltuğunda ise İngiliz asıllı Avusturalyalı yönetmen Malcolm Keith Kay yer alıyor. 11 Aralık Cumartesi günü Fişekhane Ana Sahne’de izleyiciyle buluşacak olan Unutmak oyunu hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

Tiyatro tarihinin unutulmaz karakterlerinden Cyrano de Bergerac, Kumbaracı50 yorumuyla sahnedeki yerini alıyor. Şair, silahşör ve aşık olarak nitelendirilen Cyrano de Bergerac’ın büyülü dünyası, dönem kostümleri, dans ve müzik eşliğinde izleyiciye adeta bir kabare deneyimi sunuyor. Edmond Rostand’ın kaleme aldığı Cyrano de Bergerac, Sabri Esat Siyavuşgil’in çevirisiyle Türkçeye kazandırıldı, oyunun yönetmen koltuğunda ise Yiğit Sertdemir oturuyor. 13 Aralık Pazartesi günü Fişekhane Ana Sahne’de izleyiciyle buluşacak olan Cyrano de Bergerac oyunu hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

On Kişiydiler

On Kişiydiler

Agatha Christie’nin klasikleşmiş romanı On Kişiydiler’den sahneye uyarlanan bu oyun, farklı gerekçelerle mektup almış ve Zenci Adası’na çağırılmış 10 kişinin başına gelenleri konu alıyor. Yeşilçam’ın unutulmaz aktörü Ediz Hun’un ilk kez tiyatro sahnesinde seyirciyle buluştuğu bu oyunda Hun’a; Oya İnci, Savaş Özdural, Pelin Turancı, Özdemir Çiftçioğlu, Ilgın Angın, Hakan Akın, Fatih Gülnar, Ozan Dağara ve Can Esendal gibi isimler eşlik ediyor. 20 Aralık Pazartesi günü Fişekhane Ana Sahne’de izleyiciyle buluşacak olan On Kişiydiler oyunu hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Garip Orhan Veli

Bir Garip Orhan Veli

Murathan Mungan’ın şair Orhan Veli Kanık’ın şiirlerinden kurgulayarak yazdığı tek kişilik oyunu Bir Garip Orhan Veli, Reha Özcan Kumpanyası’nın yorumuyla sahneye taşınıyor. Müşfik Kenter’in 30 sene boyunca sahnelediği, büyük ilgi gören klasik eseri BirGaripOrhanVeli, Reha Özcan’ın benzersiz yorumu, Murat Sarı ve Ayşegül Hardern ikilisinin yönetimiyle tiyatroseverlerle buluşuyor. 26 Aralık Pazar günü Fişekhane Ana Sahne’de sergilenecek Bir Garip Orhan Veli oyunu hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Baba

Baba

Afife Tiyatro Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu Ödüllü Şerif Erol ve En İyi Kadın Oyuncu Ödüllü Özlem Zeynep Dinsel’in başrolde yer aldığı Baba’da, zıtlıklarla dolu bir hikâye, sahneye taşınıyor. Florian Zeller’ın kaleme aldığı Baba, Serdar Biliş ve Philip Arditti’nin ortaklaşa çevirisiyle Türkçeye kazandırıldı, oyunun yönetmen koltuğunda ise Tamer Can Erkan oturuyor. 19 Aralık Pazar günü Fişekhane Ana Sahne’de sergilenecek Baba oyunu hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Miriam Yasta

Miriam Yasta

Yas tutmanın anılarla olan ilişkisi, fotoğrafın anlarla olan ilişkisi gibi bir yalnızlık taşır. Tıpkı genç Miriam’ın, cenazelere katılıp yasıyla varoluşuna dair bir anlam araması gibi. Ama kendi iç dengenizi nasıl bulduğunuzun bir önemi yok, öyle değil mi? Onunla başkasının dengesini bozmadığınız sürece… Jörg Menke-Peitzmeyer’in kaleme aldığı Miriam Yasta, Ebru Tartıcı Borchers’in çevirisiyle Türkçeye kazandırıldı. Elvin Beşikçioğlu’nun yönettiği oyunda Miriam rolünde ise Ahmet Melih Yılmaz yer alıyor. Miriam Yasta, 19 Kasım Cumartesi, 4 Aralık Cumartesi ve 5 Aralık Pazar günlerinde Fişekhane Black Box sahnesinde izleyiciyle buluşuyor.

Bu birbirinden değerli oyunları izlemeden önce ya da izledikten sonra Fişekhane’nin gastronomi tutkunlarına da hitap eden onlarca mekanında yemek yiyebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Ayrıca İstanbul’un kalbinde yer alan Fişekhane’nin tarihi ruhunu da deneyimlemeyi unutmayın!