Yayın platformları artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Netflix, Amazon Prime, Disney+, BluTV, Exxen derken bu platformların arasına yeni girmiş, tazecik ancak adından da her geçen gün söz ettirmeye devam eden bir platform var ki bugün bana bu yazıyı yazdırıyor! Başlıkta da okuduğunuz üzere: Gain. Gain listedeki diğer yayıncılardan çok büyük ve belirgin 3 özellikle ayrılıyor. Birincisi, kısa süren söyleşiler, seyahat videoları ve günlük haber bültenleri. İkincisi ise dikey izlenebilecek pek çok içeriğin yanı sıra dikey ilk ”texting story” dizisi ile tamamen farklı ve yeni bir iş. Üçüncüsü ve sonuncusu şimdilik hala ücretsiz! 

Gain Medya
Gain | Fotoğraf: haberturk.com

Gain’in kurucusu başarılı bir iş insanı olan Gözde Akpınar. Aslında biz kendisini boya sektöründen, Filli Boya’dan tanıyoruz. Filli Boya yöneticiliği süresince de pek çok başarılı kampanya ve reklama imza attı. Bunlardan en bilineni Filli Kadın Ustalar projesi. Kadınların her sektörde ötekileştirilme ve cinsiyetçilikten uzak bir yaklaşımla var olabileceğinin altının çizildiği proje oldukça ses getirmiş ve birçok projeye de ilham olmuştu. Gözde Akpınar’ın yeni projesinin de başarısız olması beklenemezdi… Sahip olduğu öngörü, saha araştırması ve analizleri sonucu Netflix’e, Amazon Prime’a rakip olmanın söz konusu bile olamayacağı farklı kulvarlarda olan bir proje ortaya çıktı.

Gözde Akpınar, Gain Medya Kurucusu
Gözde Akpınar, Gain Medya Kurucusu | Fotoğraf: medyatilkisi

Gain İçeriklerine Kısa Bir Bakış

45 dakikalık haber yayınının gerekli gereksiz tüm detaylarından uzak, günün en önemli ve en sıcak başlıklarıyla kısacık ama bilgilendirici haber bültenleri! Z kuşağının hızlı tüketimine ayak uydurur nitelikte kısa ve hızlı eğlence programları da cabası. Bilgi denince koşar adım kaçan Türkiye insanına 5 dakikalık belgesellerle göz kırpan içerikleriyle, diğer tüm platformlardan ayrılıyor. Bunun yanı sıra reklamlarında sıkça kendilerinin de altını çizdikleri, platformda farklı içeriklere yer verilmesi ise tartışmasız bir gerçek.

10 Bin Adım
10 Bin Adım | Fotoğraf: marketingturkiye.com

Bu farklı içeriklerden bazılarıysa; Ahmet Mümtaz Taylan’la İstanbul’un semtlerini turladığımız ve 50 tl ile yemek yeme, kahve içme ve bağış yapma challenge’ına şahit olduğumuz İstanbul Hesabı. 1870 yılında İstanbul’un büyük bir yangın sonucu yapılaşmada ahşaptan apartmanlara geçişini ve hala gösterişini sürdüren İstanbul Apartmanları. Pandemi sürecini farklı bir hobi ile zenginleştirmek isteyen Erdem Topsakal’ın evine bir teleskop almasıyla başlayan macerasını izlediğimiz Teleskobuma Takılanlar. 

Gain’de beraber yaşadığınız, fenomen olmamış ama tanınmaya değer insanları da görmek mümkün. Bu insanları da Türkiye’nin İnsanları‘nda izliyoruz alt başlık olarak ”sen, ben, o” şeklinde. Ve bu 1,5 dakikalık videolar sayesinde bir güzel sanatlar öğrencisinin, emekli bir öğretmenin, bir seyisin evine dolayısıyla hayatına onun ağzından ve çok yakından dahil olabiliyoruz. 

Oyunlar Holding | Fotoğraf: webtekno.com

Üstelik sadece böyle eğlenceli ve eğitici içerikler var sanmayın. Goygoy yapmak isteyenleri de unutmamışlar. Can Bonomo, Can Sungur ve Can Temiz’in sunduğu Oyunlar Holdingi, adından da anlaşılacağı üzere türlü türlü oyunların döndüğü şamatanın, gırgırın hiç eksik olmadığı bir program. Yoğun online derslere, iş stresine ara vermek isteyenlerin sığınabileceği türden. Her bölümde farklı bir ünlüye yer vererek bu eğlenceyi ikiye katlıyorlar.

Daha ciddi bir şeyler izlemek isteyen izleyiciler için ülke ekonomisinin, siyasetinin tartışıldığı Mirgün Cabas ile Canlı her gün alanında uzman doktor, siyasetçi ve gazetecileri ağırlayarak gündemin kritiğini yaptıkları haber programı da izleyicilerini bekleyen farklı içeriklerden. Güzel Sayılarda ise, haklı bir tanınmışlığa sahip başarılı istatistikçi Bekir Ağırdır, Z kuşağından siyaset bilimci Zeynep Aksoy’un sorularını yanıtlayarak birbirinden ilginç konularda Türkiye’nin sayısal değerlerini açıklıyor. Ünlü tarihçi İlber Ortaylı ile Zaman Makinesi programında kısacık bir zamanda spesifik bir konu üzerinde duruyor. Hitler’den, Mimar Sinan’a, tarihteki büyük aşklara, deha kime denir sorularına yanıtlar bulacağın hem bilgi hem ilham verici program da izlenebilecekler arasında.

Zaman Makinesi
Zaman Makinesi | Fotoğraf: Youtube

Netflix’le ve Amazon Prime ile farklı kulvarlarda dedik diye, dizi ve film olmadığını düşünmeyin! 6 dakika ile 35 dakika arasında değişen ve teknolojiden romantik komediye, bilim kurgudan korkuya kadar geniş bir yelpazede pek çok film bulunan platformun bir de dizileri var. Orijinal içeriklerinden özellikle Engin Günaydın ve Devin Özgür Çınar’ın oynadığı 10 Bin Adım entelektüel konuşmalar üzerinden ironi yapılan içeriğiyle en beğenilenlerden. Terapist dizisi de yayınlandığı günden itibaren, bir sonraki bölümü heyecanla bekleten işlerden yalnızca biri. Yukarıda satırlarca anlattığıma ek olarak; farklı, kısa ve mimari tasarımlarda moda haftası seçmelerine, sanat, spor hatta talk show’a kadar pek çok konuda içerik bulabileceğiniz Gain ile keyifli seyirler!

Kapak Fotoğrafı: Gain