Gastronomika yemek kültürümüzü korumaya ve tanıtmaya adamış insanların bir araya gelmesini amaçlıyor ve bu konuda oldukça iyi adımlar atıyor.

Gastronomika; yaratıcı fikirler enstitüsünün Anadolu mutfağını yeniden kimliklendirme projesi. Projenin yola çıkma sorusu ise “Höşmerim de cheesecake kadar cool olur mu?”

Gastronomika

Anadolu coğrafyasında gelişmiş olan mutfak kültürünü ChefTalk, DesignTalk ve HistoryTalk başlıkları altında, alanında uzman kişilerle birlikte irdeleyen, deneysel mutfak ve tasarım atölyesi çalışmaları yapan Gastronomika, proje sürecinde üretilen ve yeniden keşfedilen her bir değerin yok olmasını önlemek için bir arşivleme çalışması da yapıyor.

IMG_8555

Geçenlerde yaptıkları Erol İğde, Maksut Aşkar, Mehmet Tanrıverdi, Süheyl Budak ve Yaren Çarpar’ın konuş­macı olarak katıldığı etkinliğin tüm sunumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Gastronomika Salt 3
IMG_8560
#ModernMutfağıHacklemek kurutma çalışmasından

Gastronomika haftanın belirli gün ve saatleri SALT Beyoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Sunumları dinleyip, tarif denemelerini izleyebiliyor ve görüşlerinizi aktarabiliyorsunuz. Sanırım en güzel yanlarından biri de; katılımların kayıt gerektirmemesi, herkese açık ve ücretsiz olması.

Etkinliklerden haberdar olmak için gastronomika facebook sayfası ve twitter hesabını takip edebilirsiniz.

Gastronomica Salt