Gelecekten Haberler’e hoş geldiniz! Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim. Yakın gelecekte çevreye zarar vermeden uçabilen bir aracımız olacak, robotlar kargomuzu kapımıza getirecek, sürücüsüz taksilerle işe gideceğiz, giyilebilir dış iskeletimiz ve tek şarjla 430 km’lik menzile ulaşabilen elektrikli otomobillerimiz olacak. Durun bir dakika, sonuncuyu Hyundai IONIQ 5 zaten şu anda da yapabiliyordu. Gelecekten Haberler’i dinlediniz. Bu haberlerdeki hiçbir donanım ve araç hayal ürünü değildir. Hyundai ürünüdür. Hepsiyle çok yakında tanışacağız!

Bir gelecek hayali kurduğumuzda, sanıyoruz ki hiçbirimiz her şeyin aynı kaldığı bir gelecek tasvir etmiyoruz değil mi? Gelecek, değişimi hayal edebilen ve o hayallere güç vermeye cesareti olanlarla inşa ediliyor. Edgar Allan Poe’nun dediği gibi “Dünyanın gördüğü her büyük başarı, önce bir hayaldi. En büyük çınar bir tohumdu ve en büyük kuş, bir yumurtada gizliydi”. Gelin Hyundai’nin güç vereceği geleceğe ışınlanalım!

Hyundai IONIQ 5 İle Tanışmış Mıydınız?

Kendisi tam anlamıyla gelecekten geldi. Tek şarjla 430 km’lik bir menzile ulaşıyor. Sadece 5 dakikalık şarjla ise 100 km’ye kadar bir menzil sunuyor. Kısacası, daha az şarj süresiyle daha uzun mesafeleri aşmamızı sağlıyor. Merkez konsolu hareketli, arka koltukları da öyle! Gözünüzde canlanmadıysa şuradan bir bakın. Uzun yolculuklarda bu sayede otel konforunda seyahat edebileceğimizi hayal edebiliyoruz. Ayrıca çok iyi kalpli. Çevre dostu iç tasarımında, rengine bayıldığımız koltukları keten tohumundan elde edilen bitki yağı ekstreleri ile boyanmış mesela. Doğaya saygılı, fütüristik tasarımı ve mühendisliği şimdiden yüzden fazla ödül almış.

Sırada ise bizi en çok heyecanlandıran Hyundai vizyonu var.

Şehir İçi Hava Ulaşımı (UAM)

Tam trafik saatinde, iş çıkışı, maç günü… Levent’ten Cihangir’e uçmaz mıyız? Kesinlikle uçarız! Hyundai’nin tasarladığı şehir içi hava ulaşımı, gökyüzünde seyahat etmenizi sağlayacak hem de hiç emisyon salınımı yapmadan. Yerdeki tüm ulaşım seçeneklerine bağlanarak kalabalık şehirlerdeki trafiği rahatlatacak. Düşük gürültü seviyeleri göz önünde bulundurularak tasarlanan UAM, konfor ve rahatlığı gezegene dost bir şekilde sunacak. Yok ağlamıyoruz gözümüze bir şey kaçtı.

“Nereye?” Diye Sormayan Robot Taksi

Hyundai mühendisleri İstanbul’da yaşıyor olabilir mi? Çünkü bizim bu esere yakın gelecekte gerçekten ihtiyacımız var. Sürücüsüz teknolojide öncü ve lider bir şirket olan Motional ile gerçekleştirdikleri iş birliğinin bir ürünü olan IONIQ 5 tabanlı robot taksi, ödüllü modelinin güvenlik ve konforunu, tamamen otonom bir sürüşle deneyimlememizi sağlayacak. Taksimiz, otonom sürüş yapabildiği yetmezmiş gibi bir de IONIQ 5 konforunda olacak yani. (Yukarda bahsettiğimiz uyumaya elverişli koltukları hatırlayalım…) Bizi yağmurlu bir günde ve taksi değişim saatinde Valikonağı’ndan Pera’ya bırakabilir misiniz lütfen?

Tony Stark… Sen Misin?

Neler okuduk böyle. Birazdan Pepper ile buluşmaya gidecek Tony Stark gibi hissediyoruz. Hyundai, “Hep Daha İyiye” vizyonlarına dayanarak robotların araştırılmasına ve geliştirilmesine durmaksızın katkı sağlıyor. Giyilebilir dış iskeletlerden, sürücüsüz araçlara ve arazi araçlarına kadar, kullandıkları robot teknolojisi ile geleceğe güç veriyorlar. Hyundai’nin Boston Dynamics‘i satın alması ve global bir inovasyon topluluğu olan CRADLE‘ın kurulması, geleceğin mobilite çözümlerini geliştirme sözlerini gerçeğe dönüştürüyor. Uzmanlıklarıyla gelecek vizyonlarını birleştirerek saydığımız bütün bu baş döndürücü yenilikleri çok yakında günlük hayatımıza dahil etme sözleri bu çalışmaların ürünü.

Geleceğe dair umutla dolmak ve yeni çalışmalarını ilk öğrenenlerden olmak için burayı takipte kalmanızı tavsiye ederiz. Gelecekte görüşmek üzere!