Adı Ali. Bir de köpeği var, Shiro. Bozcaada’da yaşıyorlar. Garip ama bir o kadar da gerçek bir tutkunun peşindeler. Onlar, gerçek ekmek için çabalıyorlar. Ali’ye tesadüfen instagram’da denk geldim. Bozcaada’nın kalbimdeki yeri ayrı olunca, neymiş bu ada ekmeği diye aradım, taradım ve “vay anasını” dedirten Ali’yi ve aşkı ada ekmeğini tanıdım. Hatta tanımakla kalmayıp gidip tanıştım.

IMG_8542_1

Ali, kelimenin tam anlamıyla, efsane bir adam. Her halinden belli, bir hikayesi var. Kendisine ekmekçi diyor, öyle denmesini seviyor. Bozcaada’da Patiska Bağevi’nde Oya ile birlikte çalışıyorlar. O kadar seviyorlar ki yaptıkları şeyi, ona iş demek, çalışmak demek haksızlık olur gibi geliyor. Oya’yı, Patiska’yı ve dillere destan kahvaltısını ayrı bir yazıda ayıla bayıla anlatacağım. Şimdi sıra Ali’nin ve ada ekmeğinin.

Ada ekmeği Bozcaada’da bir bağ evinin bahçesinde yapılıyor. Bozcaada’nın rüzgarı ile, güneşi ile, havası ile hayat buluyor. Yerli/Atalık tohum buğdaylarının kara/taş değirmende taze öğütülmüş unları ile tamamen doğal/vahşi mayalarla hazırlanıyor.

IMG_8551_1

Artisan/doğal ekmekçilik yöntemleri ve uzun fermantasyon teknikleri ile yapıldığı için ada ekmeğinin üretimi çok limitli ve yavaş. Ekmek almak için, Ali’ye mail atıyorsunuz ve sıraya giriyorsunuz. Ekmeğinizin gelmesi 6 ayı bulabiliyor. Evet, ben de ilk okuduğumda bu bilgiyi “Yok artık bir ekmek için 6 ay beklenir mi?” demiştim. Sırf okuduklarımdan sonra merak edip sipariş verdim, 4 aydır ekmeğim gelsin diye bekliyorum. Ali, kasım aralık gibi gelir dedi; bir de sabrım için çok teşekkür etti.

IMG_8545-1_1

Bozcaada’ya gittiğimde, hemen gidip tanıştım Ali ile. Ekmeklerim gelmeden ben onlara geldim dedim. Güldü, yine teşekkür etti sabrıma, gerçek ekmek dostluğuma. Ali, sadece ekmek yapmıyor, Patiska kahvaltısına gelenlere focaccio’lar hazırlıyor, pastırmalı pazılı ezineli rulo ekmekler yapıyor. Masa aralarında dolaşıp elleri ile servis ediyor. Hep güleryüzlü, hep sohbete açık. Biz ayaküstü sohbetimizde tatilimizden bahsederken Ali’nin Ege kıyılarını bisikleti ile gezdiğini öğrendik mesela. Keşfettik diye kendimizi şanslı addettiğimiz koyları Ali zaten biliyormuş, çadırla gezin dedi bize, öyle daha güzel dedi.

IMG_20140913_100315

Biz Ali’yi ve ekmeğini çok sevdik, hem de çok çok sevdik. Bizce Ali de bizi sevdi, hiç adeti olmasa da bize adadan bir ekmek hediye ederek yolcu etti. Dönüş yolumuz mis kokulu ve çok daha keyifli oldu.

Bence gidin ve Ali ile, ada ekmeği ile tanışın. Gerçek ekmeğin tadına varın, siz de gerçek ekmek dostu olacaksınız.

Ali’ye ulaşmak için instagram.com/alishiro