İtalya ben ve eşim için çok çok çok ayrı bir ülke, makarna, pizza ve parmesan… Ve tabii ki bu güzel üçlü bir de Honeymoon, Güney İtalya ve sevimli limonları ile birleşince çok başka bir tat verdi. 🙂

Amalfi
Amalfi | Fotoğraf: Unsplash / Ciprian Boiciuc

Güney İtalya Gezi Rehberi

Venedik’ten başladığımız seyahatimizi Amalfi kıyıları ile bitirelim dedik. En güzelini hep en sona bırakırız. 🙂 Kuzeyden başladığımız için turumuz boyunca bizimle olan Fiat 500 ile Amalfi kıyılarında da devam ettik.. Mutlaka Amalfi’de araba kiralayacaksanız en minik olanı tercih etmenizi öneririm, yollar çok dar.

Güney İtalya’da Konaklama

Ravello, Amalfi, Positano: Limoncello Kokulu Güney İtalya!
Ravello, Amalfi, Positano: Limoncello Kokulu Güney İtalya! | Fotoğraf: Begüm Kartal

Amalfi, Ravello, Positano üçlüsü birbirlerine yakın olduğundan ve arabanız da varsa fiyat performans açısından Ravello’yu tercih edebilirsiniz. Benim çok beğendiğim, her gün mükemmel bir manzaraya uyandığı Ravello Eleanor’s Garden’ı şiddetle öneriyorum. Ravello merkezine yürüyerek 5 dakika, ama 5 dakika dediğime bakmayın, kıyılar yamaçlar üzerine kurulduğundan merkeze gitme veya otele dönme olayı denizlere dik bir şekilde oluyor. Yani sadece basamaklar üzerine kurulu bir kıyı düşünün. Eleanor’s un ise limon bahçesi, o güzel kokusu, deniz manzarası tüm bu adımlara değiyor.

Ravello Konum

Ravello Seramikleri
Ravello Seramikleri | Fotoğraf: Begüm Kartal

Çok minik bir meydanı olan, her yerde limon desenli seramiklerin olduğu şirin mi şirin bir kasaba. Meydanda bulunan restoranlarda takılıp şarabınızı içmenizi öneririm. Akşamüstü yamaçlardaki evlerin de ışıkları yandığı zaman bir vadi içinde masaldaymışsınız hissi veriyor.

Ravello Sokakları
Ravello Sokakları

Ravello’da yeme – içme favorim Pizzeria Vittoria, Trattoria da Cumpa’Cosimo. En güzel dondurma ise Baffone Gelateria Artigianale. Burda İtalya’yı gezdikten sonra gece 11’de bile 60 yaş üstü insanların nasıl pizza ve makarna yediklerini hayretle izledim. Sadece bizim Türkler’de kolesterol var sanırım diye düşünüyorum. 🙂

Amalfi Konum

Amalfi Sahili
Amalfi Sahili | Fotoğraf: Begüm Kartal

Amalfi’de mutlaka limoncello deneyin ve bavulunuza doldurun! Bu limon kokulu ve bol turistik kasabada dar sokaklarda kaybolun. Meydanda bulunan Amalfi Cathedrali’ne göz atın. Amalfi sahilinde denize girin, limoncellolu dondurma yiyin, yazın keyfini çıkarın.

Positano Konum

Positano
Positano | Fotoğraf: Begüm Kartal

Veee geldik benim tüm tatil boyunca beklediğim bu sahillerin göz bebeği olan Positano’ya. Positano’ya  Amalfi’den feribot ile ulaşım sağladık. Yollar çok dar ve çok kalabalık olduğu için feribotu tercih ettik. İyi ki de etmişiz! O denizin kıyısına, tüm yamaç boyunca uzanan adeta gizli kalmış hissi veren Positano’ya kıyıdan yanaşmak, Positano’ya giderken o keyifli rüzgarı hissetmek, tüm İtalyan kıyılarına denizden, uzaktan bakmak çok keyif verdi. Mutlaka bunu deneyimlemelisiniz.

Görülmesi gereken yerler olarak Spiaggia Grande Beach, feribottan inince bu plaj sağınızda kalıyor. Ayrıca en iyi Instagram fotoğrafı noktalarından biri. Buradan giriş yaptıktan sonra tamamen kendinizi merdivenlere vurun. En beğendiğiniz yerlerde fotoğraf çektirin, manzarayı güzel bulduğunuz ilk yere oturun ve tadını çıkarın. Dükkanlara girin, size ikram edilen limoncelloları deneyin. Bir diğer güzel Instagram postu mekanı; Le Sirenuse Hotel’in terası. Rica edin ve birkaç dakikada en güzel fotoğrafı yakalayın.

Franco’s Bar - Positano
Franco’s Bar – Positano | Fotoğraf: Begüm Kartal

Ve Positano için mutlaka gidilmeli dediğim Franco’s Bar. Sarı, büyük bir kapısı var ve minicik kasabada önünde sıra olan tek yer. Gerçekten baya bir sıra var. Beklemeye değer mi? Mutlaka değer. İçeri girince harika bir müzik, drink ve manzara. Saatlerce, güzel sohbet eşliğinde keyifli zaman geçirilebilir. Enjoy!

Pizzeria da Michele Napoli
Pizzeria da Michele Napoli | Fotoğraf: Begüm Kartal

BONUS: Dönüş yolunda Napoli’den uçmadan önce, dünyanın en iyi pizzası Pizzeria da Michelle’den tam 4 kutu margherita aldık. Burada da çok sıra var, masa için değil de take away olarak bilet alırsanız sıra daha çabuk gelecektir. 🙂

Sevgilerimle.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash / Andrew Buchanan

İlginizi çekebilir: Melike Büşra’dan İtalya’da Ne Yenir