theMagger: Keşfedin ve Paylaşın. Nasıl mı?
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Haberler

Post image Pandemi ve Moda İlişkisi: 2020 Saç Kesim Trendleri https://www.pinterest.com/
Pandemi ve Moda İlişkisi: 2020 Saç Kesim Trendleri

MODA

Calendar 11 Ağu, 2020

Pandeminin etkilerinden bahsetmek artık klişe bir hal alsa da moda ve güzellik trendleri gibi normal koşullarda gündem ile ilişkilendirmeyeceğimiz alanlarda dahi salgının etkilerini görebiliyoruz. 

Aylar süren evde kalma ritüelimiz kendimize zaman ayırmak için alan yaratıyor gibi görünse de özbakım esasen oldukça zor bir haldi. Önlemler sıkılaştırılıyor olsa da kuaföre gitmek ya da en azından eskisi kadar sık gitmek hijyen ve güvenlik açısından halen pek de iyi bir seçenek gibi görünmüyor. Durum böyleyken saç stili trendleri dahi yeni normal etrafında şekilleniyor. Ünlülerin saç stilisti Larry Sims, bakım gerektirmesi nedeniyle bu yıl çok katmanlı ya da asimetrik saç kesimlerinin rafa kalkacağını belirtiyor.

Moda çekimlerinden podyumlara sıkça görmeyi bekleyeceğimiz trendler arasında ise; saçların tamamen kazınması (!) ve dümdüz küt kesimler yer alıyor.

preloader
Post image Türk Kahvesi Günü: Türk Kahvesiseverler 5 Aralık'ta Online Olarak Buluşuyor https://unsplash.com/@takenori1986
Türk Kahvesi Günü: Türk Kahvesiseverler 5 Aralık'ta Online Olarak Buluşuyor

GASTRONOMİ

Calendar 03 Ara, 2020

5 Aralık tarihinin özelliği Türk kahvesinin UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası kabul edilmesinin yıl dönümü olması. Bu güne özel olarak organize edilen online sohbetlerde de Türk kahvesinin tarihi, Türk kahvesi kültürünün yaşatılması ve Türk kahvesinin dünyaya tanıtılmasına ilişkin çabalar ve atılması gereken adımlar konuşulacak ve Türk kahvesine ilişkin inovatif yaklaşımlar...

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği, Arçelik ve Hybrid 5 Aralık Türk Kahvesi Günü’nün kutlanması için online bir buluşma düzenliyor. 

5 Aralık tarihinin özelliği Türk kahvesinin UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası kabul edilmesinin yıl dönümü olması. Bu güne özel olarak organize edilen online sohbetlerde de Türk kahvesinin tarihi, Türk kahvesi kültürünün yaşatılması ve Türk kahvesinin dünyaya tanıtılmasına ilişkin çabalar ve atılması gereken adımlar konuşulacak ve Türk kahvesine ilişkin inovatif yaklaşımlar paylaşılacak. Konuşmacılar arasında ise Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Serim, Gastronomi Yazarı Cenk Girginol, Prof. Dr. Hamdi Akan ve Osman Serim gibi isimler yer alıyor.

Post image İtalyan Mutfağı Haftası: Zoom Üzerinden Webinarlar Gerçekleştirilecek https://unsplash.com/@foodiesfeed
İtalyan Mutfağı Haftası: Zoom Üzerinden Webinarlar Gerçekleştirilecek

GASTRONOMİ

Calendar 23 Kas, 2020

Gastereamag’ın haberine göre Türkiye’de İtalyan Kültür Merkezi, İtalyan Ticaret Odası, İtalya Büyükelçiliği ile İstanbul ve İzmir İtalya Konsoloslukları tarafından desteklenen İtalyan Mutfağı Haftası, bu kez Covid-19 önlemleri kapsamında Zoom üzerinden gerçekleştirilecek bir dizi webinar, kısa film gösterimi ve masterclass’tan oluşuyor. İtalyan Mutfağı Haftası’na dair tüm programı görmek ve Zoom...

Dünyada ‘İtalyan Mutfağı Haftası’ (Settimana Della Cucina Italiana nel Mondo) etkinlikler serisinin beşincisi 23-27 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Gastereamag’ın haberine göre Türkiye’de İtalyan Kültür Merkezi, İtalyan Ticaret Odası, İtalya Büyükelçiliği ile İstanbul ve İzmir İtalya Konsoloslukları tarafından desteklenen İtalyan Mutfağı Haftası, bu kez Covid-19 önlemleri kapsamında Zoom üzerinden gerçekleştirilecek bir dizi webinar, kısa film gösterimi ve masterclass’tan oluşuyor. İtalyan Mutfağı Haftası’na dair tüm programı görmek ve Zoom üzerinden yapılacak etkinliklere katılmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Post image Covid-19 Tatlısı: Black Madonna İsimli Kafe Virüse Benzeyen Bir Tatlı Sunuyor https://www.gettyimages.com/
Covid-19 Tatlısı: Black Madonna İsimli Kafe Virüse Benzeyen Bir Tatlı Sunuyor

GASTRONOMİ

Calendar 20 Kas, 2020

Eğer Covid-19 hakkında konuşmaya, haber ve makaleler okumaya, endişelenmeye doyamadım diyorsanız Prag’da yer alan Black Madonna isimli kafede görsel ilhamını ünlü virüsten alan tatlıyı yiyebilirsiniz. 

‘Virüs’ adlı bu tatlı, çikolata kaplı kekin içinde Antep fıstığı ve ahududu dolgusu bulunuyor; dış kısmı ise beyaz çikolata ve kurutulmuş ahudududan oluşmuş süslemelerle virüsün...

Eğer Covid-19 hakkında konuşmaya, haber ve makaleler okumaya, endişelenmeye doyamadım diyorsanız Prag’da yer alan Black Madonna isimli kafede görsel ilhamını ünlü virüsten alan tatlıyı yiyebilirsiniz. 

‘Virüs’ adlı bu tatlı, çikolata kaplı kekin içinde Antep fıstığı ve ahududu dolgusu bulunuyor; dış kısmı ise beyaz çikolata ve kurutulmuş ahudududan oluşmuş süslemelerle virüsün mikroskop altındaki görüntüsünü andırıyor. Tatlının yaratıcısı Olga Budnik de zaten tatlıyı virüsün internetteki fotoğraflarının görmesinin ardından tasarlamış. Bu ilginç tatlı o denli ilgi görüyor ki üç veya daha fazla kişiden oluşan grupların tatlıyı deneyebilmek için önceden rezervasyon yaptırmış olmaları gerekiyor.

Post image MeliBio: Arılar Olmadan Bal Üreten Şirket https://www.fooddive.com/
MeliBio: Arılar Olmadan Bal Üreten Şirket

GASTRONOMİ

Calendar 18 Kas, 2020

İnsanlar için daha iyi. Arılar için daha iyi” sloganı ile yola çıkan, Kaliforniya’da kurulan MeliBio adlı girişim, laboratuvarda, arılar olmadan bal üretiyor. 

Hayvansal olmayan et ve sütün üretilebildiğini fark eden, şirket CEO’su Darko Mandich, arılar olmadan bal yapmanın yollarını arıyor ve biyoloji, bitki bilimi ve diğer alanlardan farklı yaklaşımları test ettikleri laboratuvarda Melbio...

İnsanlar için daha iyi. Arılar için daha iyi” sloganı ile yola çıkan, Kaliforniya’da kurulan MeliBio adlı girişim, laboratuvarda, arılar olmadan bal üretiyor. 

Hayvansal olmayan et ve sütün üretilebildiğini fark eden, şirket CEO’su Darko Mandich, arılar olmadan bal yapmanın yollarını arıyor ve biyoloji, bitki bilimi ve diğer alanlardan farklı yaklaşımları test ettikleri laboratuvarda Melbio bal üretimine başlıyor. Şirketin ürettiği bal şimdiden 15 şirket tarafından kullanılıyor ve 2021 yılının üçüncü çeyreğinde raflarda olmaya hazırlanıyor. Arısız bal ile ilgili merak edilen lezzet sorusunun yanıtı ise aralarında büyük bir fark olmadığı. Zira yakın tarihli bir kör tadım testinde ise, katılımcıların laboratuvarda üretilen balı geleneksel baldan ayırt edemediklerini belirtiliyor.

Post image Hot Cocoa Bomb: TikTok'tan Bir Kış İçeceği Trendi https://www.prezzybox.com/
Hot Cocoa Bomb: TikTok'tan Bir Kış İçeceği Trendi

GASTRONOMİ

Calendar 19 Eki, 2020

Dalgona kahvesinden sonra yeni bir içecek trendi tine TikTok üzerinden doğdu ve henüz havalar çok da soğumamışken yayılmaya başladı bile. 

İnternetin yeni takıntısı sıcak çikolata bombaları Noel temalı kış filmlerini izlerken harika bir partner olan sıcak çikolatanın biraz daha farklı yorumlanışı aslında. Eğer üzerine sos döküldüğünde içindeki malzemeyi ortaya çıkaran diğer tatlıları...

Dalgona kahvesinden sonra yeni bir içecek trendi tine TikTok üzerinden doğdu ve henüz havalar çok da soğumamışken yayılmaya başladı bile. 

İnternetin yeni takıntısı sıcak çikolata bombaları Noel temalı kış filmlerini izlerken harika bir partner olan sıcak çikolatanın biraz daha farklı yorumlanışı aslında. Eğer üzerine sos döküldüğünde içindeki malzemeyi ortaya çıkaran diğer tatlıları daha önce gördünüzse sizi çok da şaşırtmayacak olan bu trendin olmazsa olmazları arasında mini marshmellowlar yer alıyor. Evde yapmak içinse eritebileceğiniz bir çikolata ve yuvarlak kalıplar yeterli. Yuvarlak kalıplarda donduğunuz ve içerisine mini marshmellowlar ve bisküvi parçaları yerleştirip üstünü kapattığınız çikolatanıza sıcak süt dökerek siz de kendi “hot cocoa bomb“ınızı yapabilirsiniz.

Post image Božidar Zorjan: Dünyanın En iyi Turuncu Şarabının Üreticisi https://gastereamag.com/
Božidar Zorjan: Dünyanın En iyi Turuncu Şarabının Üreticisi

GASTRONOMİ

Calendar 28 Eyl, 2020

Turuncu şarap, kehribar şarap ya da pek çok şarap üreticisinin deyişiyle kabuk temaslı şaraplar aslen kırmızı şarap yöntemleriyle üretilen beyaz şaraplar. Božidar Zorjan ise Decanter dergisi tarafından bu sene dünyanın en iyi turuncu şarabı seçilen 2016 Muscat Ottonel Dolium’un arkasındaki, saçmalıksız-kükürtsüz şarapların üreticisi.

Gastereamag’in haberine göre...

Turuncu şarap, kehribar şarap ya da pek çok şarap üreticisinin deyişiyle kabuk temaslı şaraplar aslen kırmızı şarap yöntemleriyle üretilen beyaz şaraplar. Božidar Zorjan ise Decanter dergisi tarafından bu sene dünyanın en iyi turuncu şarabı seçilen 2016 Muscat Ottonel Dolium’un arkasındaki, saçmalıksız-kükürtsüz şarapların üreticisi.

Gastereamag’in haberine göre Zorjan’ın biyodinamik şarapları Orta Avrupa’nın en gözde ihracatlarından biri. Yalnızca dört hektarla sınırlı bağlarda asmalar Slovenya Steiermark’daki kadim Pohorje ormanının kıyısında magmatik kayaçlar üzerinde yetiştiriliyor. Çalışma prensipleri ise tamamen sabır, özen ve inanış üzerine kurulu. Öyle ki, var olan enerjileri bozmamak adına mahzeninde cep telefonlarına dahi izin verilmiyor. Markanın çeşitli sembolleri barındıran etiketin arkasında ise üzeri çizilmiş ufak bir cep telefonu resmi bulunuyor. Bu tercih de Zorjan’ın “Fotoğraf yasaktır. Şarap içmek içindir, başkalarını etkilemek için değil. En azından bu şekilde değil.” anlayışının bir yansıması.

Post image Mantarlı Kahve Karışımı: Yeni Bir İyi Yaşam Trendi https://www.trendhunter.com
Mantarlı Kahve Karışımı: Yeni Bir İyi Yaşam Trendi

GASTRONOMİ

Calendar 14 Eyl, 2020

Sağlıklı yaşam ve beslenme konusunda artan hassasiyet markaları her gün alışık olduğumuz atıştırmalık ve içeceklerin daha besleyici  versiyonlarını üretmeleri için motive ediyor. Sağlıklı içecek alternatifleri adına yeni bir trend ise mantar-kahve karışımı.

Mantar-kahve karışımının yükselen bir trend haline gelmeye başlaması ile çabuk kahve markaları da bu karışımı...

Sağlıklı yaşam ve beslenme konusunda artan hassasiyet markaları her gün alışık olduğumuz atıştırmalık ve içeceklerin daha besleyici  versiyonlarını üretmeleri için motive ediyor. Sağlıklı içecek alternatifleri adına yeni bir trend ise mantar-kahve karışımı.

Mantar-kahve karışımının yükselen bir trend haline gelmeye başlaması ile çabuk kahve markaları da bu karışımı paketli halde sunmaya başladılar. Sayan isimli marka tarafından üretilen “Mushroom Coffee Blend” Kolombiya kahvesi ile chaga mantarlarını bir araya getirerek güçlü bir antioksidan superfood karışımı ortaya koyuyor. Karışımın normal kahvelere göre öne çıkmasının nedeni ise sindirim sistemini ve karaciğer fonksiyonlarını destekliyor olması. Bir diğer önemli özelliği ise vegan ve glutensiz oluşu.

Post image Kutu Kokteyller: Kokteylseverler İçin Pratik Çözümler https://www.bevindustry.com/
Kutu Kokteyller: Kokteylseverler İçin Pratik Çözümler

GASTRONOMİ

Calendar 06 Eyl, 2020

Eğer siz de bir kokteylseverseniz ve piknik, deniz kenarında yaz akşamları gibi ortamlarda bira ya da şarapseverler gibi içeceğinizi pratikçe alamamak ve taşıyamamaktan şikayetçiyseniz yakın zamanda hayatımıza giren kutu kokteyllerin hoşunuza gideceğine eminiz. 

Kutu kokteyller her ne kadar kokteyl kültürünün havalı ve detaycı düzeni ile uyuşmasa da hareket halindeyken içeceğinizi...

Eğer siz de bir kokteylseverseniz ve piknik, deniz kenarında yaz akşamları gibi ortamlarda bira ya da şarapseverler gibi içeceğinizi pratikçe alamamak ve taşıyamamaktan şikayetçiyseniz yakın zamanda hayatımıza giren kutu kokteyllerin hoşunuza gideceğine eminiz. 

Kutu kokteyller her ne kadar kokteyl kültürünün havalı ve detaycı düzeni ile uyuşmasa da hareket halindeyken içeceğinizi dilediğiniz yere götürülebilmek için ideal bir yöntem oldukları kesin. Sycamore Distilling markası da yakın zamanda Sycamore Bourbon ve kola, Voltage Vodka Electric Mule, Cooper Island Markoe Bay Mojito ve RedSky Gin gibi çeşitleriyle her birinde %8 alkol bulunan kutu kokteyl serisini piyasaya sundu.

Yerli üretimler arasında ise kutu kokteyllerin henüz bir karşılığı yok. Bununla birlikte şişede tonik şurubu için bir alternatifimiz var. Kerem’s Kraft üretimi şişe tonik şurupları “First Kiss” (Greyfurt & Limon), “Mom’s Choice” (Çilek & Limon) ve “Daddy Cool” (Şeftali & Fesleğen) gibi pek çok çeşitle geliyor. Böylece evlerde yalnızca tercih edilen alkol ve soda gibi basit bileşenleri ekleyerek kolayca kokteyl yapmak mümkün hale geliyor.

 

Post image LesserEvil'in Sebze Çubukları: Organik ve Sürdürülebilir Kaynaklı Bir Atıştırmalık
LesserEvil'in Sebze Çubukları: Organik ve Sürdürülebilir Kaynaklı Bir Atıştırmalık

GASTRONOMİ

Calendar 01 Eyl, 2020

Patlamış mısır, cheese-puffs gibi atıştırmalıkların daha sağlıklı versiyonlarını üretmesi ile tanınan sağlıklı atıştırmalık markası LesserEvil şimdi de tahılsız sebze çubuklarını sunuyor. 

Pek çoğumuzun özellikle film izlerken ya da televizyon karşısında tüketmeyi sevdiği çıtır atıştırmalıkları sağlıksız yağa ihtiyaç duymadan sunan LesserEvil’ın sebze çubukları...

Patlamış mısır, cheese-puffs gibi atıştırmalıkların daha sağlıklı versiyonlarını üretmesi ile tanınan sağlıklı atıştırmalık markası LesserEvil şimdi de tahılsız sebze çubuklarını sunuyor. 

Pek çoğumuzun özellikle film izlerken ya da televizyon karşısında tüketmeyi sevdiği çıtır atıştırmalıkları sağlıksız yağa ihtiyaç duymadan sunan LesserEvil’ın sebze çubukları sebze-temelli, paleo diyeti ile uyumlu ve glutensiz.  Vegan Ranch ve pembe himalaya tuzu şeklinde iki çeşidi olan atıştırmalıklar domates, kabak, havuç, ıspanak ve brokoli gibi malzemelerden yapılıyor. Tüketicilerin artık doyurucu ancak temiz içerikli, doğaya saygılı ve atışırma isteğini bastırabilecek ürünleri tercih ettiklerini tespit eden marka bu nedenle yeni sürdürülebilir ve temiz içeriklerini artırmaya çalıştığını belirtiyor.

Post image Mater Iniciativa: Gastronomik Bir Araştırma Merkezi ve Sivil Toplum Organizasyonu https://gastereamag.com/
Mater Iniciativa: Gastronomik Bir Araştırma Merkezi ve Sivil Toplum Organizasyonu

GASTRONOMİ

Calendar 13 Ağu, 2020

Yalnızca yerli malzemelerin kullanıldığı restoran konseptleri dahi bizim için yeni ve farklı. Perulu dünyaca ünlü iki şefin kurduğu Mater Iniciativa ise bunun çok ötesine geçiyor. 

Mater, kültürel değerlerin ve geleneklerin ulusal düzeyde korunmasını amaç edinmiş gastronomi anlayışını uzun süredir benimseyen Peru’da, iki şef tarafından kurulmuş bir araştırma merkezi ve bir sivil toplum...

Yalnızca yerli malzemelerin kullanıldığı restoran konseptleri dahi bizim için yeni ve farklı. Perulu dünyaca ünlü iki şefin kurduğu Mater Iniciativa ise bunun çok ötesine geçiyor. 

Mater, kültürel değerlerin ve geleneklerin ulusal düzeyde korunmasını amaç edinmiş gastronomi anlayışını uzun süredir benimseyen Peru’da, iki şef tarafından kurulmuş bir araştırma merkezi ve bir sivil toplum kuruluşu. Organizasyonun kurucularının Lima’daki restoranları Central ve Kjolle ve bistroları Mayo’nun sıra bir de Moray’de açtıkları ve yerel ürünlerin sunulduğu uydu lokantaları var; MIL.

Mater’e dönecek olursak organizasyonun temel amacı fikirlerin, bilginin ve bilimin paylaşıldığı bir forum yaratmak ve bilimi gastronomi üzerinden desteklemeye aracı olmak. Bunun için de ziraat mühendisleri, botanikçiler, antropologlar gibi pek çok uzmanın yanı sıra yerlilerle işbirliği içindeler. Birlikte çalıştıkları yerli halklar bitkiler ve geleneksel tarım yöntemlerine dair bilgelikleriyle Mater’e katkıda bulunurken Mater de bu topluluklara arazi temin ediyor. Sonrasında hep birlikte ürünü yetiştirip hasadı bölüşüyorlar. Böylece yerli halk devlet desteğini almak zorunda kalmaktan kurtuluyor ve Mater’in desteğini alarak kazançlarını garantiliyor. Bu ilgi çekici organizasyona ilişkin detaylı bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

preloader Lütfen bekleyin...
Toplam 630 Magger. Siz de Magger olabilirsiniz! Nasıl mı?
theMagger Banner
Advertisement
preloader
loading
icon icon icon icon icon
warning

Adblock'unuzu Kapatmaya Ne Dersiniz?

theMagger, sponsorluk ve reklamlarla gelişen bir platform.

AdBlock'unuzu kapatarak beraber büyüdüğümüz markaların yaratıcı reklamlarını görebilir; siz de bizlere dolaylı olarak katkıda bulunabilirsiniz.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement