artinternational – slider

Art International, İstanbul’un yeni sanat fuarlarından. Uluslararası Sanat Fuarı bu sene, 26-28 Eylül tarihlerinde, ikinci kez Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşti. Türkiye ve Dünya’dan 80 galerinin eserleriyle katıldığı fuar, yağmur çamur demeden gelen sanatseverlerle buluştu.

İstanbul’da her zaman yaptıklarımızın dışına çıkıp bir hafta sonunu biraz sanatla geçirmek benim hep hoşuma gider. Fuarı gezerken en beğendiğim işlerin yanı sıra taklit edebileceğim, kendime yapabileceğim gibi olan işlerin de fotoğraflarını çekerim. Bu sene de yağmur engel olacak, günümü zorlaştıracak diye düşünürken, keyif kattı. Yağmura karşı durabilecek ayakkabılarınız ve montunuz olduğu zaman yağmur filmlerdeki gibi romantikmiş bunu fark ettim. Tamam, kabul etmeliyim filmlerdeki kadar değil. İstanbul’da yağmur tek başına yağmıyor hiç bir zaman. Eşlikçileri taşan kanalizasyonlar ve trafik. Vapur yağmurda çok keyifli ama taksi bulmak bir eziyet. Bulduklarınız da sizi ya almama ya da kandırma eğilimindeler. Bunları görmezden gelirseniz harika bir gün geçirebilirsiniz.

IMG_3747

Fuar girişi ve bina girişi ayrı yerlerde bulunduğundan (arada iki dakikalık bir yürüyüş var) fuar ekibi size şemsiyeler hediye ediyor kullanmanız için. Aslında hiç de zor olmayan bu davranış bizleri mutlu etmeye yeter. Düşünceliliklerini takdir etmek gerek. Onlar da yağmuru böylelikle avantaja dönüştürmüş olabilirler belki de.

E zaten geçti bitti bize neden anlatıyorsun diyecek olursanız, işte nedeni.

Madem bunu kaçırdınız yine 3 gün süren Contemporary İstanbul’un tarihlerini not etmenizi öneririm. Bu sene 13-16 Kasım tarihlerinde dokuzuncusu gerçekleşecek Contemporary İstanbul, İstanbul Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda bizleri bekliyor olacak.

The last general/ Son general

Heykel ve cam kullanılarak yapılmış çok basit gözüken bu kavanoz içindeki general aslında çok şey anlatmıyor mu?

Hayal kurmak, hayal gücünüzü zorlamak ve anlamaya çalışarak güzel bir gün geçirmek isterseniz böyle sergileri kaçırmayın. Anlamaya çalışmaya hepimizin ihtiyacı var, anlamaya çalışarak algılarımızı güçlendirebilir, çevremizde olanları daha iyi anlayabiliriz. Bu da bizi daha duyarlı bir toplum yapar. Sadece daha duyarlı değil, daha hayalperest ve daha fazlasını isteyen bir toplum olmaya ihtiyacımız olduğunu yadsıyamayız. Bize her zaman verilenden biraz daha fazlasını sanat fuarlarında bulabilirsiniz.

Sadece sevdiğiniz biriyle değil aynı zamanda kendinizle vakit geçirebilirsiniz. Ertesi gün, ‘dün ne güzeldi’ hayalleri kurabilir, gülümseyerek hatırlayacağınız bir gün edinebilirsiniz. Hepsi size bağlı, benden ufak bir öneri.