Toplum olarak en tiksindirici bulduğumuz hayvanlardan birisidir fare. Bırakın görmeyi, ismi duyulduğu an bile yüzler ekşir, içimiz kaldırmaz adeta. Dış görünüşleri o kadar kötü olmasa da, yaşadıkları yerler itibarı ile sevmeyiz onları ve çok çabuk çoğalmalarından dolayı insanlar tarafından büyük bir tehlike olarak görülürler. Şimdi gelelim asıl konumuz olan hamsterlara. İlk hamster 1930’lu senelerde bir ormanda bulunmuştur. Suriye sınırları içinde de tanımlanmaya başlanmıştır ve fareyle ortak özellikleri yok denecek kadar azdır.

Hamster
Hamster | Fotoğraf: Nur Yığrık

Hamsterları Tanıyalım

Hamsterların Genel Özellikleri

Hamster
Hamster | Fotoğraf: Nur Yığrık
  • 1 cm uzunluğunda kuyrukları vardır.
  • Ön parmaklarında 4, ayak parmaklarında 6 parmak vardır.
  • Ürkek hayvanlardır. Bu nedenle ani hareket ve sesten hoşlanmazlar.
  • İnsancıldırlar ama sahiplerine alışmaları biraz zaman alır.
  • Çok meraklıdırlar. Gözleri iyi görmese de, koku duyuları gelişmiştir. Öyle ki uyusalar bile koku aldıkları an uyanırlar.
  • Çok az su tüketirler.
  • Dişi hamsterlar, erkeklere nazaran daha hırçındır.
  • Ömürleri 2-3 sene kadardır.

Beslenme

Hamsterlar et ürünleri hariç her şeyi yerler. Kimi zaman sabah kahvaltınıza, kimi zaman akşam yemeğinize ortak olabilirler. Ama unutmamanız gereken en önemli şey: şeker hastası oldukları için çok fazla tatlı verilmemelidir. Hamsterlar, yemekleri ellerine alıp öyle yerler ve onları yemek yerken izlemek inanılmaz eğlencelidir. Hamsterlarda güven problemi olduğu için yemeği saklama ihtiyacı duydukları söylenir. Bu nedenle karnı tok da olsa sizin verdiğiniz bütün yemekleri ağızlarına alıp keselerine koyarlar. Ve yanakları bir anda şişer. Daha sonra kendileri için güvenli buldukları bir alana yemeklerini bırakırlar.

Hamster Evi

Hamsterlar maliyetli hayvanlar olmadıkları için bir kafes onlar için yeterlidir. Ama asıl önemli olan dönebilecekleri çarktır. Doğada hep hareket halinde olan bu canlılar, çark üzerinde saatlerce dönmek isterler. Gündüzleri uyur, geceleri ise aktif olarak çalışırlar.😊Çarklarında döndükçe çıkan ses, sizi ilk zamanlar rahatsız edebilir. Sesten rahatsız olduğunuz için çözüm yolları aramayın. Çarktan çıkan ses gelmediği zaman, ne kadar koştuklarını anlayamazlar ve böylece küçük kalpleri çatlar. Hamsterlar, kendilerini saklayarak uyumayı severler. Kafeslerinde bulunan talaşlardan kendilerine bir yuva yaparlar.

Temizlik

Tükürüğündeki maddeler antiseptik görevi gördüğü için kediler gibi kendilerini yalayarak temizlerler. Yıkanmaktan asla hoşlanmazlar. Hatta su değdiği an bile çok hızlı bir şekilde kendilerini temizlemeye başlarlar. Ele gelmeyi pek sevmeyen hamsterlar, sizin bu eyleminizden sonra da yine kendini temizler.

Hamster Tuvaleti

Hamsterlar çok temiz ve düzenli hayvanlardır. Uyudukları yer farklı, tuvalet ihtiyacını giderdikleri yer farklıdır. Bu konumlar asla şaşmaz. Hatta öyle ki kafesini temizlediğiniz zaman bile koklayarak tuvalet alanlarını bulurlar.

Hamsterlar sizi çok mutlu edecek hayvanlardandır. Onları izlemek, onları sevmek size gerçekten büyük bir zevk verecektir. Alma fikriniz varsa hemen almanızı tavsiye ederim. Yoksa da bu küçücük canlılara bir şans vermenizi çok isterim. Tekrar söylemek gerekirse fare değil hamster. Gerçekten ! 🙂

Kapak Fotoğrafı: Nur Yığrık

İlginizi çekebilir: Yaprak Sav’dan Kedi Davranışları