486371_214208795379262_2007665198_n

İkinci Kat, Yıldız Teknik Üniversitesi tiyatro kulübünden dört arkadaşın mühendis olmak yerine tiyatroyu seçip 0,2 (sıfırnoktaiki) ismi ile oluşturdukları tiyatro grubu. Topluluğun sanat yönetmenliğini Sami Berat Marçalı, Heves Duygu Tüzün ve Eyüp Emre Uçaray üstleniyor. Grup mekan olarak İstiklal Caddesi’nde Olivya Han’ı seçiyor ve geçtiğimiz üç sezon burada tiyatroseverlerle buluşuyor. Bu arada 2010 yılında, bulundukları binanın ikinci katında olmalarından da ilham alarak isimlerini İkinci Kat olarak değiştiriyorlar. Bu süre içinde de kendi deyimleriyle kemikleşmiş izleyici grubuna her gün yeni seyirciler, her sezon ise yeni oyunlar ekleniyor. Bu kadar özveriyle çalışmanın sonucunda da ödüller ve ödül adaylıkları beraberinde geliyor. Tiyatro Ödülleri, Tiyatro Eleştirmenler Birliği Ödülleri, Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri, Afife Tiyatro Ödülleri, Lions Ödülleri ve Direklerarası Seyircileri Ödülleri bugüne kadar kazandıkları/aday oldukları ödüllerden sadece birkaçı.

ikincikat

Her şey gayet güzel giderken İkinci Kat, geçtiğimiz yıl Olivya Han’ın otel olma projesinden dolayı mekansız kalma tehlikesiyle karşı kaşıya kalıyor. İkinci Kat, her şeye sil baştan başlıyor ve mekan arayışları Karaköy Perşembe Pazarı’nda son buluyor. Ekim 2013’te Karaköy Emekyemez Mahallesi’nde yine ikinci kattaki yeni mekanları açılıyor. Her ne kadar İstiklal Caddesi’nden ayrılmak çok kolay olmasa da Sami Berat Marçalı olaya olumlu tarafından bakıyor ve ekliyor: “Tabii sadece kötü şeyler olmuyor. Oyunlarımız daha rahat sahneleme alanlarına ulaştı. Sahnemiz 100 kişilik (bir önceki 50 kişilikti), konforu daha yüksek, teknik imkanları üst düzey bir mekana sahip olduk.” Tıpkı Tiyatro D22 gibi bu gruba en büyük destek Genco Erkal’dan geliyor. Genco Erkal, İkinci Kat Tiyatrosu’nun Karaköy’deki yeni sahnesinin açılışını “İnsanlarım” oyunu ile yapıyor. Grup bu arada tam olarak Taksim’den kopmuş değil; Aznavur Pasajı’nın sekizinci katında da tiyatro çalışmalarına devam ediyor. Kendi oyunları Karaköy’de sahnelenirken, Sekizinci Kat ise Tiyatro Bereze, Tiyatro Tem, Bulut Ekip Tiyatrosu, Siyah Beyaz ve Renkli, Domus Sanat Çiftliği gibi çeşitli tiyatrolara ev sahipliği yapıyor.

936261_306762819457192_1078875901_n

İkinci Kat, alternatif tiyatro olmaya aslında mekan seçiminden başlamış. Genelde tiyatro sahneleri, düzayak diyebileceğimiz ayrı bir binada veya bir binanın giriş katında,  en fazla 3-5 basamakla salonuna girdiğimiz yerlerde kurulur. Tiyatro salonuna gitmek için  çok fazla merdiven çıkmazsınız. İkinci Kat, adından anlaşılacağı üzere, Olivya Han’ın ikinci katını mesken ediniyor. Böylece, Nedim Saban’ın deyişiyle de “İkinci Kat, Türk tiyatrosuna yeni bir kat çıkıyor!”. İkinci Kat’ın Karaköy  dışındaki diğer salonu Sekizinci Kat da adı üstünde, sekizinci katta. Gördüğünüz gibi tiyatroyu zirveye taşımaya kararlılar! Umarım, isimleri ve çalışmaları gibi bundan sonra da yaptıkları her işteki şansları da böyle ikişer ikişer gider.

Oyunları bakımından in-yer-face tiyatro deyince ilk akla gelen isimlerden biri olmuş İkinci Kat. Öncelikle Sami Berat Marçalı’nın yönettiği Korku Tüneli, Bazı Sesler, Disosya isimli oyunlara kendisinin ilk yazdığı oyun Deney ekleniyor ve sonrasında bunları yine kendisinin yazdığı Limonata, Yalnızlar Kulübü ve Sürpriz oyunları takip ediyor. Bu sezonun başında ise Karaköy’deki yeni mekanlarında perdeyi Altı Buçuk isimli oyun ile açıyorlar. Sami Berat Marçalı, bu kadar genç yaşta bu kadar başarılı oyunları yazarak herkesi kendine hayran bırakıyor ve tüm takdirleri de sonuna kadar hak ediyor.

1911762_433428566790616_203435589_n

İkinci Kat, şu anda bu oyunların yanı sıra Emrah Serbes’in Erken Kaybedenler kitabındaki  Üst Kattaki Terorist isimli hikayesini tiyatro sahnesine taşımanın heyecanını yaşıyor. İlk kez politik bir oyun yönetecek Marçalı, dolayısıyla farklı bir şey denemek istiyor: “Bu oyun benim için çok önemli elbette. Öncelikle bulunduğumuz duruma değinen bir öykü ve önemli bir mesajı var bizlere. Üstelik ufak bir çocuk gözünden. Bunu da oldukça samimi bir dille ve etkileyici bir şekilde yapıyor. Yönetmenliğimin bu noktasında bir çocukla çalışmak benim için harika bir deneyim. Bu nedenle bu oyunda farklı bir şeyler yapmak, herkesin eşit olduğunu anlatmak ve bunu yaparken seyirciyi de oyuna katmak istiyorum.”  

ikinci kat program

Oyunun ilk gösterimi 20 Mart Perşembe günü yapılacak. Şahsen, ben de en az İkinci Kat kadar heyecanlıyım çünkü bir Emrah Serbes hayranı olarak çok beğendiğim bu öyküyü tiyatro sahnesinde görmek bence müthiş olacak. Şimdiden 20 Mart’ı boş bırakmak için çalışmalarıma başladım bile. Aşağıda göreceğiniz gibi ilgiyle takip edilen oyunlarıyla Mart ayı için hazırlar ve tiyatro severlerle buluşmayı bekliyorlar; onları fazla bekletmemekte fayda var.

ikinci kat