Hepimizin karantina altında olduğu, hem kendi sağlığımız hem de sevdiklerimizin ve aynı şehri paylaştığımız insanların sağlığı için evlere kapandığı şu günlerde yapılacak en iyi şeylerden biri film izlemek. Kimimiz yoğun yaşamlarımızın ortasında iyice kabarmış izlenecek filmler listelerinde uzun zamandır beklettiğimiz filmlerin üzerini bir bir çizmek için, kimimiz çok favori filmlerimizi kim bilir kaçıncı kez izlemek için ekran başındayız. The Irish Spirit‘in yaratıcı yanının en iyi yansıdığı alanlardan biri sinema… Bunu fırsat bilerek ben de sizi oturduğunuz yerden İrlanda’nın tarihi ve doğal güzellikleriyle buluşturacak, sizi Dublin sokaklarında dolaştıracak filmler önermek istedim. Bu yazıda İrlanda’da çekilen filmler arasından birkaçını bulacaksınız.

irlanda'da çekilen filmler - sing street
Sing Street (2016, John Carney)

Son yıllarda izleyip çok beğendiğim bazı İrlanda filmleri hakkında daha önce yazmıştım – bunların hepsi İrlanda’da çekilen filmler arasında da sayılabilir tabii ki: Yüreğinizi ısıtacak müzikal Sing Street ile Dublin yakınlarındaki sahil kasabası Dalkey‘de gezinmeniz, romantik göç hikayesi Brooklyn‘in İrlanda’da geçen kısımlarında Enniscorthy‘nin manzaralarına hayran olmanız, Calvary‘de kuzeybatı İrlanda’nın doğa harikalarından Benbulbin ile tanışabilir, bir diğer müzikal Once ile Grafton Street‘ten George’s Street‘e, Temple Bar‘dan Killiney Hill‘e Dublin‘in altını üstüne getirebilirsiniz.

irlanda'da çekilen filmler - star wars
Skellig Michael | Fotoğraf: @michael75

Fakat İrlanda’da çekilen filmler, İrlanda filmleriyle sınırlı değil; bazıları sizin için yeni keşifler olacak, bazılarınıysa kesin izlemiş olduğunuz bu filmler de İrlanda’nın kırlarını, sahillerini, şatolarını ve sokaklarını oturduğunuz yerden gezmenizi sağlayacak:

İrlanda’da Çekilen Filmler

Miss Julie | 2014, Liv Ullmann

August Strindberg’in ünlü tiyatro oyununun bu sinema uyarlamasının yönetmen koltuğunda Norveçli ünlü oyuncu Liv Ullmann oturuyor. Film, 1890 yılının yaz dönümü gecesinde aristokrat bir genç kadın ve yaşadığı şatonun kahyası arasında geçen, cinsel gerilimi yüksek bir drama. Başrollerde Jessica Chastain ve Colin Farrell yer alıyor, onlara Samantha Morton eşlik ediyor.

Miss Julie‘nin çekildiği yer, İrlanda’nın Fermanagh bölgesindeki Coole Şatosu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Philomena | 2013, Stephen Frears

Gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlanmış bu komedi, bir annenin oğlunu arayışını konu alıyor. Yıllar önce bir manastırda yaşarken hamile kalan ve çocuğu zorla elinden alınan ve bir aileye evlatlık verilen Philomena, onun peşine düşmeye karar veriyor. Arayışında ona bir gazeteci eşlik ediyor. Filmin başrollerinde Judi Dench ve Steve Coogan var.

Philomena‘nın şehir dışında geçen bölümleri İrlanda’nın Down bölgesindeki Rostrevor ve Killyleagh‘de çekilmiş.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Becoming Jane | 2007, Julian Jarrold

Dönem filmlerini sevenlerdenseniz, muhtemelen bugüne kadar birçok Jane Austen romanının uyarlamasını hayranlıkla izlemişsinizdir. Becoming Jane de bir dönem filmi, fakat bu kez konusu Jane Austen‘ın ta kendisi. Yazarın henüz romanlarıyla ünlenmeden öncesine odaklanan filmde, genç bir İrlandalı ile olan ilişkisini izliyoruz. Filmin başrollerinde Anne Hathaway ve James McAvoy yer alıyor.

Becoming Jane‘in Londra’da geçen kısımları aslında George ve Viktorya dönemlerini yansıtan mimarisinden dolayı Dublin‘de çekilmiş, filmin kırsaldaki çekimlerinde ise Offaly bölgesindeki Charleville Şatosu ve Wicklow bölgesindeki Killruddery Evi kullanılmış.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Ryan’s Daughter | 1970, David Lean

İki Oscar ödüllü bu klasik film, İrlandalı cumhuriyetçilerin Büyük Britanya yönetimine karşı başlattığı Paskalya Ayaklanması öncesinde, 1910’larda geçiyor. Küçük bir köyde yaşayan, İrlandalı evli bir kadın ve Britanyalı bir asker arasındaki yasak ilişkinin hikayesi hem dönemin politik atmosferini yansıtıyor hem de etkileyici bir aşk hikayesi anlatıyor.

Filmin göz kamaştırıcı açılış sahnesinde Kerry bölgesindeki Dingle Yarımadası‘nın, ayrıca filmin en özel anlarında Clare bölgesindeki Slea Burnu ve Dunmore Burnu‘nun manzaralarını izlemek mümkün.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

The Quiet Man | 1952, John Ford

Ünlü yönetmen John Ford‘a dördüncü Oscar ödülünü kazandıran The Quiet Man, emekliye ayrılmış bir Amerikalı boksörün, İrlanda’ya, doğduğu köye dönüşünü ve burada aşkı buluşunu konu alıyor.

The Quiet Man, İrlanda’nın Mayo bölgesindeki Cong köyünde ve Galway bölgesindeki çeşitli lokasyonlarda çekilmiş ve buralarda özellikle Ashford Şatosu, Thoor Ballylee Kalesi ve Owenriff Nehri üzerindeki, asıl adı Leam Köprüsü olsa da filmin ardından Quiet Man Köprüsü adını alan köprü kullanılmış.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

İrlanda’da Çekilen Filmler: En Popülerleri

Muhtemelen buraya kadar olan filmlerin en azından birkaçı, hemen listenize eklediğiniz yeni keşifler oldu; İrlanda’da çekilmiş filmler arasında bundan sonra sıralayacaklarımın ise hepsini izlediğinize eminim!

Star Wars: The Force Awakens | 2015, J.J. Abrams

Star Wars serisinin üçüncü üçlemesinin ilk halkası olan Star Wars: The Force Awakens, bizi ilk üçlemenin yıllar sonrasına ışınlıyor, Luke Skywalker, Princess Leia ve Han Solo’yla yeniden buluşturuyor ve Rey, Finn ve Kylo Ren gibi yeni kahramanlarla tanıştırıyor.

The Force Awakens‘ın çekildiği en dikkat çekici yerlerden biri, 1996 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde bulunan, Kerry bölgesindeki Portmagee yakınlarındaki, tarihi 6. yüzyıla uzanan bir Hristiyan yerleşim yeri / manastırı olan Skellig Michael ya da eski dildeki adıyla Sceilg Mhichíl.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Harry Potter and the Half-Blood Prince | 2009, David Yates

Harry Potter serisinin altıncı filmi, Harry Potter’ın Hogwarts’taki altıncı yılında bulduğu ve üzerinde Melez Prens’e ait olduğu yazan gizemli bir kitap etrafında şekilleniyor ve bize Lord Voldemort’un geçmişi hakkında yeni bilgiler veriyor. Half-Blood Prince, serinin pek sevilmeyenlerinden olsa da, önceki filmler ve iki filme bölünmüş muhteşem final arasında önemli bir geçiş görevi görüyor. Sonuçta Harry Potter maratonunda hiçbir filmi atlamayacaksınız, değil mi?

Harry Potter ve Dumbledore’un birlikte çıktıkları hortkuluk avı sırasında uğradıkları yerlerden biri, büyüleyici manzarasıyla Clare bölgesi sahillerindeki ihtişamlı kayalıklar. Bu kayalıklar, Cliffs of Moher olarak biliniyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

P.S. I Love You | 2007, Richard Gravenese

2000’lerin en sevilen romantik filmlerinden olan P.S. I Love You, sevdiğimiz birini kaybettikten sonra yeniden başlamak için cesaret veriyor. Genç yaşta, çok sevdiği eşini kaybeden Holly, bir süre sonra İrlandalı eşi Gerry’nin geride ona belli zamanlarda ulaşması için mesajlar bıraktığını fark ediyor ve onun öğütlerinin peşinden yeni bir hayata başlıyor. Filmde başrolleri Hilary Swank ve Gerard Butler paylaşıyor.

P.S. I Love You‘da yazılmış tek aşk mektubu, filmin karakterleri arasındaki değil, filmin manzaraları adeta İrlanda’ya yazılmış bir aşk mektubu gibi. İrlanda’nın doğu kıyısındaki birçok yeri görebileceğiniz ve ülkenin doğasına hayran kalacağınız filmde özellikle Wicklow Dağları‘nı görüyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Saving Private Ryan | 1998, Steven Spielberg

Tüm zamanların en iyi savaş filmlerinden olduğu herkesçe kabul edilen Saving Private Ryan, Normandiya Çıkarması sırasında düşman hattının gerisinde kalan bir askeri kurtarmak için kendini tehlikeye atan bir grup askerin yaşadıklarını konu alıyor. Steven Spielberg’ün başyapıtlarından olan filmde Tom Hanks‘ten Matt Damon‘a, Paul Giamatti‘den Edward Burns‘e birçok ünlü isim rol alıyor.

Saving Private Ryan‘ın efsaneleşmiş açılış sahnesinde kullanılan görüntüler, Wexford bölgesindeki Curracloe Sahili‘nden.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10, Top250: #27

Braveheart | 1995, Mel Gibson

I. Edward’a karşı ayaklanan İskoç William Wallace’ın epik hikayesini anlatan Braveheart, kuşkusuz çağımızın en iyilerinden. Uğradığı tecavüzün ardından haksızca idam edilen bir kadının intikamı için başlayan bir isyanın İskoç halkının bağımsızlık mücadelesine dönüştüğü En İyi Film Oscar ödüllü filmin başrolünde ve yönetmen koltuğunda Mel Gibson var.

Braveheart‘ta izlediğiniz York şehri görüntüleri, aslında İrlanda’nın Meath bölgesindeki Trim Kalesi‘nde çekilmiş. Ortaçağdan günümüze kalan bu kalenin kuleleri, kale içi ve siperleri, böylesi epik bir dönem filmi için ideal.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10, Top250: #78