The Irish Spirit’in armağanı yaratıcılık, İrlanda kültürü ve tarihinin zenginliğiyle birleşince, bu ülkenin sineması için de kullanacak birçok malzeme oluyor tabii. Çok sevdiğim bazı İrlanda filmlerinden daha önce bahsetmiştim, işte bazıları o filmleri çekmiş olan İrlandalı yönetmenler, 80’ler sinemasından günümüze beni en çok etkileyen işlere imza atmış isimler! Şimdi sıra geldi, onları size kısaca tanıtmaya ve filmografilerindeki favorilerimi sıralamaya. Keyifli okumalar!

İrlandalı Yönetmenler

Lenny Abrahamson

Lenny Abrahamson | Fotoğraf: irishfilmfestivallondon.com
Lenny Abrahamson | Fotoğraf: irishfilmfestivallondon.com

Lenny Abrahamson‘un adını birkaç yıl öncesine kadar duymamış olabilirsiniz ama bağımsız sinema ruhunu The Irish Spirit’le birleştiren farklı türlerdeki tatlı mı tatlı filmlerin arkasında imzası var aslında kendisinin. Sinemaya Adam & Paul, What Richard Did ve Frank gibi düşük bütçeli filmleriyle adım atan ve çoğunlukla festivallerde izleyiciyle buluşan bu Dublinli yönetmen, dünyaya adını 2015’teki filmi Room ile duyurdu. Room, 7 yıl boyunca ufacık bir odada kapalı tutulan bir kadın ve küçük oğlunun bu korkunç durumdan kurtulmak için verdiği mücadeleyle ve Brie Larson‘un Oscar ödüllü performansıyla hatırlanıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #152

John Carney

John Carney | Fotoğraf: theverge.com
John Carney | Fotoğraf: theverge.com

İrlandalı yönetmenler arasında, son yıllarda The Irish Spirit‘in müzikal yanını en iyi yansıtan yönetmenin John Carney olduğunu söylemeliyiz. November Afternoon ve On the Edge gibi filmlerinin ardından 2007’deki bağımsız müzikal film Once ile büyük bir çıkış yakalayan yönetmen, Begin Again ve Sing Street ile aynı çizgide ilerlemeye devam ediyor. Oscar ödüllü şarkı Falling Slowly ile hatırlayabileceğiniz Dublinli aşk hikâyesi Once‘a İrlanda filmleri seçkimizde de yer vermiştim. Carney’nin önümüzdeki yıllarda Dublin sokaklarını notalarla arşınlamaya devam edeceğine ve bize farklı duyguları İrlanda-tarzıyla, şarkılar aracılığıyla aktaracağına inancım tam!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Neil Jordan

Neil Jordan | Fotoğraf: philly.com
Neil Jordan | Fotoğraf: philly.com

Usta yönetmen Neil Jordan, İrlandalı yönetmenler deyince akla gelen ilk isimlerden biri. 1990’lı yıllarda The Crying Game, Interview with the Vampire, Michael Collins ve The End of the Affair gibi filmlerle birçok ödül kazanan yönetmen, The Irish Spirit’in hem yaratıcı, hem duygusal hem de aktivist ruhunu yansıtan filmleriyle adını ezberletti. Neil Jordan’ın en yeni filmi Greta, bugünlerde 38. İstanbul Film Festivali’nin Galalar bölümünde gösteriliyor, önümüzdeki günlerde de vizyona girecek. Isabelle Huppert ve Chloë Grace-Moretz‘in başrollerinde oynadığı bu film, kayıp bir çantayla başlayan nesillerarası bir dostluğun gerilimli bir saplantıya dönüşümü üzerine. Jordan bu yeni filminde neler yapmış, hep birlikte göreceğiz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

Jim Sheridan

Jim Sheridan | Fotoğraf: biography.com
Jim Sheridan | Fotoğraf: hollywoodreporter.com

Jim Sheridan filmlerinin en sevdiğim yanı, sokaklarda gördüğümüz İrlanda insanının duygularını en iyi şekilde ele alıyor olması. Onu, özellikle 80’ler ve 90’larda Daniel Day-Lewis ile yaptığı üç işbirliğiyle, My Left Foot: The Story of Christy Brown, In the Name of the Father ve The Boxer filmleriyle hatırlayabilirsiniz. Bu filmlerinde İrlanda’dan dokunaklı insan manzaraları çizen yönetmen, 2002’deki In America‘da ise Amerika’ya göçen bir İrlandalı aileye odaklanmıştı. Bu filmin yönetmen için en önemli özelliği, senaryosunu kızları Naomi ve Kirsten Sheridan ile ortaklaşa yazmış olması.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Nora Twomey

Nora Twomey | Fotoğraf: 680news.com
Nora Twomey | Fotoğraf: 680news.com

Tüm dünyada olduğu gibi bugüne kadar ne yazık ki İrlanda sinemasında da kadın yönetmenlere yeterince fırsat tanınmamış, kadın yönetmenler ve filmleri yeterince görünürlük sağlayamamış. Sevindirici bir habersde, bu durum son yıllarda değişmeye başlamış olması. İrlanda tarihi ve mitolojisi için çok önemli bir elyazması olan ve orijinalini Dublin’de gezilecek yerler arasındaki favorilerimden Trinity College kütüphanesinde görebileceğiniz The Book of Kells‘in hikayesi 2009’da bir filme konu olmuştu: The Secret of Kells başlıklı animasyon filmi olumlu eleştirilerle karşılanan Nora Twomey, son yılların öne çıkan İrlandalı kadın yönetmenlerinden biri.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri

Kapak Fotoğrafı: foxsearchlight.com