Hollada’da sürgünde olan Alman Kralı Kaiser Wilhelm II ve onu korumakla görevli bir Alman subayını merkeze alan sürükleyici bir film… Arka planda ise aniden yeşeriveren imkansız bir aşk hikayesi…

istisna the exception (2)

En son Remember filmindeki müthiş performansıyla izlediğimiz Christopher Plummer‘ın son Alman Kralı Kaiser Wilhelm II’i canlandırdığı Exception / İstisna özellikle dönem ve savaş filmi sevenleri oldukça memnun edecek.

Alan Judd’ın The Kaiser’s Last Kiss adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan film, sürgündeki Kaiser’in ve onun korumalığını yapan Alman subayı Stefan Brandt’ın çevresinde gelişiyor.

Kaiser, Hollanda’da eşi Prenses Hermine ile zorunlu konaklamasına devam etmekte ve her ikisi de bir gün tahta döneceklerine dair umutlarını sürdürmektedirler.

istisna the exception

Kendisine yapılabilecek olası bir saldırı ihtimali üzerine genç SS subayı Brandt onu korumak üzere Hollanda’ya gönderilir. Brandt burada onları gelebilecek her tür tehlikeye karşı korurken, konaktaki hizmetçilerden Mieke ile yakınlaşmaya başlar.

Tam bu sırada bulundukları bölgeden İngiltere’ye gönderilen bazı şifreli mesajların gönderildiği bilgisi gelir. Artık Brandt’in görevi sadece Kaiser’in güvenliğini sağlamak değil, çok büyük bir tehdit oluşturan bu İngiliz casusunu bulmaktır.

istisna the exception (3)

Başından sonuna vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir film Exception. Hikâyesi birebir aynı olmasa da gerçek hayattan izler taşıyor. Kaiser’in son günlerini geçirdiği konak ve Hitler’e, yayılmacı politikasına karşı olan duruşu bu gerçekliklerden bazıları…

Usta oyuncu Plummer‘ın yanı sıra Prenses Hermine’i oynayan 2 Oscar adaylığı bulunan Janet McTeer de başarılı bir oyunculuk sergiliyorlar. Onlara yine bize keyifli bir seyirlik sunan Jai Courtney, Lily James ve Ben Daniels eşlik ediyor.

Yönetmenliğini başarılı tiyatro yönetmeni David Leveaux‘un yaptığı Exception, romantizmle harmanlanmış hikâyesiyle savaş filmi-sevenleri hayal kırıklığına uğratmayacak.

Herkese iyi seyirler!