Biz en büyük ilhamımızı çocukların ilklerini denerken kendilerine gösterdikleri sabırlı şefkatten ve yeni bir alanı keşfederken bitmek bilmez meraklarından alırız. Çocukların hayal güçleri ve düşünceleri ile açtıkları pencereden kendi içimizdeki çocukla da yakınlaşırken; şehir ve sanat keşiflerimize onların da eşlik etmesini istedik. O zaman ekranları kapatıp çocukların kendi ilgilerini keşfetmeye başlarken yeni arkadaşlar da edinebilecekleri; şehirde sanata ve doğaya farklı bir açıdan yaklaşabilecekleri bir rota çizelim. Bu yazıyı düzenli aralıklarla güncelleyeceğimizi de buraya not düşelim.

Arter, Beyoğlu

Bir Vehbi Koç Vakfı Kuruluşu olan Arter, İstanbul’un en büyük sanat merkezlerinden biri. Perşembe günleri ücretsiz girişi ve kütüphanenin pazartesi dışında her gün açık olması ile bütün katılımcılara erişebilir bir alan sunmayı amaçlayan Arter; farklı disiplinlerden sanatçıları özgür ve çok sesli bir yönden bünyesinde barındırıyor. İçinde yaşadığımız zamana farklı bir açıdan yaklaşmayı önceliğine koyan Arter’de yetişkinlere ve çocuklara yönelik öğrenme programları bulunuyor. Çocuklar için hazırladığı öğrenme programları; gündelik hayatta karşılaştıklarına karşı meraklarını ve yaratıcılıklarını besleyerek çok yönlü bakabilme beceresini yükseltmeyi amaçlıyor. Çocuk atölyeleri, genelde hafta sonları gerçekleşiyor. Ayrıca Arter’de çocukların müzeyi keşfederken ilham alabilecekleri bir Müze Keşif Kiti de bulunuyor.

Önümüzdeki günlerde gerçekleşen etkinlikler:

14 Ocak 2023, Sünger ile Taşın Hikâyesi: Ahmet Doğu İpek’in Arter’de yer alan Başımızda Siyahtan Bir Hâle sergisinden alınan ilham ile düzenlenen atölyede 6-9 yaş arasındaki çocuklar sanatçının eserlerinde kullandığı süngerleri ve resmettiği taşları yakından inceliyor. Daha sonrasında ise boyalı süngerler ile kendi taşlarını resmediyorlar.

21 Ocak 2023, Şah Mat!: Çocukları etrafındaki nesnelere farklı şekillerde bakmaya yönlendiren Arter çocuk atölyeleri, bu sefer odağına satrancı alıyor. Bir satranç taşının veya tahtasının sanat olarak algılanıp algılanamayacağının tartışıldığı Şah Mat! atölyesinde, çocuklar kendi diledikleri bir taşı hayal güçlerine göre yeniden tasarlıyorlar.

26 ve 27 Ocak 2023, Gez, Bak, Çiz: Çocuklar, atölye kapsamında kendi yaş gruplarıyla Arter’in güncel sergilerini rehber eşliğinde keşfediyorlar. Keşfin ardından eserlerin kendilerinde uyandırdıkları hisler ve düşünceler üzerine sohbet eden çocuklar, kendi çizimlerini üretiyorlar.

31 Ocak 2023, Keşif Saati: “Beraberlik” kavramının öne çıktığı bu atölyede; çocuklar farkı üretim tekniklerini ve malzemelerini keşfederek hayallerini yansıtan eserleri üretiyorlar.

Çocuk Atölyeleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Pera Müzesi, Beyoğlu

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın şehrin ruhunun en yüksek noktalarından biri olan Asmalı Mescit’te bir müze ve kültür alanı oluşturabilmek amacı ile başlattıkları Pera Müzesi; vakıf ruhuna uygun bir şekilde cuma akşamları herkes ve çarşamba bütün gün de öğrenciler tarafından ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebiliyor. Güncel sergilerden aldıkları ilham ile çocukların becerilerini geliştirebilme amacına yönelik yaş gruplarına böldükleri bir Pera Çocuk alanları bulunuyor. Pera Çocuk kapsamında okul ara tatil dönemlerinde ve hafta sonlarında gerçekleştirilen atölyelerde; farklı malzeme ve teknikler ile öğrenme deneyimleri sunuluyor. Müze, okul gruplarına ve öğretmenlere özel farklı etkinlikler de düzenleniyor.

Önümüzdeki günlerde gerçekleşen etkinlikler:

14, 21 Ocak ve 4, 11 Şubat 2023, Rego’nun Çiçekleri: Portekiz’in önde gelen feminist sanatçılarından Paula Rego’nun Pera Müzesi’ndeki sergisinden alınan ilhamla düzenlenen atölyede, çocuklar hayal güçlerinin sınırlarını renkler ile genişletiyorlar. Çocuklar, Rego’nun renk paletini kullanarak keçeli kalem gibi geleneksel malzemelerden kahve filtresi gibi alternatif malzemelere kadar farklı ürünler ile kendi çiçeklerini tasarlıyorlar.

14 Ocak ve 4, 11, 18 Şubat 2023, Maskeli Balo: Portekizli sanatçı Paula Rego’dan ilham alarak düzenlenen atölye, çocukları kendilerine özel gizemi yüksek bir dünyaya davet ediyor. Atölye kapsamında sanatçının heykellerinde ve maskelerinde kullandığı malzemeler ile çocuklar kendi hayvan figürlü maskelerini yaratıyorlar.

Çocuk Atölyeleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın.

İKSV Alt Kat, Beyoğlu

Sene boyunca şehirde mevsimleri festivallerinden takip ettiğimiz İKSV’nin “Her yaştan sanatsever için burada.” mottosu ile yola çıktığı bir öğrenme ve etkileşim alanı bulunuyor. Alt Kat, çocuklar ve gençler için müzikten tasarıma kadar farklı disiplinlerde yeni öğrenimler kazanmalarını amaçlayan ücretsiz bir program sunarken; çocuklar ve sivil toplum kurumlarını, sanatçıları, eğitimcileri bir araya getiriyor. Alt Kat’ta 3-15 yaş grubuna yönelik 3000 kitaptan oluşan bir kütüphane bulunuyor ve vakıf ebeveynlerin kültür- sanat içeriklerine ulaşımını arttırmaya ve öğretmenlere yönelik farklı projelere ev sahipliği yapıyor.

Çocuk, ebeveyn ve öğretmenlere yönelik atölyeler hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan

İstanbul’da Boğaziçi’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Emirgan’da yer alan Sakıp Sabancı Müzesi; deniz kenarında büyük bahçeli tarihî bir yazlık köşkte yer alıyor. Modern sanat koleksiyonundan konser ve yoga alanlarına kadar bir yaşam merkezi hâline gelen müzede yetişkinlere ve çocuklara yönelik kendine iyi gelme ve yaratıcılık üzerine farklı atölyeler bulunuyor. Atölyeler kapsamında çocuklar ile sanat üzerine konuşmalar gerçekleştirerek kendilerini ifade edebilmelerini ve dünyayı anlama şekillerine çok yönlü bakma becerisinin geliştirilmesi amaçlanırken yağmurlu olmayan günlerde bahçe üzerinden doğa ile buluşmalar da gerçekleşiyor.

Çocuk Atölyeleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Borusan Contemporary, Rumeli Hisarı

Şehrin çağdaş sanat nabzını tutan Borusan Contemporary, bulunduğu mahallenin tarihi olarak en önemli yapıtlarından Perili Köşk’te bulunuyor. Müzede Perili Köşk’ün ismi, mimarisi ve tarihinden alınan ilham ile 5-12 yaş arası çocukları çağdaş sanat alanında sorgulamaya teşvik eden atölyeler düzenleniyor. Özellikle çocuklara sürdürülebilir bir keşif alanı yaratırken mimari, arkeoloji ve çocuk yogası gibi farklı deneyim kapıları da açıldığının altını çizmeliyiz. Eğitimler çoğunlukla hafta sonları gerçekleşirken kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki farklı atölye türü bulunuyor.

Önümüzdeki günlerde gerçekleşen etkinlikler:

14 Ocak 2023, Akış Çiçekleri: 6-8 yaş arası çocukların buluştuğu atölye, UVA: Kaosun Eşliği sergisinin sıcaklığa göre hareket eden ve dönüşen Akış Çiçekleri eserinden ilham alıyor. Bir eserin nasıl hareket edebileceğini konu alan atölyede sohbetin ardından çocuklar kendi hareket eden ve dönüşen çiçeklerini tasarlıyor.

15 Ocak 2023, Göğe Doğru: Hibrit Mekânlar sergisinin gezildiği atölyede daha sonrasında 8-11 yaş arası çocuklar, mimari üzerine gerçekleştirdikleri sohbetin ardından tek bir formu sınırsız renk ile kendi hayal güçlerine göre üretiyorlar.

21 Ocak 2023, Günümüz Sanatına Çocuksu Bir Bakış: İmge ve fikir arasında ilişki kurulan atölyede 9-12 yaş arası çocuklar ile sanat; semboller üzerinden tekrar ele alınıyor. Çocuksu bir şekilde sanatın en temel kavramlarına bakan atölye, çocuklara kendi resimlerinde imgeleri nasıl soyutlayabilecekleri üzerine yol gösteriyor.

22 Ocak 2023, Işık Bükücüyüz: İmge ve fikir arasında ilişki kurulan atölyede 6-8 yaş arası çocuklar ile sanat; semboller üzerinden tekrar ele alınıyor. Çocuksu bir şekilde sanatın en temel kavramlarına bakılan atölye, çocuklara kendi resimlerinde imgeleri nasıl soyutlayabilecekleri üzerine yol gösteriyor.

28 Ocak 2023, Renkler ile Çizgilerin Dansı: 6-8 yaş arası çocukların bir araya geldiği atölyede, izleyicileri atmosferik bir mekâna çeken ressam Markus Weggenmann’ın çalışmaları inceleniyor. Ardından, çocuklar yün iplerden boyalara kadar geleneksel ve alternatif malzemeler ile kendi soyut resimlerini üretiyorlar.

29 Ocak 2023, Renkler Daha Parlak: 8-11 yaş arası çocuklar ile Hibrit Mekân sergisine dahil neon çalışmaları inceleniyor. Daha sonrasında çocuklar tek bir malzemeyi diledikleri şekilde kesip yapıştırarak kendi neon asamblaj çalışmalarını üretiyorlar. 

Çocuk Atölyeleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Rahmi Mustafa Koç Müzesi, Haliç

Bir Rahmi Mustafa Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı kapsamında kurulmuş olan müze, ülkemizde ve dünyada geçmiş ve bugün üzerinden endüstriyel üretimleri bünyesinde bulunduruyor. Konu hakkında gelişim ve öğrenme sürecini çok yönlü tutarken yaratıcılık sürecini de beslemeyi amaçlayan müzenin; çocuklara ve okullara yönelik yüz yüze ve çevrimiçi eğitim alanları bulunuyor. Etkinlikler daha çok hafta sonları gerçekleşiyor.

Önümüzdeki günlerde gerçekleşen etkinlikler:

14 Ocak 2023, Müzede Bilgi Avı: 8-12 yaş arası çocuklar müzenin hazırladığı oyuna göre sergileri ebeveynleri ile keşfediyorlar.

21 Ocak 2023, Işıklı Tasarımım: Atölye kapsamında 5-7 yaş arası çocuklar kartondan tasarladıkları evleri aydınlatabilmek adına ışık saçan elektrikli tasarımlar üretiyor.

28 Ocak 2023, Peki Sen Ne Şekerisin?: Biyolojinin ele alındığı bu atölyede, 8-12 yaş grubu deneyler yaparak tükettikleri besinlerin içinde bulunan şeker türlerini yararlılık ve zararlılık üzerinden keşfediyorlar.

Çocuk Atölyeleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Beykoz Kundura, Beykoz

Eski bir kundura fabrikasını şehrin sanat merkezlerinden birine çeviren Beykoz Kundura, Hafıza programı ile geçmişten gelen kültürel miraslarımızı devam ettirmeyi amaçlıyor. Hafıza kapsamında düzenlenen etkinliklere her ayın ikinci pazar günü de çocuklar ile gerçekleştirilen atölyeler eşlik ediyor. Çoğunlukla sanat eğitmenleri veya sanatçıların moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinliklerde çocuklar ile önce sergi geziliyor ve hemen ardından da kültürel mirasın korunmasının önemi üzerinden sohbetler gerçekleştiriliyor. Atölye kapsamında ise çocuklar ile farklı alanlarda yaratıcı üretimler gerçekleşiyor.

Çocuk Atölyeleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın.

İstanbul Oyucak Müzesi, Göztepe

İstanbul Oyuncak Müzesi; 1700’lü yıllardan günümüze uzanan koleksiyonu ile bizi çocukluğumuza döndürürken çocuklarımızın da gezmeyi en sevdiği yerlerden biri. Sunay Akın ve Belgin Akın’ın tarihin daha keyifli bir şekilde peşine düşebilmemiz adına kapılarını açtıkları müzede; sadece çocuklara yönelik atölyeler değil ayrıca birçok oyun ve kitap okumaları da bulunuyor. Yazı dahilinde bizim radarımıza aldığımız etkinliklerin en öne çıkan özelliklerinin çocukların yaratıcılığını oyuncak boyamaları ve tasarımlar ile desteklerken kendilerini farklı şekillerde ifade edebilecekleri alanlar yaratmak olduğunu söyleyebiliriz. Etkinlikler daha çok hafta sonları gerçekleşirken kitap okumalarına katılmayı tercih ederseniz siteleri üzerinden hafta içi düzenledikleri okumalara ulaşabilirsiniz.

Önümüzdeki günlerde gerçekleşen etkinlikler:

14, 21 ve 28 Ocak 2023, Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyesi: Kar Üstünde Eğlence: Kışın ruhunu oyuncaklarına taşımak isteyenler çocuklar; ilk müzenin kış üzerine olan oyuncak koleksiyonunu ziyaret ediyor daha sonrasında ise kendi hayal güçlerine göre kızak tasarlıyorlar.

14, 15, 21, 22, 28 ve 29 Ocak 2023, Tahta Oyuncak Atölyeleri: Çizgi filmlerde ve küçüklüğümüzde bize eşlik eden tahta oyuncakları, çocuklar bu sefer kendileri boyayarak yaratıyorlar. İki boyutlu hayvan figürlerinden farklı şekillere kadar kendi oyuncaklarını tasarlayan çocukların el becerilerini geliştirmek amaçlanıyor.

22 Ocak 2023, Puantilizm Nedir?: Müze turu ile oyuncakların dünyasına giriş yapan çocuklar, hemen ardından doğru renk kullanımının çok önemli olduğu puantilizm akımını öğreniyorlar. Akımın yaşayan en önemli temsilcilerinden Yayoi Kusama’nın eserlerinin incelendiği atölyede çocuklar kendi hayal dünyalarının bahçelerini benekler ile yaratıyor.

29 Ocak 2023, Kübizim Nedir?: Müze turunun ardından çocuklar geometrik desenlerin baskın olduğu Kübizim sanat akımı ile tanışıyorlar. Akımın en değerli temsilcilerinden Pablo Picasso’nun incelendiği atölyede çocuklar sanatçının “Gitar” tablosundan esinlenerek kendi kompozisyonlarını üretiyorlar.

Kapak Fotoğrafı Kaynak: Unsplash.com | Dragos Gontariu

Çocuk Atölyeleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın.

İlginizi çekebilir: İstanbul Sergi Takvimi