Ankarunning, Beat Run Crew, Karşıyaka One Team, No Reason Co, Runarchy, Rundamental… Evet, hepsi Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan, birbirinden yaratıcı, vizyon sahibi, koşuyu ve aktif yaşamayı hayatlarının merkezine yerleştirmiş koşu grupları. Hepsi enerji dolu, çok motive ve cıvıl cıvıl! Her birinin kendine özgü ekibinden isimlerle gerçekleştirdiğimiz sohbetlerimiz bir koşu grubunun ve Red Bull Challengers’ın bir parçası olmaktan söz ederek başladı, son aylarda hayatımıza bir hayli dahil olmuş olan #evdeantrenman düzenine kadar geldi. Hazırsanız başlıyoruz!

Ankarunning
Ankarunning

Ankarunning

Koşu grubunuzun ruhunu ve koşuya bağlılığını tek bir kelime ile anlatmak istesen bu ne olurdu? 

Ankarunning; 17-50 yaş aralığında, öğrenci, çalışan, ev hanımı, emekliliği yaklaşan, emekliliği henüz aklına dahi getirmemiş olan, amatör sporcu, profesyonel sporcu yani kısacası mesleki anlamda da oldukça heterojen bir grubun oluşturduğu, birbirine sıkı sıkıya bağlı, kendine sürekli hedefler koyan, yurt içi ve yurt dışında yarışan, birbirinden güç alan bir ekip.

Evde veya dışarıda aktif olmanın, spor yapmanın sizin için önemini açıklayabilir misin?

Ankarunning, 2014 yılından itibaren Ankara’da insanlara aktif olmayı öğretmeye çalışan bir ekip. Çok uzun mesafeler koşmak için, saatlerce antrenman yapmak için gücünüz veya motivasyonunuz olmayabilir. Ama sporun herhangi bir branşı ile uğraşarak mutlaka vücudunuzu harekete geçirmelisiniz. Bu anlamda ne kadar aktif olursanız, iş hayatınızda, sosyal hayatınızda da daha disiplinli, ilkeli ve mutlu olmaya başlarsınız. Yani aktif olmak, spor yapmak aslında hayatınızın diğer alanlarında da sizi olumlu yönde etkiliyor. 

Red Bull Challengers koşu gruplarından biri olarak, ekibinizin bu dönemde #evdeantrenman için neler yaptığından kısaca bahsedebilir misin? 

Koşu grubu olarak, haftada iki gün ve üstü olmak üzere, antrenmanlarımızı yasak gelmeden durdurma kararı almıştık. Ekip olarak birbirimizle antrenman yapmayı çok özlüyoruz. Fakat bu durumu bir nebze olsun hafifletebilmek adına Zoom gibi görüntülü iletişim kurabileceğimiz platformlar üzerinden haftanın belirli günleri, kuvvet / esneklik / dayanıklılık / denge gibi Red Bull Project: Pro antrenman programlarından da esinlenerek kendi antrenman programlarımıza kattığımız ve bir arada olduğumuz #evdeantrenman serilerimizi yapıyoruz.

Ekibinizle evde kaldığımız dönemde neler yaptınız? İletişiminizi ve motivasyonunuzu ekip olarak nasıl sağladınız, biraz bahsedebilir misin? 

Her hafta mutlaka Zoom üzerinden görüşme sağladık. Yukarıda bahsettiğimiz gibi karma bir antrenman planlaması yaptık. O hafta genel olarak ekip hangi antrenman modeline ihtiyaç duyduysa ona göre takvimimize ekledik. Birlikte antrenman yapmak bu süreçte en büyük motivasyon kaynağı oluyor. Antrenman yaparken yine birbirimizin yorulduğunu, terlediğini görüyor ve bu durumdan motivasyon sağlayarak kendimize meydan okuyoruz.

Ankarunning
Ankarunning

Red Bull Project: Pro antrenmanlarını kendi antrenman programlarınıza nasıl adapte ettiniz, kısaca bahsedebilir misin? 

Red Bull Project: Pro içerisinde bulunan 3 antrenman modeli de koşucular için olmazsa olmaz antrenmanlardan aslında. Kuvvetli ve dayanıklı olmalısınız ki daha uzun koşabilesiniz, dengeli olmalısınız ki arazi yarışlarındaki patikalarda kontrolü elinizde tutabilesiniz, esnek olmalısınız ki sakatlık riskinizi en aza düşürebilesiniz. Bu yüzden evde kaldığımız bu süreçte biz tüm Red Bull Project: Pro antrenmanlarını ihtiyaç önceliklerimiz doğrultusunda belirleyip antrenman takvimimize ekledik.

Evde antrenmanla ilgili sporculara nasıl tavsiyeler verirsiniz? 

Öncelikle sporcu kesinlikle bu süreçten önceki uyku rutinini bozmamalı, yani kaçta kalkıyor ve yatıyorsa aynı saatlere özen göstermeli. Antrenman yapmak da, iş hayatı da disiplin gerektirir. Bu yüzden öncelikle bu rutin kesinlikle bozulmamalı. Sporcu, bu süreçte dışarıda veya spor salonunda yaptığı antrenman şiddetini bulamayacağını kabullenmeli. Bu işin psikolojik kısmı aslında. Sporcu evde kaldığı süreçte öncelikle normal spor yaşantısında göremediği veya fark edemediği eksikliklerini daha kolay gözlemleyebilir ve bu eksikliklerin üstüne bir antrenman planı çıkarabilir. Esnekliğini ve dayanıklılığını arttırabilir, dengesini güçlendirebilir, hareketliliğini sağlayabilir. Bu bahsettiğimiz modeller evde çok daha kolay geliştirilebilir dinamikler.

Tabii ki işin bir de beslenme kısmı bulunmakta. Evde kalmak ciddi anlamda vücudumuza stres yüklüyor. Sporcu bu süreçte kilo almaktan korkmamalı ama ipin ucunu da kaçırmamalı. Günde belki de bir kez cheat meal olarak adlandırdığımızı ve kendimizi ödüllendirdiğimiz bir şeyi yemeliyiz ki evde yapacağımız antrenmanımız için motivasyonumuz oluşsun.

Dışarıda antrenman yapacağınız günler geldiğinde, ilk olarak neler yapmayı, nasıl bir araya gelmeyi planlıyorsunuz?

Bu konuda hükümetten öncelikle toplu alanlarda buluşabilirsiniz açıklamasının gelmesini bekliyoruz tabii ki. Haftada 4 gün toplu antrenman yapan bir ekip olarak öncelikle bir antrenman ile başlayarak klasik pazar günleri olan koşumuzu başlatmayı planlıyoruz. Sağlığımızı ön planda tutarak, aralarında 10-15 dakika fark bulunan farklı buluşma saatleri ve küçük gruplar halinde antrenmanlara start vermeyi planlıyoruz. Ekip olarak birlikte olmayı inanılmaz derecede özledik fakat belirli bir süre kontrollü olmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Beat Run Crew

Beat Run Crew
Beat Run Crew

Koşu grubunuzun ruhunu ve koşuya bağlılığını tek bir kelime ile anlatmak istesen bu ne olurdu?

Beat! Ritim, yenmek, geçmek ve kendini aşmak.

Evde veya dışarıda aktif olmanın, spor yapmanın sizin için önemini açıklayabilir misin?

Hem amatör, hem profesyonel koşuculardan oluşan bir ekip olarak, dışarıda olabilmek ve bu özgürlüğü diğer insanlarla paylaşabilmek bizim için çok önemli. Bireysel olarak yaptığımız antrenmanlarımızın yanı sıra, ekiple birlikte, yüksek motivasyonlu antrenmanlar da rutinimizin bir parçası. Bu süreçte dışarıda yaptığımız antrenmanlarımıza ara vermiş olsak da, evde kondisyonumuzu korumaya, eksiklerimizi gidermeye ve gelecek yarışlar için hazırlanmaya devam ediyoruz.

Red Bull Challengers koşu gruplarından biri olarak, ekibinizin bu dönemde #evdeantrenman için neler yaptığından kısaca bahsedebilir misin?

Red Bull Challengers ekipleri olarak hem grup içerisinde hem de Red Bull Project: Pro kapsamında koşucularımızı evde spor yapmaya yönlendirmeye ve bu dönemi en verimli şekilde geçirmelerine destek olmaya odaklandık. Red Bull Project: Pro kapsamında Red Bull sporcularından Hazal Nehir, Ayhancan Güven ve Ayşe Begüm Onbaşı ile oluşturulan denge, dayanıklılık ve esneklik egzersiz serileri ile evde kaldığımız süreyi oldukça aktif ve formda kalarak değerlendirdik.

Beat Run Crew
Beat Run Crew

Ekibinizle evde kaldığımız dönemde neler yaptınız? İletişiminizi ve motivasyonunuzu ekip olarak nasıl sağladınız, biraz bahsedebilir misin?

Beat, koşular dışında sosyal hayatta da sürekli iletişim halinde olan ve görüşen büyük bir aile. Dolayısıyla koşular olmasa bile her zamanki iletişimimize Whatsapp gruplarımızdan ve online toplantılarımızla devam ettik. Grupta her meslek grubundan, farklı yaşlarda arkadaşlarımız bulunuyor. Bu çeşitlilik grubun enerjisini her zaman yüksek tutuyor. Koşamadığımız bu dönemde kuvvet antrenmanlarına ve spor konusunda bilgileneceğimiz kanallara yoğunlaştık. Grup iletişiminde aktif olarak kullandığımız Whatsapp gruplarımız ile toplamda 300 kişiyi geçen bir kitleyle de birebir dialog yoluyla süreç boyunca iletişim halinde kalarak farklı konularda bilgi alışverişini sürdürerek, sosyal anlamda olabildiğince aktif bir süreç geçirmeye çalıştık.

Red Bull Sporcuları ile Red Bull Project: Pro evde antrenman serileri, Zoom üzerinden kapalı grup antrenmanları ve bireysel olarak canlı yayın antrenmanları yaptık. Beat Monday her pazartesi Online Sport Talks formatında devam etti. Ekipçe koşu, spor ve sağlık üzerine bilgilendirici ve keyifli sohbetler yaptık. Grup koşularımız başlayana kadar Beat Monday / Sport Talks serisine devam edeceğiz.

Red Bull Project: Pro antrenmanlarını kendi antrenman programlarınıza nasıl adapte ettiniz kısaca bahsedebilir misin?

Evde ve koşudan uzak olduğumuz bu günlerde Red Bull Project: Pro sporcularının profesyonel antrenman programlarına ulaşabilmek, onlarla beraber spor yapabilmek, hep birlikte #meydanoku diyebilmek gruba motivasyon ve heyecan getirdi. Ayhancan Güven’le dayanıklılık, Hazal Nehir ile denge ve Ayşe Begüm Onbaşı ile esneklik antrenmanlarını yaptık. Özellikle esneme ve denge antrenmanları, koşu öncesi ve sonrasında aktif olarak uyguladığımız ısınma / soğuma rutinlerini de içeren hareketleri kapsadığından, aksatmamaya özen gösterdiğimiz egzersizlerdi. Kuvvet ve dayanıklılık içerikli antrenmanlar ise bir çok koşucunun belki atladığı ya da gereken önemi veremediği, bu yüzden de koşu performanslarında yoğun antrenmana rağmen belki de istedikleri sonucu elde edememelerinin temel nedeni. Bu süreçte ise yapılan bu tarz destekleyici antrenmanlar kendini koşuya geri dönebildiğimiz süreçte pozitif anlamda her kişide farklı ölçülerde de olsa mutlaka kendini gösterecektir. #meydanoku süreci, mottosu #beatyourself olan ekibimiz için çok keyifliydi.

Evde antrenmanla ilgili sporculara nasıl tavsiyeler verirsiniz?

Evde antrenmanda en çok zorlanılan kısım belki de motivasyon. Ancak yaşadığımız süreç ve bu konudaki uzman antrenörlerin de katkısı gösterdi ki, evde antrenmanda bile salonlarda, stüdyolarda, açık alanlarda toplu yaptığımız antrenmanlardaki grup motivasyonunu yakalayabilmek mümkün. Dijital platformlar bu dönemde oldukça verimli hale geldi. İlave ekipman gerektirmeyen ya da evde bulunabilecek alternatif ekipmanlarla oluşturulan vücut ağırlığı odaklı antrenmanlar bir çok insanı bu yönde bilinçlendirdi. Dikkat edilmesi gereken temel hususlar belki de kapalı ve spor salonlarına göre daha dar bir alan sunan evlerimizi, odalarımız uygun şekilde havalandırmak ve yüksek performans gösterdiğimiz yüksek nabızlara ulaştığımız bu egzersizlerde dinlenme ve su ihtiyacını giderme noktalarına ekstra hassasiyet göstermemiz olacaktır.

İlginizi çekebilir: FitMagger’dan Evde Antrenman Rutini Oluşturmak

Dışarıda antrenman yapacağınız günler geldiğinde, ilk olarak neler yapmayı, nasıl bir araya gelmeyi planlıyorsunuz?

Bu süreçte en çok Beat Monday’i özledik, ilk toplu koşu rotamız kesinlikle Caddebostan Sahil olur. Koşu bireysel bir spor olsa da ekip olarak antrenman yapmak hem gelişim hem motivasyon olarak hepimizi yükseltiyor. Beat rutinimize dönmeyi dört gözle bekliyoruz.

Karşıyaka One Team

Karşıyaka One Team
Karşıyaka One Team

Koşu grubunuzun ruhunu ve koşuya bağlılığını tek bir kelime ile anlatmak istesen bu ne olurdu?

Aile!

Evde veya dışarıda aktif olmanın, spor yapmanın sizin için önemini açıklayabilir misin?

Günlük hareket ihtiyacını karşılayamayan bünyelerin birçok sağlık problemi yaşadığı artık dünya tarafından biliniyor. Spor yapmanın ötesinde, insanların günlük hareket ihtiyacını tamamlaması için bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.

Red Bull Challengers koşu gruplarından biri olarak, ekibinizin bu dönemde #evdeantrenman için neler yaptığından kısaca bahsedebilir misin?

Evde antrenman modeline pandemi sürecinde hızlıca adapte olduk. Online antrenmanlarımız ile kitlemizle haftada 2 olmak üzere Red Bull Project: Pro antrenmanlarından esinlenerek kuvvet antrenmanları yapmaya başladık. Açıkçası dışarıda olduğumuz sürede kuvvet antrenmanlarına bu kadar zaman ayıramıyorduk. Bu dönem kuvveti geri kazanım dönemi oldu bizim için.

Ekibinizle evde kaldığımız dönemde neler yaptınız? İletişiminizi ve motivasyonunuzu ekip olarak nasıl sağladınız, biraz bahsedebilir misin?

Antrenmanlar dışında alanında uzman diyetisyen, spor psikoloğu, spor fotoğrafçısı, milli sporcular, milli antrenörler ile sohbetler gerçekleştirdik. Ekibimizin başka insanların tecrübelerini de dinlemesinin, bu dönemde motivasyonunu yüksek tutmasına sebep olduğunu düşünüyoruz.

Karşıyaka One Team
Karşıyaka One Team

Red Bull Project: Pro antrenmanlarını kendi antrenman programlarınıza nasıl adapte ettiniz kısaca bahsedebilir misin?

Çok zor olmadı. Zaten hali hazırda biz haftanın bir günü mutlaka Red Bull sporcuları Ayhancan Güven’in dayanıklılık ve Ayşe Begüm Onbaşı’nın esneklik antrenmanlarını yapıyorduk. Buna bir de Hazal Nehir’in denge antrenmanını eklemek kalmıştı. Üç antrenman modelini de uyguladığımız eğitimlerimizin kitlemize oldukça yararlı olduğunu düşünüyoruz.

Evde antrenmanla ilgili sporculara nasıl tavsiyeler verirsiniz?

Öncelikle beslenmelerini düzene sokarak başlamalarını tavsiye edebiliriz. İlk kez başlayacak bir kişi antrenman yapmaya başlamadan en az iki gün öncesinde dengeli beslenmeyi kendisine adapte etmeli. Antrenman modeliyle ilgili de öncelikle dayanıklılıktan başlamasını tavsiye edebiliriz. Dayanıklılığı kazandıktan sonra daha hızlı gelişim göstereceğine inanıyoruz. Kendini çok zorlamaması da önemli. Kişinin geçmişinde eğer düzenli spor ya da profesyonel branşlar yoksa, antrenman sürelerini 30-40 dakika gibi tutması yararına olacaktır. Zamanla kendini iyi hissettikçe bunu arttırabilir.

Dışarıda antrenman yapacağınız günler geldiğinde, ilk olarak neler yapmayı, nasıl bir araya gelmeyi planlıyorsunuz?

Öncelikle büyük bir parti yapmayı planlıyoruz! 🙂 Özellikle bu dönemde insanın insana özlemi var. Yeni insanlar tanıyıp sosyalleşmeyeli baya oldu. Sosyalleşmeye başladıktan sonra dış antrenman modellerimizin hepsine kademeli olarak döneceğiz.

No Reason Co

No Reason Co
No Reason Co

Koşu grubunuzun ruhunu ve koşuya bağlılığını tek bir kelime ile anlatmak istesen bu ne olurdu? 

Gerçekten zor soru ama en yakın kelime gençlik olur heralde. 

Evde veya dışarıda aktif olmanın, spor yapmanın sizin için önemini açıklayabilir misin?

Kafa dağıtmak için, İstanbul’un kaosundan bir nebze kaçmak için bir arada spor yapıyoruz. Fit kalmak aslında işin bahanesi, 10 dakika için bile olsa hiç bir şey düşünmeden tamamen kendine ayıracağın dakikalar günlük stresin içerisinde hem aşırı rahatlatıcı hem de aynı zamanda aktif kalmayı sağlıyor.

Red Bull Challengers koşu gruplarından biri olarak, ekibinizin bu dönemde #evdeantrenman için neler yaptığından kısaca bahsedebilir misin? 

Biz süreçten öncede insanları gaza getirip kopmalarını sağlıyorduk. Aynı şekilde süreç boyunca da bir sürü farklı challenge ve harekete geçirecek çeşitli paylaşımlar yaparak insanları hem eğlendiriyoruz hem de hareket etmeyi hatırlamalarını sağlıyoruz.

Ekibinizle evde kaldığımız dönemde neler yaptınız?

Bizim 15 tane Pacer’ımız var. Koşulara liderlik eden, ekibi motive eden bir ekip. Tabii bu ekibin örnek olması önemli bir konu, yaptığımız challenge’ların yanında Pacer’ların bireysel antrenmanlarıyla süreç sonrasında bomba gibi dönmeye hazırlık yapıyoruz.

No Reason Co
No Reason Co

İletişiminizi ve motivasyonunuzu ekip olarak nasıl sağladınız, biraz bahsedebilir misin?

Instagram hikaye ve post paylaşımları ve yaptığımız challenge’lar ile tüm ekip olarak motivasyonumuzu ve heyecanımızı bir arada tuttuk.

Red Bull Project: Pro antrenmanlarını kendi antrenman programlarınıza nasıl adapte ettiniz kısaca bahsedebilir misin?

İnsan bir yerden sonra farklılaşmak istiyor ve standartta yaptığı her şeyden sıkılıyor. Bildiğimiz kalıplaşmış antrenmanlar dördüncü günden sonra hiç keyif vermemeye başlıyor. Red Bull Project: Pro denge, dayanıklılık ve esneklik antrenmanları da tam olarak bu zamanlarda hayatımıza girdi. Farklı disiplinler de profesyonel Red Bull sporcularının hazırladığı, bir sürü farklı hareket yapma fırsatı yarattığı için henüz sıkılmaya fırsatımız olmadı. 🙂

Evde antrenmanla ilgili sporculara nasıl tavsiyeler verirsiniz? 

Yapsınlar! Günlük koşuşturma falan derken kaçırdıkları antrenman yapma fırsatı şu an ayaklarına geldi. Hiçbir yere gitmeden, hiçbir şey ödemeden hareket etme fırsatı varken herkesin bir an önce harekete geçmesi ve kendine meydan okuması için en doğru zaman.

Dışarıda antrenman yapacağınız günler geldiğinde, ilk olarak neler yapmayı, nasıl bir araya gelmeyi planlıyorsunuz?

Bu soru da cidden zor, yeni dünya nasıl olur bilmiyorum ama umarız bir an önce eskiye döneriz. Koşucularımızı, koşularımızı çok özledik!

Runarchy

Runarchy
Runarchy

Koşu grubunuzun ruhunu ve koşuya bağlılığını tek bir kelime ile anlatmak istesen bu ne olurdu?

Beraberlik.

Evde veya dışarıda aktif olmanın, spor yapmanın sizin için önemini açıklayabilir misin?

Aktif olmak biz Runarchy için kendimizi ifade etme biçimimiz. Çünkü biz sokak koşucularıyız ve kendimizi en iyi hissettiğimiz alanlar sokaklar. Koşarken beraber olabilmek, birbirimize koşarken destek olabilmek, sokakta karşılaştığımız insanlarla selamlaşmak, arabaların bizlere kornalarla destek vermesi, yüzümüze çarpan rüzgar veya yağan yağmur bizlere kendimizi iyi hissetmemiz için verilen bir hediye. O yüzden bizler dışarıda aktif olduğumuz sürece BİZ olabiliyoruz. Evde olduğumuz süre zarfında ise birbirimizden ve sokaklardan ayrı kalmak bizler için üzücü ve de zor bir durum ancak evde de aktif kalabilmek için #evdeantrenman yapıp koşu performansımızı düşürmemeye çalışıyoruz.

Red Bull Challengers koşu gruplarından biri olarak, ekibinizin bu dönemde #evdeantrenman için neler yaptığından kısaca bahsedebilir misin?

Covid-19 öncesi salı akşamları koşu antrenmanımız ile birlikte, havanın güzel olduğu zamanlar cuma akşamları Maçka Parkı’nda kuvvet antrenmanımız olan pOWLer antrenmanımızı yapıyorduk. Evde kaldığımız sürede hareket kısıtlılığımız arttığı için bizleri koşuya en hazır halde geri döndürmeye yakın antrenman olan kuvvet ve dayanıklılık antrenmanları yapıyoruz. İçerisinde denge çalışmalarının bulunduğu kendi vücut ağırlığımızla yaptığımız istasyon çalışması gibi düşünebilirsiniz. Bu tip antrenmanlarla az hareket ettiğimiz bu dönemlerde nabzımızı aniden yükseltecek ani hareketlerden kaçınıyoruz. Orta şiddetli antrenmanları tercih ediyoruz. Antrenman programlarımızın planlanması antrenörümüz Elif Birinci tarafından yapılıyor.

Runarchy
Runarchy

Ekibinizle evde kaldığımız dönemde neler yaptınız? İletişiminizi ve motivasyonunuzu ekip olarak nasıl sağladınız, biraz bahsedebilir misin?

Bizi biz yapan en önemli özgürlüklerden birisi olan sokaklarda koşabilmemiz imkansızlaştığında, motivasyon ve moral düşüşü yaşadık ancak hızlı bir şekilde buna karşı dijital önlemlerimizi aldık. Instagram üzerinden yaptığımız canlı yayın aktivitelerinde Runarchy ailesinin tekrar bir araya gelmesi, bu moral ve motivasyon düşüklüğünü bir nebze olsun düzeltti. Bununla birlikte cumartesi antrenmanlarından sonra bir dijital video konuşma platformu üzerinden toplantılar düzenleyerek hem birlikte çok eğleniyoruz hem de birbirimize destek oluyoruz. Bizi bir arada tutan ve motivasyonumuzu kaybetmememizi sağlayan bir aile bağımız var ve en büyük birleştirici gücümüzde bu.

Red Bull Project: Pro antrenmanlarını kendi antrenman programlarınıza nasıl adapte ettiniz kısaca bahsedebilir misin?

Red Bull Project: Pro ile Red Bull sporcularının antrenman hareketleri içerisinden kitlemizin favori antrenman hareketleri seçimi doğrultusunda derleyip yakın zamanda cumartesi antrenmanımız konseptine ‘’Senin Antrenmanın’’ ismiyle dahil ettik. Bu projeden oldukça keyif aldık. Kitlemize ve katılımcılara Red Bull Project: Pro antrenmanlarıyla ilham verdik ve interaktif bir şekilde kendilerine meydan okumalarını sağladık. 

Evde antrenmanla ilgili sporculara nasıl tavsiyeler verirsiniz?

Online ortamda yapılan antrenmanların kişiye özel olarak hazırlanmadığını unutmamamız gerekir. Fizyoterapist veya doktorunun yasaklamış olduğu yada dikkat etmesi gerektiğini söylediği hareketler muhakkak antrenman sırasında kendine uygun bir şekilde modifiye etmeli ve uzman bir antrenöre danışılarak ilerlenmelidir.

Dışarıda antrenman yapacağınız günler geldiğinde, ilk olarak neler yapmayı, nasıl bir araya gelmeyi planlıyorsunuz?

Her salı yaptığımız eylemi: koşmak! Tüm ekip olarak canlı kanlı bir araya gelmek için gün sayıyoruz. Günümüz şartlarında sokağa çıkmak için düşündüğümüz birkaç tedbir var. Birkaç haftaya netleşmiş olur. Netleştiğinde koşucularımız ile paylaşacağız.

Rundamental

Rundamental
Rundamental

Koşu grubunuzun ruhunu ve koşuya bağlılığını tek bir kelime ile anlatmak istesen bu ne olurdu? 

Not Only Running!

Evde veya dışarıda aktif olmanın, spor yapmanın sizin için önemini açıklayabilir misin?

Yemek yemek, su içmek gibi. Koşu gruplarının en güzel tarafı, sporu zorla değil, bir hayat biçimi olarak benimsemek ve benimsenmesi için çeşitli eğlenceli yollara başvurmak. 

Red Bull Challengers koşu gruplarından biri olarak, ekibinizin bu dönemde #evdeantrenman için neler yaptığından kısaca bahsedebilir misin? 

Normalde hafta en az 3 kez koşuyorduk. Mart ayında son koşumuzu yaptıktan sonra hızlıca toparlandık ve belki de hayatımızda göreceğimiz en yoğun antrenman programına giriştik. Haftanın her günü, bazen günde iki kez olmak üzere Zoom uygulaması üzerinden antrenmanlar yapıyoruz. Kardiyo, vücut ağırlığı ile yapılan kuvvet antrenmanları, yoga ve meditasyon ile bu dönemde ihtiyacımız olacak her şeyi yapmak ve sokaklara geri döndüğümüzde güçlü olmak istiyoruz. 

Ekibinizle evde kaldığımız dönemde neler yaptınız? İletişiminizi ve motivasyonunuzu ekip olarak nasıl sağladınız, biraz bahsedebilir misin? 

Herkesin evde belirsizlik hissi ile yalnız ve karamsarlıkla oturduğu bir anda, 2-3 kişilik gruplarla başlayan ve hızla büyüyen bir Zoom antrenman grubu oluştu. Önceleri sadece Whatsapp grubumuza duyurduğumuz antrenmanlar çok kişiyi mutlu edince, bunu paylaşmalıyız diye düşündük. Böylece de RDM Loyalty Challenge’ı dijitale taşıdık ve antrenmanları sosyal medya hesabımızdan duyurmaya başladık. Yoğun olarak koştuğumuz günlerde genellikle ihmal edilen kuvvet antrenmanları ve yoganın etkisini ve gelişimini kısa sürede görünce herkes kolayca motive oldu diyebiliriz. Çünkü zaten işe yarayacağını biliyorduk. Sadece hadi demek gerekiyordu. 

Rundamental
Rundamental

Red Bull Project: Pro antrenmanlarını kendi antrenman programlarınıza nasıl adapte ettiniz kısaca bahsedebilir misin? 

Tam da #evdeantrenman serilerine başladığımız sırada Red Bull sporcularının antrenman programlarından faydalanabileceğimizi öğrenmek çok harika bir gelişme oldu. Çünkü motivasyonun her çeşidine ihtiyacımız vardı ve koşu performansına çok büyük katkısı olan; dayanıklılık, esneklik ve denge unsurlarını mutlaka antrenmanlarımıza adapte etmemiz gerektiğini biliyorduk. Tüm antrenman programını Ayhancan Güven, Hazal Nehir ve Ayşe Begüm Onbaşı’nın antrenman programlarından ilham alarak haftalık programlara oturttuk. Tüm programı takip eden bir koşucunun performansındaki değişimi hissetmemesi mümkün değil.  

Evde antrenmanla ilgili sporculara nasıl tavsiyeler verirsiniz? 

Daha öncesinde farklı disiplinlerdeki antrenman çeşitleri ile ilgili bir tecrübeniz yoksa, mutlaka hafif bir program ile, hatta mümkün ise birebir tavsiyeler alarak kontrol altında başlanılmalı. 

Dışarıda antrenman yapacağınız günler geldiğinde, ilk olarak neler yapmayı, nasıl bir araya gelmeyi planlıyorsunuz?

Normalleşme sürecinde en çok dikkat edeceğimiz şey kontrollü bir kalabalık oluşturmak ve sosyal mesafeye dikkat etmek olacak. Çoğunlukla şehir içi kalabalık rotalar yerine, doğada koşacağımız lokasyonlar seçeceğiz.