Larissa Bapuçoğlu, namı-diğer Yenitatyenimekan ile İstanbul’daki favori semtleri, yeni mekan keşifleri ve köpek dostu kafeler üzerine konuştuk. Keyifli okumalar! 

yenitatyenimekan-3
Larissa Bapuçoğlu

_Selam Larissa, öncelikle seni yakından tanıyabilir miyiz? Yenitatyenimekan nasıl ortaya çıktı? Hikayesinden kısaca bahsedebilir misin?

Selam! Dışarıya ne zaman çıksak yeni yerleri denemeyi hep çok severdim. Keşif merakım üniversiteye geçince daha da arttı ve daha sonrasında da arkadaşlarımın da tavsiyesi üzerine bunları başkalarıyla da paylaşma kararı aldım. İyi ki de almışım. 🙂 Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim ancak yenitatyenimekan dolayısıyla çoğu kişi beni  gastronomi  öğrencisi sanıyordu.

_Sence ‘Yeni tatlar’ ve ‘yeni mekanlar’ keşfetmenin insanlar üzerindeki pozitif etkileri neler? Yeni yerler keşfederken senin motivasyonun ne oluyor?

Her mekanın farklı bir enerjisi var. Mekandaki çalışanların enerjisi, arka fonda çalan müziğin enerjisi ya da oturduğunuz oturma düzenin rahatlığı sizi başka hissettirebiliyor.  Her tadın da farklı bir kültürü farklı bir hikayesi olabiliyor. Bazen tarifini soruyorsunuz çok basit bir tarif beklerken, o tat sizi alıyor mekan sahibinin anne annesinin hikayesine götürebiliyor.

Yeni yerler keşfederken ki motivasyonum acaba bu sefer nerelerle karşılacağım oluyor, o heyecan bile yerinizden kalkıp sizi keşife sürüklüyor.

yenitatyenimekan-6

_İstanbul’da favori semtlerin hangileri? theMagger takipçilerine önerebileceğin keşfedilmemiş aktiviteler ya da mekanlar var mı bu semtlerde?

Favori semtlerim Bomonti, Cihangir, Nişantaşı. Herkesin içinde keşfedilmemiş yetenekler vardır, Masterpiece ise bu yeteneği keşfetmenizi sağlamaya yardımcı oluyor. Ben artık sevdiklerime klişe hediyeler değil bu tarz etkinlikler alıyorum hem beraber keyifli vakit geçiriyoruz hem deşarj oluyoruz; ben heykel ve inci küpeli kızın tablo boyamasına katıldık oldukça da zevk aldım. Geçen sene aklımıza esti Düzce’ye raftinge gittik inanılmaz bir deneyimdi. Kuzguncuk ve Balat kesinlikle tüm sokaklarıyla keşfedilmeli sizi öyle eski zamanlara götürüyor ki.

Son olarak da Grandma’s Wonderland’de bir hafta sonu kaçağını kesinlikle not etmelisiniz. Doğayla iç içesiniz, sunumlar harika mekanın dekorasyonu ise büyüleyici aynı zamanda üzüm bağlarını gezerek şarap tadımı etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. Büyükada’ya uğramışken başka bir yer de görmek istiyorum diyenler içinse motorla Sedef Adası’na geçebilirler, Sedef’te favori plajım ise Elio.

yenitatyenimekan-5
  Cooklife Balat

_İstanbul’da en sevdiğin 4 kahvaltı mekanı hangileri? Neden özellikle buralar ‘favorilerin’? ”Gidince mutlaka yemelisiniz!” dediğin neler var?

Cooklife Balat’ta eggsbenedict – Balat’ta atmosferini sevdiğim mekanlardan birisi, oldukça ferah geliyor kitabımı alıp saatlerce vakit geçirebiliyorum.

_Voi’de avodakolu ve hindi fümeli omleti – Voi’deki çalışma ekibi hem dinamik ve yardımcı aynı zamanda çok fresh lezzetler barındırıyor menüsü.

_Kruvasan’da Proscuitto ve cheddarlı kruvasan – Şehirde yurtdışında yediğimiz kruvasanlardan bile daha iyisini bizle buluşturan mekan.

Lacivert’te Pazar brunch’ı – Bu brunchta kuş sütü eksik sadece desek yeridir. Tatlı ve tuzlu aklınıza gelebilecek her şey mevcut diğer yandan denizin üstünde bu lezzet şölenine katılıyorsunuz.

yenitatyenimekan-7
Larissa Bapuçoğlu

_Sen de bizim gibi bir köpek aşığısın. Şu an bu röportajı okuyup köpek sahibi olan kişilere önerebileceğin ‘köpek dostu’ kafeler var mı? 

Bu soruya sadece kafe bazlı cevap vermeyip otelden tutun hamburgerciye dayanan geniş yelpazede vermek istedim ki köpek sahipleri rotalarını genişletebilsin. Latte’yle son üç aydır uğrak mekanlarımız; Bomonti’de Kozmos Coffee, Moc’un tüm şubeleri, Federal Coffee, Vi coffee & HealthyLiving, Grey Food & DrinkNaomi, Biber Burger, Raddison Blu Ataköy, Voi, Grandma, Sunday Coffee, Monochrome, Kruvasan, Marika, Cross Finger, Ahali Teşvikiye, Joker NO. 5, 180 coffee bakery ve Riva’s Club.

_Ataşehir Hayvan Barınağı’na gitmişsin. Köpeksevenler için hangi barınaklara gitmelerini ve onun dışında neler yapmalarını önerirsin?

İlk öncellikle şunu söylemeliyim ki eskiden bende köpeklerden korkardım, üstüme atlasalar olay yapardım. Bu korku ne yazık kı küçüklükten geliyor ancak zamanla aşılamayacak bir durum değil aksine öyle de güzel aşılıyor ki.  Üniversitede Bi’Patı adında bir sosyal sorumluluk projesi yürütmeye başladık bu şekilde barınakları ziyarete başladık. İnanın bir kere gidince ve oradaki ortamı görünce ne korku kalıyor ne başka bir şey. Onlara nasıl yardım edebilirimin peşine düşüyorsunuz. Biz ilk sene Yedikule Hayvan Barınağı’yla başladık daha ilerleyen dönemlerde de  Ataşehir Barınağı’na gittik; burada köpekleri gezdirebilme imkanımız oldu. Tasmalarını ve mamalarını alıyorduk bir saat olsa da onları arazi çevresinde gezdiriyorduk. O bir saat evet onlara da bize de yetmiyor ama farkındalığınız artıyor ve #satınalmasahiplen noktasının ne denli önemli olduğunu anlıyoruz. Köpek sahibi olmak isteyenler petshoplara gitmeden önce barınakları gezmeli ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklar. Onun dışında sahiplendirme yapan bir sürü sayfa var onları takip etmelerini tavsiye ederim, takip etmekle de kalmasınlar ilanları  paylaşsınlar bir paylaşım belki bir sahipsiz cana yuva olur. 🙂 Havalar da ısındı bir kap su ve mamayı kapımızın önüne, parklara bırakmayı unutmayalım..

_Geçen haftalarda Büyükada’da Herman’ın Mutfağı’na gitmişsin, biz de ilk defa senden duyduk. Bu mekan hakkında bize biraz bilgi verebilir misin?

Bazen şehrin kalabalığına detoks etkisi yaratan mekan diyebiliriz. Eşsiz bir manzaraya karşı huzur garantisi. Uzun zamandır herkesten duyuyordum ancak gitmeye fırsatım olmamıştı. Hem kahvaltısıyla hem de mezeleri ve ara sıcaklarıyla herkesin gönlünü feth etmiş durumda. Gündüz de güzeldir ama benim tercihim kesinlikle gün batımı bir de arka fonda çalan o müziğe eşlik eden hafif rüzgar da eklenince of şuan bile gidesim geldi. 🙂 Ben meze aşığı biri olarak neredeyse hepsini masaya söyledim, hepsi birbirinden ayrı güzel (börülce, patlıcan salatası, midye dolma). Ara sıcaklara gelince kesinlikle kalamar ve enginar ızgarayı denemelisiniz! Eğer bira patates keyfi  yapmak isterseniz de  Yunan şiş kebabı olan Souvlaki (Suvlaki)  denenmeli. Gitmeyi düşünenlerin önceden yer ayırtmalarında fayda var.

yenitatyenimekan-8

_24 saatimizi adada geçirecek olsak, neler yapmamızı önerirsin?

Ben Burgazadalı’yım eğer 24 saatım olsa şu şekilde geçirirdim Nadir Çay Bahçesi denize nazır bir çay bahçesi, menemen tost ve çay üçlüsünü yapıp deniz kokusunu içime çekerek güne başlardım.   Ara sokakta yer alan Four Letter Word’e gidip iced latte ve yanında da çikolatalı cookie yemeden dönmeyin derim. Burgazada denilince akla Kalpazankaya geliyor evet manzara olarak eşsiz bir güzelliği var ancak meze anlamında gidip de hayal kırıklığına uğramanızı istemem yemek yemek yerine Çamakya sahilinden yürüyerek bir ada turu yapabilir orada bir şeyler içip manzaranın tadına varabilirsiniz. Servis noktasında da sıkıntı yaşayabilirsiniz. Onun yerine  sahildekileri tercih edebiliirsiniz. Benim onlar arasında favorim Antigoni ve Sahil Restoran. Dondurma keyfi adaların olmazlarsa olmazlarından eğer seyyar şeklinde Yunus dondurma görürseniz şanslısınız demektir, gül dondurma efsane! Onun dışında adanın sembolü haline gelen Sinem Dondurma. Son olarak da ada turunuza Sait Faik Abasıyanık’ın evine uğramayı unutmayın.

Onun dışında adalar arasında favorilerim arasında Büyükada’daki Splendid Palace tarihin izlerini hala bütün güzelliğiyle taşıyan otelin mimarisi o kadar büyüleyici ki anlatılmaz yaşanır. Otelin altındaki Cafe Spitz’in kahveleri ve tatlıları da denenmeli. Ayayorgi’nin manzarası da görünmeye değer ancak  yemek konusunda  Eskibağ’daki Hermanın Mutfağı’nı tercih edebilirsiniz aynı zamanda Eskibağ’ın plajları da diğer yerlere göre daha sakin. Ayayorgi’de  kendi yapımları olan şarabı deniyebillirsiniz. Büyükada Pastanesi’nde lokumlu kurabiyenizi alın dönüş yolunda vapurda çay keyfi yapın.

yenitatyenimekan-2
Hayat Cihangir

_İstanbul’daki favori 3 meyhaneni söyleyebilir misin bize?  

Bi daha- yeni nesil meyhanelerinden yemeklerin lezzeti, porsiyonu ve lezzeti açısından başarılı buluyorum aynı zamanda masalar arasında diğer yerlere gere daha boşluk olduğunda sandalyeden kalktığınızda size özel bir alan kalabiliyor.

Eleos Beyoğlu- Manzarası ve sakinliğinin yanında bir de başlangıç dahil olmak üzere masaya gelen her şeyin lezzetli olışu ve özenle hazırlanışı. Doğum gününü kutlamak isteyen ve aynı zamanda biraz sakinliği arayanlara birebir.

Hayat Cihangir- Burayı geçen sene keşfettim ve kimle gitsem keyfin dibine vurarak çıktık. Nasıl anlatsam bilmiyorum ama mekanın enerjisinden sanırım girince sizi saran şarkıların etkisi de olabilir. Sade ve net bir mekan. Muhabbetle birlikte bize mezeler eşlik etsin diyorsanız burası tam size göre.

_Son olarak, seni nerelerden takip edebiliriz?

Yenitatyenimekan, travelerlatte ve kişisel hesabım olan larissabapucoglu’ndan takip edebilirsiniz.

Çok teşekkürler Larissa! 🙂

Larissa’nın favorilerinden Ahali Teşvikiye’nin brunchıyla ilgili detaylara bu yazıdan,

Cooklife Balat’la ilgili keşiflere bu yazıdan,

Kruvasan İstanbul’la ilgili detaylara ise buradan ulaşabilirsiniz.