İstanbul’da en çok hangi mevsimi seviyorsunuz? Biz her mevsim geçişinde İstanbul’u neden bu kadar çok sevdiğimizi tekrar hatırlıyoruz. Havaların soğumaya başlamasıyla sokakta etrafımızdakilerle sohbet ettiğimiz günlere veda etme vakti gelmiş olsa da bizi şehirde şömine başına kurulup sevdiklerimizle şarap içeceğimiz, kahvaltı ederek başlayacağımız günler bekliyor. Hazırsanız, İstanbul’da içimizi ısıtan en sevdiğimiz şömineli mekânları sıralıyoruz.

Avrupa Yakası’nda Şömineli MekânlarŞ

Hodan, Beyoğlu Konum

Cezayir’in sanat eserleri ve ağaçlarla çevrili arka bahçesine konumlanan Hodan, şef Çiğdem Seferoğlu ve ekibinin geleneksel Türk lezzetlerine modern dokunuşları ile tam bir gastronomik deneyim noktası. Denizci pilavından ayva eşliğinde kuzu sırta; ciğer dürümden minekopa kadar geniş yelpazedeki menüsüne taş fırından çıkan pideler de eşlik ediyor. Yemeklerinizin ardından ise şöminenin başındaki sandalyelere geçip daha samimi sohbetlere devam edebilirsiniz.

Instagram

Chalet, Swiss Hotel, Beşiktaş Konum

Swiss The Bosphorus’un bahçesindeki Chalet, İsviçre’den getirilmiş 100 yıllık bir dağ evinin içindeki restoran. Kış boyunca şömine karşısında sıcak şarap, peynir tabakları ya da fondüyle İsviçre Alpleri’nde gibi hissedebileceğiniz Chalet, romantik anlar geçirmeniz için de ideal seçeneklerden. Yöresel lezzetleri ve iç mekan tasarımıyla bizim İstanbul’da en sevdiğimiz şömineli mekânlardan.

Websitesi | Facebook | Instagram

Apartıman, Yeniköy Konum

Apartıman, Nordik tarzı dekorasyonu ve özgün lezzetleriyle Yeniköy’ün en sevdiğimiz yerlerinden biri. Mutfaklarında kullandıkları ürünleri Çatalaca, Kırklareli gibi yakın çiftliklerden günlük olarak temin eden mekânın, Türk ve Dünya mutfağından hazırladıkları reçeteleri bulunuyor. Ferah atmosferi, şöminesi ve fondaki yeşillikleriyle özellikle hafta sonlarının vazgeçilmezi olan Apartıman’da menüdeki her şey de inanılmaz lezzetli. Yemekten önce masaya gelen zeytinyağlı zeytin ezmesi ve ekşi mayalı ekmeklerin ardından bizim favorimiz Mantarlı keşkek.

Facebook | Instagram

Backyard, Bebeköy Konum

Bebeköy’deki Backyard seneler içerisinde kendi topluluğunu oluşturan kafelerden. Backyard ve Backbar’ın yazın muhteşem kokteylleri ve capcanlı bahçesiyle olduğu kadar kışın da içimizi ısıtan şöminesi ile bizim tercih ettiğimiz duraklardan. Backyard’ın akşam müziğini çok sevsek de bizim favorimiz arkadaşlarımızla hafta sonu buluştuğumuz brunch’lara eşlik eden kokteylleri.

Websitesi | Facebook | Instagram

Pop’s, Balat Konum

Soğuk kış günlerinde büyük annemizin şöminesinin başına kuruluyormuşuz hissi veren Pop’s; hem nostaljik iç mekânıyla hem de yeni nesil kahveleriyle bizim kışın Balat’taki ilk durağımız. Tam da Balat’ın çeşitliliğine uygun geniş yelpazedeki menülerine tekrar Balat’ın ruhuna uygun sade sunumlar eşlik ediyor. Bizim önerimiz: Pap’s Latte ve ona eşlik eden Pumpkin Cake.

Facebook | Instagram

Voi, Etiler Konum

Çıkış noktası sağlıklı ve organik yiyecek ve içeceklerin de lezzetli olduğunu anlatmak olan VOİ, seneler içerisinde bunu başarmış olacak ki şu an sadece İstanbul’da 13 tane şubeleri var. Kocaman bahçesinin etrafına kurulan masalar ile bizim en sevdiğimiz şubesi ise Etiler’de bulunan VOI Central. Sağlıklı ve leziz tatlılar yiyip kahvenizi içerken şömine başında da keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. Gitmişken, kış aylarına uygun fudgy brownie ve sahleplerini denemenizi de mutlaka tavsiye ediyoruz.

Websitesi | Facebook | Instagram

Federal, Galata Konum

İstanbul’un sevdiğimiz kahve duraklarından olan Federal’in Galata şubesi şömine başında çalışmak için en sevdiğimiz yerlerden biri. Yeni nesil kahvelerine eşlik eden çeşit çeşit kruvasanlarının yanı sıra sağlıklı ve hafif öğle yemekleri de bulunuyor. Chemex demleme kahveleri ile farklı kahve notlarının tadını çıkarmayı sevdiğimiz Federal’de ister koltuğa geçip kitabınızı okuyun isterseniz de arkadaşlarınızla kısa kahve buluşmalarına çıkın.

Websitesi | Instagram

İlginizi çekebilir: İstanbul’un Ortak Çalışma Alanları

Corinne Brasserie, Çukurcuma Konum

Çukurcuma’nın yokuşlu sokakları bazen aradığımızı bile farkında olmadıklarımızı karşımıza çıkarır. 2013 senesinde Corinne Hotel& Brasserie’yi keşfettiğimizde biz de tam olarak böyle hissetmiştik. Üzerinden seneler geçmiş olsa bile hâlâ İstanbul’a minik bir ara vermek istediğimizde şehirden çıkmamıza gerek kalmadan sığındığımız bu otel; yorulduğumuzda bir kahve molası vermek, otelin içindeki sergileri keşfetmek için de uğradığımız bir yer.

Websitesi | Facebook | Instagram

Gazebo, Yeniköy Konum

Yeniköy’de boğazın kenarında konumlanan Gazebo, şehrin merkezinden uzaklaşmadan romantik noktalar arayanlar için keyifli bir seçenek. Şehrin gürültüsünü geride bırakırken boğaz manzarasının tadını çıkarabildiğimiz Gazebo’da bizim en sevdiğimiz şömine başında sohbet ederken içtiğimiz şaraplar olsa da güne ferah bir başlangıç yapmak isteyenler için kahvaltı seçenekleri de mevcut.

Websitesi | Facebook | Instagram

Peymane, Pera ve Beşiktaş Konum

Çoğumuzun üçüncü nesil meyhaneleri çok sevdiğini söylesek abartmış olmayız. Peyhane, İstanbul’da ocakbaşı konseptini yepyeni bir boyuta çıkarıyor ve alışık olduğumuz meyhane müziklerinden veya 90’lar popundan ise karşımıza jazz ile çıkıyor! Bitkisel mutfağı da menüsüne dahil ederek vegan seçenekler de sunan ocakbaşında bizim favorilerimiz arasında havuçlu kabaklı, ayvalı ıspanak ve tabii ki kebaplar var. Geleneksel ocakbaşı konseptini, şömine başında jazz müziği eşliğinde gerçekleştirmek isteyenler için senelerdir İstanbullular’ın favorilerinden diyebiliriz.

Websitesi | Facebook | Instagram

İlginizi çekebilir: İstanbul’un Yeni Nesil Meyhaneleri

Yeniköy Kahvesi, Yeniköy Konum

İstanbul’un gelişen ve değişen hâlini çok sevsek de bazen eski Türkiye şairlerinin bahsettikleri sakinliği ve gelenekselliği de aramıyor değiliz. Böyle zamanlarda Yeniköy’de taş merdivenlerini çıktığımızda ağaçların arasından görünen boğaz manzarası ile Yeniköy Kahvesi bizi geçmişe döndürmesiyle en sevdiğimiz duraklardan. Havalar soğuduğunda şöminenin başına çekildiğimiz Yeniköy Kahvesi’nde ister yan masadaki amcalar gibi tavla oynarken çayınızı için ister kahveniz eşliğinde kitabınızı okuyun.

Websitesi | Facebook | Instagram

Anadolu Yakası’nda Şömineli Mekânlar

Casa Lavanda Butik Otel, Şile Konum

İstanbul’dan vazgeçemesek de bazen minik bir araya ihtiyaç duyduğumuzda biz çoğunlukla kendimizi İstanbul’a bir saatlik uzaklıktaki Casa Lavanda’da buluyoruz. Bu sonbahar döneminde beraber mantar topladığımız Casa Lavanda ile şimdi de kış mevsimine özel şöminenin başına kuruluyor ve Şef Emre Şen’in bahçesinden tabağımıza taşıdığı gastronomik deneyimlerin parçası olmaya devam ediyoruz.

Websitesi | Facebook | Instagram

Brunelle, Moda Konum

Yazın Anadolu Yakası’nı bir rüyaya dönüştüren Brunelle; kış aylarında da bu rüyayı devam ettiriyor. Geleneksel Türk kahvaltılarına eklediği kruvasanlar ve Fransız pastaları ile Moda’nın pazar brunch’larının sevilen Fransızı, akşam yemeklerinde Türk ve Fransız mutfağını birleştirmeye devam ediyor. Bizim önerimiz pazar günleri, sevdiklerinizle buluştuğunuz brunch’ların ardından kahvelerinizi şömine başında içmeniz.

Websitesi | Facebook | Instagram

Brasserie Noir, Kadıköy Konum

Anadolu Yakası’nda geleneksel reçetelere kattıkları modern dokunuşlar ile vazgeçilmezimiz olan Brasserie Noir, güzel yemekleri ve kokteylleri ile bizim şömine başına kurulmayı en sevdiğimiz yerlerden. Siyahlar içerisindeki olan mekâna sıcaklık katan şöminesi ve pencerelerin etrafını saran yeşilliklere bir de soft jazz müzikler eşlik ediyor. Biz özellikle atıştırmalıkları ortaya söyleyerek kokteyl içerken sevdiklerimizle sohbetlerimizle birlikte yemeklerimizi de paylaşmayı çok seviyoruz.

Websitesi | Facebook | Instagram

İlginizi çekebilir: İstanbul’un En Yeni Mekânları