Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bizlere armağanı olan Milli Mücadele’yi tüm detaylarıyla öğrenmek, o nostaljik ve kıymetli havayı solumak ister misiniz? Milli Mücadele’nin başlangıç tarihi olarak kabul edilen 19 Mayıs 1919’un yüzüncü yılında, İş Sanat tarafından İstanbul’daki Türkiye İş Bankası Müzesi ve Ankara’daki İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde eş zamanlı olarak açılan sergi şimdi İzmir’de! “Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru İstiklal” sergisi, İzmir Kültürpark Atlas Pavyonu’nda, 9 Eylül 2022 tarihine dek ziyaret edilebiliyor.

İstiklal Sergisi İzmir’de Konum

Milli Mücadele’nin isimsiz kahramanlarını bir kez daha saygı ve minnetle anmak üzere hazırlanan ve daha önce İstanbul ve Ankara’da 650 bin ziyaretçiye ulaşarak rekor kıran “İstiklal” sergisi, İzmir’de “Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru” başlığı ile seyirciyle buluşuyor. Ulusuzun verdiği bağımsızlık mücadelesinin tüm boyutlarını bine yakın özgün belge, fotoğraf, film ve obje aracılığıyla anlatan sergi, ziyaretçilerin büyük beğenisini topluyor.

Sergide, döneme dair askeri objeler, günlükler, notlar, savaş sırasında hazırlanmış haritalar ve komuta kademelerinin cephe emirleri gibi yazılı belgelerin yanı sıra çok sayıda fotoğraf ve video görüntüsü kapsayıcı bir anlayışla izleyiciyle paylaşılıyor. Balkan Savaşları’nın başladığı 1912 yılından Cumhuriyet’in kuruluşuna dek olan döneme odaklanan sergide sürecin tanığı obje, belge ve görüntüler ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor, metinler ise ekran ve projeksiyonlarla destekleniyor.

İzmirlilerle buluşmak üzere hazırlanan sergi, kentin Milli Mücadele’deki yeri ve öneminin altını çizen eklemelerle birlikte şimdiye kadarki en geniş haline ulaşıyor. Yerel kaynaklar ve koleksiyonerlerden alınan destekle yüzyıl dönümünde İzmir’in önemini vurgulayan bir giriş bölümü de sergide yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi, Balkan Savaşları ve Büyük Harp’e değindikten sonra “Mütareke ve İşgal”, “Direniş ve Kuvâ-yi Milliye”, “Düzenli Ordu ve Sathı Müdafaa”, “Hukuk ve Taarruz”, “İstiklal ve Cumhuriyet” başlıkları altında toplanan içeriğe İzmir’in kurtuluşuna dair yeni unsurlar da “Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru” sergisinde görülebiliyor.

Bu kıymetli serginin, 2020 yılında İtibar Yönetimi kategorisinde PRİDA ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Kültür-Sanat kategorisinde Altın Pusula ödüllerine de layık bulunduğunu da hatırlatmak isteriz. “Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru İstiklal” Sergisi, İzmir Kültürpark Atlas Pavyonu’nda 30 Ağustos 2021 ile 9 Eylül 2022 tarihleri arasında, hafta içi 10:00-19:00, hafta sonu ise 11:00-20:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Ayrıca sergi halen Ankara’daki İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde görülebilir, sanal ortamda ise www.issanat.com.tr adresi üzerinden deneyimleyebilirsiniz.