1980, Kanada doğumlu oyuncu Ryan Gosling’i, 2000’ler boyunca devam eden yükselişinde aksiyondan dramaya birçok türde izleme fırsatı bulduk. Ünlü oyuncu, Crazy, Stupid, Love, The Big Short ve The Nice Guys gibi filmlerde ise komedi türündeki yeteneklerini de gözler önüne sermişti. Ryan Gosling’i çok yakında Damien Chazelle’in biyorgrafik uzay draması The First Man’in başrolünde, Neil Armstrong rolünde izleyeceğiz. Ryan Gosling filmleri arasından en iyilerini bu yazıda sizin için derledik.

ryan gosling

İşte geçmişten günümüze en iyi Ryan Gosling performansları:

En İyi Ryan Gosling Filmleri

The Believer | 2001, Henry Bean Ryan Gosling Filmleri

Televizyon dizileri ve çocuk programları ile sevilen ve aranan bir genç aktör olmayı başarmış Ryan Gosling’in sinemada yıldızının parladığı ilk film The Believer olmuştu. 1960’larda geçen film, KKK üyesi, ırkçı ve anti-Semitist bir genç adam olan Danny Balint’in hikayesini anlatıyordu. Bir gazeteci tarafından Yahudi kökenli olduğu ortaya çıkarılan bu adamın gerçek hikayesinden uyarlanan film, yönetmeni Henry Bean ve başrolündeki Ryan Gosling’e yıl boyunca birçok ödül kazandırmıştı.

IMDb Puanı: 7.2/10

 

Murder by Numbers | 2002, Barbet Schroeder Ryan Gosling Filmleri

Zeki ve yetenekli iki lise öğrencisinin işlediği kusursuz cinayet, onları suçlu olduklarını kanıtlamaya çalıştıran bir dedektifle karşı karşıya getiriyordu. Sandra Bullock’un başrolde yer aldığı bu heyecan dolu ve zekice polisiye, 2000’lerin en yetenekli ve yakışıklı iki aktörünü de bir araya getirmişti: Ryan Gosling ve Michael Pitt.

IMDb Puanı: 6.1/10

 

The Notebook | 2004, Nick Cassavetes Ryan Gosling Filmleri

Gelmiş geçmiş en romantik filmler arasında yer alan The Notebook’un dillere destan aşkının iki cephesinde Rachel McAdams ve Ryan Goling’i izlemiştik. 1930’ların dünyasında, fakir adamla zengin kızın aşkını konu alan bu Hollywood filmi, sosyal sınıf farklılıklarının ve gerçek aşkın çatışması üzerineydi. Filmin günümüzde geçen bölümlerinde ise Gena Rowlands ve James Garner performanslarıyla dikkat çekiyordu.

IMDb Puanı: 7.9/10

 

Half Nelson | 2006, Ryan Fleck Ryan Gosling Filmleri

Ryan Gosling’e ilk (ve şimdilik tek) Oscar adaylığını kazandıran bağımsız film Half Nelson, 2006’nın en hoş sürprizlerindendi. Ryan Fleck’in ilk filmi, uyuşturucu bağımlısı bir lise öğretmeninin, sırrını keşfeden öğrencileriyle kurduğu yakın ilişkiyi konu alıyordu. Öğrencilerden birini canlandıran genç oyuncu Shareeka Epps’in filmde Ryan Gosling’den rol çaldığını da ekleyelim.

IMDb Puanı: 7.2/10

 

Lars and the Real Girl | 2007, Craig Gillespie Ryan Gosling Filmleri

İnternetten satın aldığı şişme bir bebekle duygusal ve dengesiz bir ilişkiye başlayan, hayal aleminde yaşayarak ailesini ve komşularını şaşırtan saf ve komik genç adam Lars’ın başından geçenleri anlatan Lars and the Girl, eğlenceli bir ilk-filmdi. Filme adını veren Lars’ı Ryan Gosling canlandırırken, aynı zamanda Emily Mortimer, Paul Schneider ve Patricia Clarkson da filmin oyuncu kadrosundaki isimlerdendi.

IMDb Puanı: 7.3/10

 

Blue Valentine | 2010, Derek Cianfrance Ryan Gosling Filmleri

İkinci filmi The Place Beyond the Pines’da da Ryan Gosling ile çalışan Derek Cianfrance’ın başarılı ilk filmi Blue Valentine, ünlü aktörü Michelle Williams ile buluşturmuştu. Film, Dean ve Cindy’nin tutkuyla başlayan fakat yıllar geçtikçe farklı boyutlar kazanan aşklarının bir tarihçesi niteliğindeydi.

IMDb Puanı: 7.4/10

 

Drive | 2011, Nicolas Winding Refn Ryan Gosling Filmleri

Danimarka’nın en yenilikçi yönetmenlerinden Nicolas Winding Refn’e Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran Drive, 2011’in en iyi eleştiriler alan filmlerinden olmuştu. Gündüzleri dublörlük ve tamircilik, geceleri ise suçlulara kaçış imkanı sağlayan bir şoför olan isimsiz bir kahramanın hareketli ve melankolik yaşamına tanık olduğumuz filmde, Ryan Gosling’in yanı sıra Carey Mulligan, Bryan Cranston ve Albert Brooks gibi isimler rol alıyordu.

IMDb Puanı: 7.8/10

 

The Ides of March | 2011, George Clooney Ryan Gosling Filmleri

Oyuncularından George Clooney’nin yönetmen koltuğunda da oturduğu The Ides of March, genç ve idealist bir iletişimci olan Stephen Meyers’ın bir seçim kampanyasında görev almasıyla başının belaya girmesini konu alıyordu. Seçimde yarışan vali adayını George Clooney canlandırırken, film Ryan Gosling, Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti, Evan Rachel Wood, Marisa Tomei ve Jeffrey Wright gibi yıldız oyunculardan oluşan kadrosuyla dikkat çekiyordu.

IMDb Puanı: 7.1/10

İlginizi çekebilir: 2000’lerden İzlemeniz Gereken 10 George Clooney Performansı

 

Crazy, Stupid, Love. | 2011, Glenn Ficarra & John Requa Ryan Gosling Filmleri

The Nice Guys ile pek alışık olmadığımız komedi yeteneğine tanık olacağımız Ryan Gosling, kısa bir süre önce iddiali bir komedide daha karşımıza çıkmıştı. Crazy, Stupid, Love, uzun yıllar evli kaldıktan sonra eşinin boşanma isteği ile bekarlığın değişen kurallarına adapte olmaya çalışan, orta yaşlı bir adam ve mentorluğunu yapan genç bir çapkının dostluğu üzerineydi. Filmin kalabalık oyuncu kadrosundaki isimler arasında Ryan Gosling, Steve Carell, Julianne Moore, Emma Stone, Marisa Tomei ve Kevin Bacon yer alıyordu.

IMDb Puanı: 7.4/10

 

The Place Beyond the Pines| 2012, Derek Cianfrance  Ryan Gosling Filmleri

Derek Cianfrance’ın üçüncü filminde, başrol oyuncuları Ryan Gosling ve Bradley Cooper, hayatları bir banka soygunuyla kesişen iki ayrı kahramanın hikayesini izlemiştik. Motorsiklet sürmekte usta bir dublör olan Luke ve yozlaşmış bir polis departmanının başarılı memurlarından Avery… Şaşırtıcı hikaye kurgusuyla film, iki farklı insanın ve iki ayrı ailenin yaşamlarının birbirine bağlanan yaşamlarını dokunaklı bir şekilde ekrana yansıtıyordu.

IMDb Puanı: 7.3/10

 

The Big Short| 2015, Adam McKay Ryan Gosling Filmleri

2015’in sonlarına doğru gösterime giren ve bir anda ödül sezonu yarışının iddialı filmlerinden biri haline gelen The Big Short, 2000’lerin sonundaki emlak krizinin gelişini sezen ve krizi fırsata çeviren üç finansçının kurnaz oyunlarının konu alıyordu. Eğlenceli bir senaryoya, dinamik bir kurguya ve güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip filmde, Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt’i izlemiştik.

IMDb Puanı: 7.8/10

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’ndan “Yeni Başlayanlar İçin Mortgage Krizi: The Big Short”

 

The Nice Guys| 2016, Shane Black Ryan Gosling Filmleri

1970’lerin Los Angeles’ında geçen, Russell Crowe ve Ryan Gosling’i buluşturan The Nice Guys, 2016’nın en eğlenceli filmlerinden biri olmasının yanı sıra, iki ünlü aktörü görmeye alışık olmadığımız komedi türünde izlememizi sağlamıştı. Shane Black’in yönetmen koltuğunda oturduğu polisiye-komedide, zıt karakterlere sahip ve farklı kişiler için çalışan iki dedektifi bir porno yıldızının cinayetini aydınlatmaya çalışırken izlemiştik.

IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: Mert Tanöz’den “The Nice Guys” incelemesi

 

La La Land | 2016, Damien Chazelle Ryan Gosling Filmleri

Ryan Gosling’in cazı kurtarışını hatırlıyor musunuz? Müzikal türündeki başarısı, çok sevilen iki oyuncusu Ryan Gosling ve Emma Stone’un performansları, Justin Hurwitz imzalı muhteşem müzikleri ve şarkıları kadar 2017 kışındaki Oscar skandalıyla da adından çokça söz ettiren La La Land, son yılların en iyi müzikal filmlerinden biri. Los Angeles’ta tutunmaya çalışan genç caz piyanisti Sebastian ve genç oyuncu adayı Mia’nın aşkının dört mevsimini konu alan filmi klasik Hollywood müzikallerini sevenler dışında hayatında en az bir kez aşık olmuş herkes izlemeli.

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #223

İlginizi çekebilir: Mert Tanöz’den “La La Land” incelemesi

Song to Song | 2017, Terrence Malick Ryan Gosling Filmleri

Son yıllarda ünlü oyuncuları bir araya getirdiği ağır tempolu filmlerle üretken yıllar geçiren, The Thin Red Line, The New World ve The Tree of Life gibi filmlerin sevilen ve nefret edilen yönetmeni Terrence Malick’in en son filmlerinden biri Ryan Gosling, Rooney Mara, Michael Fassbender ve Natalie Portman dörtlüsünü bir araya getiren Song to Song olmuştu. Kesişen iki ayrı aşk üçgenini konu alan film, takıntı, saplantı ve ihanet gibi konuları işliyor, fona müzik dolu şehir Austin’ı alıyordu.

IMDb Puanı: 5.7/10

 

Blade Runner 2049 | 2017, Denis Villeneuve Ryan Gosling Filmleri

Ridley Scott’ın sinema tarihinin bilimkurgu başyapıtlarından biri kabul edilen 1982 tarihli filmi Blade Runner, 35 yıl sonra gelen  devam filmiyle hikayesini anlatmayı sürdürmüştü. Gelecek tasviri, yapay zeka konusundaki öngörüleri, görsel efektleri ve set tasarımındaki başarısıyla en az öncülü kadar takdir toplayan Blade Runner 2049‘da, Harrison Ford ve Ridley Scott, başrolü ve yönetmen koltuğunu sırasıyla Ryan Gosling ve Denis Villeneuve’e teslim etmişti.

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #222

İlginizi çekebilir: Filmlerden Aklımıza Kazınmış 5 Fütürist Otomobil

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN