theMagger olarak kadınların kendilerini özgürce ifade etmesine olanak tanıyan projeleri çok seviyoruz. Ülkemizde bu farkındalığa sahip projelerin en uzun soluklu ve en etkililerinden biri, şüphesiz Anadolu Hayat Emeklilik’in “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” fotoğraf yarışması. Bu sene on altıncısı gerçekleştirilen yarışmanın başvuruları 11 Mart tarihine kadar  Anadolu Hayat Emeklilik ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) internet sitesi üzerinden yapılabiliyor!

Anadolu Hayat Emeklilik: Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fotoğraf Yarışması

Anadolu Hayat Emeklilik tarafından düzenlenen ve Türk kadınının sosyal, kültürel ve toplumsal gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” fotoğraf yarışması ilk kez düzenlendiği 2007 yılından bugüne, kadınlara kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir platform sunuyor. Günümüze dek 23 bini aşkın kadının, 88 bini aşkın fotoğrafla katıldığı proje, Türkiye’nin en çok ilgi gören fotoğraf yarışmalarından bir tanesi.

Kadın Gözüyle Hayattan Kareler
Kadın Gözüyle Hayattan Kareler | Fotoğraf: Dilek Aşkın

Türkiye’de kadınlara özel ilk ve tek fotoğraf yarışması olma özelliğini taşıyan Kadın Gözüyle Hayattan Kareler‘in bu denli ilgi ve takdir görmesinin bir nedeni de henüz 2000’lerin başında böyle bir platform yaratmış olması. Hatta projenin bir kadın fotoğrafçılar arşivi yarattığını da söyleyebiliriz. Bu link üzerinden, 2007’den günümüze kazanan tüm fotoğrafları incelemek mümkün.

Kadın Gözüyle Hayattan Kareler
Kadın Gözüyle Hayattan Kareler | Fotoğraf: Hayat Çaylı

Yarışmanın bu yılki jürisinde, Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güler Ertan, fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Nihal Kafalı, fotoğraf sanatçısı Saygun Dura ve Anadolu Hayat Emeklilik İletişim Müşaviri Nihan Güney yer alıyor. 2 yıldır dijital ortamda gerçekleşen serginin, pandemi koşullarına bağlı olarak 2022 yılında yeniden fiziksel olarak da açılması planlanırken, aynı zamanda dijital sergisi ile de fotoğraf severlerle buluşmaya devam edecek. 8 Nisan tarihinde yayınlanacak sonuçlara buradan ulaşmak mümkün olacak.

Kadın Gözüyle Hayattan Kareler
Kadın Gözüyle Hayattan Kareler | Fotoğraf: Aytül Akbaş

Sanat, bilim, iş yaşamı ve diğer pek çok alanda kadınların başarılarının hak ettiği değeri görmesini ve “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” gibi yaratıcılıklarını destekleyen projelerin gün geçtikçe artmasını umut ediyoruz.

Daha fazla bilgi almak ve yarışmaya katılmak için tıklayın.