Selin Sarpkan mücevher tasarımı mezunu; aile şirketinde çalıştığından dolayı İstanbul-Bursa arası bir hayat yaşıyor. Bir gün gece hobisi olarak kağıtlarla uğraşmaya başlıyor ve kağıtlardan tasarımlar çıkarıyor. Çizdiği mücevherleri kağıtlara aktarıyor ve kağıttan tablolar yapıyor. Şimdi “Masanızda Neler Var” ile onun kağıttan dünyasına girelim; neler yapıyormuş, İstanbul’da ve Bursa’da nerelere gidiyormuş, ilham onun için ne anlama geliyormuş öğrenelim. Keyifli okumalar!

-Bu yazı Kasım 2018’de güncellenmiştir.-

Şu anda masanda neler var? Selin Sarpkan

Selin Sarpkan – Masa

Şu an bir İstanbul tablosu üzerinde çalışıyorum. Selçuklu yıldızı ve içinde Galata Kulesi.  Şuan masamda vazgeçilmez aletlerim; neşterim, kalemim, cetvellerim, makasım, peligonum ve tabi ki kağıtlarım var. Bütün işlerimi üzerinde yaptığım kesme matımı ve pixar lambası gibi olan masa lambamı da unutmamalıyım tabii ki…

By Selin Sarpkan

Masanı nereden aldın? Selin Sarpkan

Masamı İkea’dan aldım. Hem hafif hem beyaz böylece evde nerede çalışmak istersem oraya taşıyabiliyorum. Bursa’da yaşamaya başladığım ilk hafta masasız yapamayacağım için İkea’dan odam için ilk aldığım eşya masam ve sandalyemdi.

Neleri, kimleri takip ediyorsun? 

Genellikle craft bloglarını takip ediyorum. How about orange, My owl barn, The 36th avenue, Creature comfort, takip ettiğim bloglardan bir kaçı. Yulia Brodskaya, Peter Callesen, Calvin Nicholls ve birkaç Japon Kağıt sanatçısını da sürekli takip ettiğim kişiler.

Tasarımlarını nerelerde görmek isterdin?

Tasarımlarımı sadece İstanbul değil dünyanın her yerindeki tasarım mağazalarında ve önce İstanbul ardından yurtdışında bir sergide görmeyi çok isterim.

Tasarım açısından en beğendiğin şehir?  Selin Sarpkan

İstanbul…

By Selin Sarpkan

İstanbul benim için vazgeçilmez. İstanbul zıtlıkların şehri. Hem karışık hem sakin, hem sessiz hem gürültülü, hem modern hem klasik… Hiç tahmin etmediğiniz yerde inanılmaz manzaraları barındıran bir şehir İstanbul. Vapurları, martıları, denizi, insanları… Ben her uzak kaldığımda özleyerek dönüyorum İstanbul’a.

İşinle ilgili en çok neyi seviyorsun?

Beni dinlendirmesini ve hayallerimi gerçeğe dönüştürmesini seviyorum. Aynı zamanda birisi için bir tablo yaptığımda ya da birisi bir yerde çalışmamı gördüğünde şaşırıp mutlu oluyor işte o zaman çok keyif alıyorum. Akşam eve yorgun gelip saatlerce oturup çalışmama fazlasıyla değiyor.

Sence “ilham” ne demek? Selin Sarpkan

İlham insanın etkilendiği her şeydir. Bir yer, bir kişi, bir olay, bir eşya, üzücü yada mutlu bir an, şarkılar… Her şey insana ilham verebilir.

by Selin Sarpkan

İstanbul’da özellikle ilham veren semtler hangileri ve bu semtlerde hangi kafe/restoranlarda oturuyorsun?

Kadıköy, Beyoğlu, Tarihi Yarımada, Karaköy bana özellikle ilham veren semtler. Benusen, Cafe Kafka, Baylan Pastahanesi, Beyaz Fırın, Lokal, Mihrimah Sultan, House Cafe ve Kafe Pi bu semtlerde en çok oturduğum, oturmaktan keyif aldığım yerler.

Biz gidersek bize neler tavsiye edersin?

Özellikle Kadıköy’de Benusen’i size tavsiye ederim. Keyifli bir pazar akşam üstünün, lezzetli yemeklerin ve hoş sohbetin birinci adresidir Benusen. Gittiğinizde mezelerden mutlaka sıcak patatesi denemelisiniz.

Pazar kahvaltısında seni nerelerde görebiliriz?

Pazar kahvaltısı benim için haftanın en keyifli zamanlarındandır. Pazar kahvaltısını evde yapmayı severim. Çoğunlukla pazar kahvaltılarında beni bir arkadaşımın evinde yapılan kalabalık pazar kahvaltısında, ya da nişanlımla itina ile hazırlanmış bir kahvaltı sofrasında görebilirsiniz. Bir de, Kadıköy Beyaz Fırın’da kıymalı poğaça ve dereotlu simit sandviçi yemek için Beyaz Fırın’a uğrayabilirim.

Peki, Bursa’ya gelirsek bize nereleri tavsiye edersin? Malum, zaman Uludağ zamanı! 🙂

Bursa’da doğal bir kahvaltı ve sonrasında keyifli bir yürüyüş için Cumalıkızık Köyü‘nü tavsiye ederim size. Canınız çabuk bir balık molası istediğinde ise Mudanya İskelesi’nin yanındaki Ablanın Yerine gitmelisiniz. Küçük bir baraka ama her daim taze ve lezzetli balıkları var. Bursa’ya gelince gezilmesi gereken yerlerde Yeşil ve Uludağ’da vazgeçilmezlerdendir. Şehir merkezinde ufak yemek molaları için Ülkü Pastahanesi’nde ekler pasta, Ulus Pastahanesi’nde Balayı kurabiyesi ve Mahkeme Fırını’nın halka kurabiyelerini mutlaka denemelisiniz.

Ajandanda bu hafta/ay için neler var? 

Bu ay bir tasarım mağazası ile görüşmem, bir sanal sanat galerisi için yapılacak ve teslim edilecek 2-3 tablo çalışmam, sabırsızlıkla beklediğim kısa bir Kütahya gezisi, hazırlamam gereken yılbaşı hediyeleri ve arkadaşlarla geçecek bir yılbaşı gecesi var.

Teşekkürler Selin! Selin Sarpkan

 

İlginizi çekebilir: Canan Delevi’den Terrarium House’ın Yaratıcısı Burçin Yılmaz ile “Masanızda Neler Var?”