Coffee Playlist, birkaç ay önce twitter’da karşıma çıkan bir blogdu sadece. Fikir hoşuma gitmişti; blogger Onur Yüksel kahve ve müzik tutkusunu aynı çatı altında toplamıştı. Şimdi ise sabahları güne başlarken içtiğim kahvemle, ona gerçekten uyan bir şarkı dinlemek yeni “alışkanlığım” oldu…

Coffee Playlist

Kahve hazırsa fon müziği de hazır… 

Blogun sahibi Onur Yüksel, yaklaşık iki senedir twitter üzerinden her sabah kahve içerken dinlediği şarkıları paylaşıyor, ancak twitter anlık bir paylaşım olduğu için “daha önce paylaştığı şarkılar kaybolup gidiyor”. Sonunda bu paylaşılanları bir yerde toplamak isteyince Coffee Playlist kendiliğinden oluşuyor…

Blogda, Onur, listeleri oluştururken tamamen kendi zevkine göre parçaları seçiyor. Listeleri de şarkı tınılarına ve kahve çeşitlerine göre oluşturuyor.

Coffee Playlist by Onur Yüksel

Bu aslında biraz kahve bağımlılığının ve müzik tutkusunun birleşmesi gibi…

Kahvelere göre seçilmiş şarkıların arasında keskin ayrımlar olmuyor. O yüzden sitede tüm listeleri karışık olarak dinlemek için bir shuffle mod mevcut. – Ki bu benim en sevdiğim özelliği; günün şarkısını dinledikten sonra alt tarafta bulunan shuffle mod tuşuna basıyorum ve harika bir playlist karşıma çıkıyor. Hatta tüm listeleri karışık bir şekilde dinliyorsam, bazen hangi şarkının hangi kahveyle uyuşturulduğunu tahmin etmeye çalışıyorum.

Coffee Playlist by Onur Yüksel

Coffee Playlist’e her gün 1 şarkı ekleniyor. Blogda genelde çok popüler olmayan, ama ilk kez dinlendiğinde bile kahveye ekstra lezzet katan şarkılar yayınlanıyor.

Coffee Playlist by Onur Yüksel

Hangi kahvenin hangi tarzla gittiğini de şöyle açıklanıyor:

Latte: Enerjik. Hayalperest. Ritmik. Güne hazır.

Filtre Kahve: “Ethnic sound”. Rahat. Temiz ton. Sakin ambians.

Mocha: Güneşli gün. Mutlu. Yaratıcı.

Americano: Sadece Amerikan sanatçılar. “İndie rock”. “İndie pop”. Optimist.

Espresso: İlham. Deadline. Geceden kalma. “Strong sound”.

French Press: Sadece Fransız sanatçılar. Molaya ihtiyaç var. Bohem taraf keşfedilme çabasında.

Coffee Playlist by Onur Yüksel

Coffee Playlist güne kahvenizle daha keyifli başlamınızı sağlıyor…

Coffee Playlist by Onur Yüksel

www.coffeeplaylist.com