Nişantaşı’nda Akkavak sokakta kendinizi evinizde hissedebileceğiniz bir lokanta burası. Bebek sakinleri mahrum kalmasın diye burda satılan ürünleri satın alabileceğiniz bir de dükkanı bulunuyor Bebek’te. Aynı şekilde Nişantaşı’ndaki şubesinde de yemeğinizi yedikten sonra biraz da eve götüreyim derseniz aşağıya inip orda satılan ürünlerden de paket yaptırıp eve götürebiliyorsunuz.

Kantin

Çok fazla müdavimi var Kantin’in. Peki Kantin’i bu kadar özel yapan ne? Evet Nişantaşı’nda çok yoğun bir yerde bulunması bir avantaj. Aynı şekilde dekorasyon, ortamın samimiyeti, çalışanların güleryüzlülüğü de Kantin’i doğru adres yapıyor. Ama bence Kantin’i asıl özel yapan “aynen annemin yaptığı gibi olmuş” yemekleri. Tat ve kültür her zaman bir bütündür. Yediğimiz yemeklere ne kadar aşinaysak o kadar lezzetli gelirler bize. O yüzden herkesin annesi dünyadaki en iyi aşçı ve onun yaptığı yemekler en lezzetli yemeklerdir.

İstanbul’da her köşede yeni bir restoran, cafe, bistro, brasserie açıldığını görüyoruz. Bunların çoğu bir kaç aya devroluyor yerine yenisi açılıyor. Önemli başarılara imza atmış, yerini her zaman koruyanlara ise nadiren rastlanıyor. Bu az sayıdaki işletmenin yaptığı şey de aslında uzay bilimi değil, insanların tanıdığı, bildiği lezzetleri en kaliteli ürünlerle hazırlayıp, ufak dokunuşlarla farklılaştırmak ve en titiz şekilde insanlara sunmak. İşte bu nedenlerle Kantin insanların gönül rahatlığıyla gidebileceği lokantalardan biri.

IMG_3404

Menü her gün değişiyor. O gün en taze hangi ürünler bulunmuşsa onlarla bir menü hazırlanıyor. Başlangıç olarak yediğim “Kayısılı kısır” ve “Jambonlu çıtır” yemeği hafif bir şekilde geçirmek isterseniz tek başına yetebilecek tabaklardı. Kısıra nar ekşisinden başka kayısının bu kadar yakışabileceğini kim bilebilirdi ki. Aynı şekilde “jambonlu çıtır” da çok hafif ve lezzetli bir atıştırmalık olmuş.

Jambonlu çıtır

Ana yemek olarak “Ekmek üstü köfte”yi seçtim ve işte bu noktada bahsettiğim şeyi hissettim “aynen annemin yaptığı gibi olmuş” ve eminim pek çok kişi diğer yemekleri yediğinde bu hissi yaşıyordur. “Ekmek üstü köfte”ye eşlik eden közlenmiş kırmızı biberli salsa, yoğurt ve yeşillikler ile çok dengeli bir yemek ortaya çıkmış.

Ekmek üstü köfte

Tatlı olarak gelen “Karamelli profiterol” çok doğru bir seçim oldu. Alıştığımız profiterolden farklı şekilde gelen ve içinde pastacı kremasındansa dondurma olan muhteşem bir lezzetti.

Karamelli profiterol

Türk kahvesine eşlik eden suyun içerisinde bir çay kaşığında damla sakızının gelmesi ise hem şaşırtıcı hem de çok parlak bir fikir olmuş.

Damla sakızlı su

Kantin’e hiç gitmediyseniz çok şey kaçırdığınızı söyleyebilirim. 2000 yılından beri Şemsa Denizsel’in sahibi olduğu ve aşçılığını yaptığı Kantin’e mutlaka gidin ve eve dönerken taptaze ekşi maya ekmeklerinden bir kaç tane alarak dondurucunuzda saklayın, pişman olmayacaksınız.

Kantin Adres: Valikonağı Cad. Akkavak Sok. 30 Nişantaşı/İstanbul

Telefon: 0212 219 31 14