Kapısından içeriye girdiğiniz andan itibaren Noel’miş gibi hissedeceğiniz bir yer burası. Noel’miş gibi diyorum çünkü bu hediyelik eşya dükkanı yılın tüm zamanı açık ve size Noel havasını her mevsimde yaşattıran bir enerjisi var. Bu yüzden yolunuz ne zaman o taraflara düşerse mutlaka ziyaret etmenizi, geleneksel Alman süslemelerinden her türlü Noel dekorasyonuna uzanan bu mağazaları görmenizi tavsiye ediyorum.

Käthe Wohlfahrt

Käthe Wohlfahrt, 1964 yılında Stuttgart yakınlarında bulunan Herrenberg’de Wilhelm ve Käthe Wohlfahrt tarafından kurulmuş bir mağaza zinciri. 1977 yılında Herrenberg’den Ortaçağ kasabası olan Rothenburg ob der Tauber’e taşınmış.

Noel süsleri, hediyelikler ve geleneksel Alman süs eşyalarının bulunduğu benzersiz mağazalarda 30.000’den fazla Noel dekorasyon ürününe rastlamanız mümkün.

Mağazanın Nürnberg, Bamberg, Oberammergau, Berlin, Heidelberg ve Rüdesheim am Rhein’da da mağaza zincirleri var. Ayrıca Fransa, Belçika, İspanya, Birleşik Krallık ve ABD’de de şubeleri bulunuyor. Noel zamanı kurulan pazarlarda da tezgahlarına mutlaka denk gelirsiniz.

Deutsches Weihnachtsmuseum

Şimdi bahsedeceğim Deutsches Weihnachtsmuseum ise Käthe Wohlfahrt’ın Rothenburg ob der Tauber’da bulunan bir tür Noel müzesi. Buradaki müze ve mağaza tüm yıl boyunca açık ve dünyanın en geniş geleneksel Noel süsleri koleksiyonuna sahip. İçerisinde insan boyunda Noel Baba’lar, Fındıkkıranlar (Nussknacker), süsler, mumlar, Bavyera kıyafetli bebekler, çikolata ve oyuncaklar yer alıyor. Koleksiyonun en önemli özelliği kolay kolay hiç bir yerde denk gelemeyeceğiniz çeşitlilikte el yapımı ürünler barındırması, fiyatları ise oldukça yüksek. 

img_20191225_111009
Deutsches Weihnachtsmuseum | Fotoğraf: Neslihan Koçak

Bir Noel tatili döneminde Deutsches Weihnachtsmuseum’u görme şansım olmuştu. Çoğu mağazanın Noel sebebiyle kapalı olmasına rağmen bölgenin yoğun turist ilgisine uğrayan bir yer olma özelliği olduğunu söyleyebilirim. Mağazanın Avrupa dışındaki ülkelerde de bilinilirliği oldukça yüksek ve Käthe Wohlfahrt ziyareti genellikle Almanya veya Avrupa turlarının bir parçası olarak görülüyor.

Deutsches Weihnachtsmuseum | Fotoğraf: deutsche-weihnachtsmaerkte.de

Size tam da şu zamanlar Noel ruhunu en iyi hissettiren favori filminiz hangisi? Hepsini unutun çünkü bu müzeden içeriye adımınızı attığınız andan itibaren büyüleneceğiniz ortamı daha önce herhangi bir filmde görmediniz. Bu güzel Ortaçağ kasabasında, Noel süsleri arasında kaybolmak isterseniz derhal atın kendinizi içeriye. Yeni yıl partisinde en güzel Fındıkkıran’ın hediye edildiği Clara gibi siz de rüyadan rüyaya koşarken, Çaykovski’nin o muazzam eseri de belki kulağınızda çınlar.

Kapak Fotoğrafı: Pinterest

İlginizi çekebilir: Neslihan Koçak’tan Schokoladenmuseum