Kişisel gelişim kitapları nedense kendimizi hep okumamız gerekir gibi hissettiğimiz ama okurken de sıkıldığımız ya da birbirine benzer bulduğumuz eserler oluyor. Bu listede birden fazla alanda kişisel gelişim kitabı bulunuyor. Hem motivasyonunuzu arttıracak hem de bilgi dağarcığınızı geliştireceğini düşündüğüm bir kişisel gelişim kitap önerileri listesi hazırladım. Hadi başlayalım!

Kendini Geliştirmek İsteyenlere Kitap Önerileri
Kendini Geliştirmek İsteyenlere Kitap Önerileri| Fotoğraf: Unsplash / Debby Hudson

Mor İneğin Akıllısı | Arman Kırım

Kişisel gelişim kitap önerileri listemizin ilk kitabı: Mor İneğin Akıllısı! Godin, Fransa’da bir otoyolda giderken çayırlarda otlayan inekleri gördüğünde kendisinden geçiyor ama yol ilerledikçe bu ineklerin hep birbirine benzemeye başladığını fark ediyor. İnekler ne kadar güzel olursa olsun ona sıkıcı gelmeye başlıyor ve Godin şöyle diyor: “Keşke bu çayırlarda otlayan bir mor inek olsaydı.” Sonra, kendisine ne kadar ilgi çekici ve farklı geleceğini düşünüyor. Ve kitap devam ediyor…

Arman Kırım bu kitapta farklılaşma ve dikkat çekme üzerinde nasıl başarılı olacağımızı anlatıyor. Birçok şirketinde uyguladığı farklılaşma örneklerini kitapta bizimle paylaşıyor. Mor İneğin Akıllısı, bilimsel analizler ve örnekler içeren, etkileyici bir kitap.

Kitabı satın almak için tıklayın.

Outliers | Malcolm Gladwell

Gladwell bu kitapta başarıya olan bakış açımızı değiştirmeyi amaçlıyor. Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikayede, onların zeki ve hırslı oldukları söyleniyor. Outliers’da Malcolm Gladwell, başarının gerçek hikayesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için onların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Başarının hikayesi, göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici olarak karşımıza çıkıyor.

Kitabı satın almak için tıklayın.

59 Saniye | Richard Wiseman

Diğer kişisel gelişim kitaplarından farkı; akademik çalışmalardan alıntılar yapılarak yazılmış bir kitap olmasından kaynaklanıyor. Kitap genel olarak, “Minimum vakit harcayarak hayatınızı nasıl iyileştirebilirsiniz?” sorusuna cevap arıyor.

Kitabı satın almak için tıklayın.

Engel Yolun Kendisidir | Ryan Holiday

Ryan Holiday, Stoacı felsefenin “yoldaki engel neyse, yol odur” yaklaşımından derlediklerini sunuyor bu kitapta. Sizleri tarihteki kanlı savaşlardan şirket yönetim kurullarının toplantı odalarına uzanan bir yola çıkaran bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Kitabı satın almak için tıklayın.

Winning |Jack Welch

Ben, bu listedeki başucu kitabımı en sona sakladım. General Electric(GE)’nin CEO’su Jack Welch’in stratejik karar verme, liderlik ve azim konusunda yazdığı bir kitap Winning. Profesyonel iş yaşamı olan herkesin alıp okuması gereken ve bakış açısını değiştireceğini düşündüğüm bir kitap olduğunu düşünüyorum. Keyifli okumalar!

Kitabı satın almak için tıklayın.

Kapak fotoğrafı: Kimberly Farmer

İlginizi çekebilir: ArtsyMagger’dan Kitap Önerileri